Jak unikać wykwitów na elewacji klinkierowej?

Jak unikać wykwitów na elewacji klinkierowej?

Odpowiedź eksperta: Zanim odpowiemy na pytanie jak unikać wykwitów na elewacji należy najpierw odpowiedzieć na pytanie czym one tak naprawdę są?

Wykwit jest zjawiskiem naturalnym który dotyczy każdego rodzaju murów, nie tylko tych wykonanych z cegieł elewacyjnych czy klinkierowych, niestety jednak to na nich zazwyczaj je zauważamy, a wynika to częściowo z faktu że np. na szarym betonie czy kamieniu mniej rzucają się w oczy.

 

Upraszczając, zjawisko wykwitów polega na rozpuszczeniu soli w wodzie i jej przetransportowaniu na powierzchnię ściany, gdzie po odparowaniu wody pozostaje biały nalot. Wykwit sam w sobie nie wpływa na właściwości czy parametry techniczne ściany, a więc jest to zjawisko, które związane jest z estetyką. Trzeba również zaznaczyć, że wykwit to zjawisko tymczasowe i skończone jeśli tylko nie popełniono kardynalnych błędów w wykonawstwie.

 

Tak więc najważniejsze jest, aby pilnować się kilku zasad przy wznoszeniu ścian co w bardzo dużym stopniu ograniczy możliwość powstania wykwitów. Podstawowe zasady to: stosowanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, dobór właściwej zaprawy i jej rozrobienie z wodą w proporcjach wskazanych przez producenta, murowanie w sprzyjających warunkach atmosferycznych, zabezpieczenie świeżo wymurowanej ściany lub ogrodzenia przed opadami w sposób umożliwiający przewiew i odparowywanie wody z muru, fugowanie odpowiednią zaprawą metodą półsuchą, przed i w trakcie prac murarskich zabezpieczenie materiałów budowlanych przed zamoknięciem.

Karol Brożyna
Sales Manager Poland
VANDERSANDEN GROUP
fot. Vandersanden

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz