Drewno na elewacji doskonale komponuje się zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną architekturą. Okładziny drewniane znakomicie współgrają nie tylko z jasnymi tynkami, ale także ciemnymi szarościami oraz czernią. W każdym zestawieniu dają atrakcyjny efekt wizualny. Zastosowanie drewna na elewacji sprawia, że dom pięknie wpisuje się w naturalne otoczenie i harmonijnie łączy z ogrodem. Różnorodność gatunków drewna oferuje szeroką paletę odcieni i wzorów usłojenia, pozwalając na dostosowanie kompozycji elewacji do indywidualnych preferencji estetycznych. Drewno na elewacji może stanowić dekoracyjny akcent, może też być dominującym materiałem wykończeniowym.
Odpowiedni dobór i zabezpieczenie drewna zwiększy jego odporność na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, słońce i zmiany temperatury, zawsze wymaga jednak regularnej konserwacji, która może znacznie przedłużyć jego trwałość. Szczególnej uwagi wymagają elewacje południowe i zachodnie, gdzie drewno jest bardziej narażone na wpływ tych czynników. Mocowanie okładziny drewnianej należy wykonać tak, by uniknąć powstania mostków termicznych. Zastosowanie takiego wykończenia należy przewidzieć odpowiednio wcześnie, by dopasować grubość pozostałych elementów oraz odpowiednie zabezpieczenie krawędzi. Najkorzystniej wybrać lokalizację pod zadaszeniem np. w podcieniu, gdzie drewno będzie osłonięte.
Drewno jest również popularnym materiałem stosowanym w obrębie stref tarasowych, oferuje estetyczne i funkcjonalne korzyści. Wybierając drewno na podłogę tarasu, warto zwrócić uwagę na gatunki twarde, odporne na warunki atmosferyczne, gwarantujące także jak najmniejsze narażenie na rozsychanie się, wypadanie sęków. Niezbędna jest regularna impregnacja, aby zapobiec pękaniu i odbarwieniom. Dla długiej żywotności drewnianej podłogi na tarasie kluczowa jest również ochrona przed wilgocią. Taras z zadaszeniem jest optymalnym rozwiązaniem. Inwestorzy chętnie decydują się także na przesłonięcie tarasu drewnianą pergolą, dzięki której przestrzeń zewnętrznego wypoczynku zyskuje bardziej kameralny charakter. Drewnem często zdobione są także ściany i podłogi w podcieniach, w ten sposób można dodać strefie klimatu i podkreślić spójność z naturalnym otoczeniem.
Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl