W każdym przypadku na zewnętrznej stronie płyt poszyciowych OSB mocuje się wiatroizolację chroniącą elementy drewniane przed zawilgoceniem w przypadku przeniknięcia wody przez elewację. Można również zastosować obmurówkę z klinkieru, łupanej cegły silikatowej lub ozdobnych bloczków betonowych zachowując 3-cm odstęp od ściany szkieletowej i zapewniając u dołu elewacji możliwość odpływu wody, która ewentualnie może przeniknąć pod obmurówkę.
W przypadku tynkowania ścian o konstrukcji szkieletowej - drewnianej lub metalowej - stosuje się jednocześnie dodatkową warstwę ocieplenia - najczęściej 5-6-cm wykonaną z ryflowanych płyt styropianowych. Kanały utworzone przez wycięcia w styropianie umożliwiają wentylację i osuszenie styku z płytami poszyciowymi. Na dole ocieplenia umieszcza się perforowaną listwę startową, która umożliwia spłynięcie wody spod pokrycia. Na tak przygotowane podłoże nakłada się tynk cienkowarstwowy.
Niekiedy, zamiast płyt ryflowanych stosuje się zwykły styropian odsunięty od poszycia z płyt OSB paskami styropianu grubości 2-3 cm.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Cedral