Cegły, szczególnie ręcznie formowane, są materiałem ponadczasowym o niepowtarzalnym uroku i nie ulegają tak bardzo chwilowym trendom, dzięki czemu budynki z takich cegieł zawsze są na czasie. Ponadto jest to materiał naturalny o ponadprzeciętnej trwałości co sprawia, że ich użycie jest inwestycją, która zawsze się zwraca.
Cegły i płytki ręcznie formowane charakteryzują się podwyższoną nasiąkliwością, która wynika z ich struktury i nie ma wpływu na ich wytrzymałość oraz mrozoodporność, natomiast wiąże się z koniecznością bardziej uważnej pracy z nimi i stosowania odpowiednich zapraw i fug.
Do murowania z cegieł ręcznie formowanych należy wykorzystywać zaprawy specjalnie przeznaczone do tego typu cegieł, w przeciwnym razie woda zawarta w świeżej zaprawie zostanie częściowo wchłonięta przez cegłę zanim zaprawa zdąży związać. Odpowiednia zaprawa, jak również fuga, powinny mieć konsystencję półsuchą. Na rynku kilku renomowanych producentów chemii budowlanej oferuje tego typu zaprawy.
Cegieł i płytek ręcznie formowanych pod żadnym pozorem nie można fugować na mokro. Fuga powinna być nakładana w spoiny tak, aby nie zabrudzić lica cegieł, a w przypadku jej zabrudzenia zaprawą lub fugą należy ją usunąć za pomocą szczotki lub szmatki.
Karol Brożyna
Sales Manager Central Europe Vandersanden
www.vandersanden.com
fot. otwierająca: Vandersanden