Jak dbać o elewację drewnianą?

Jak dbać o elewację drewnianą?

Elewacja stanowi warstwę ochronną ścian i ma wpływ na estetykę budynku. Elewacja drewniana wymaga ochrony, dlatego dowiedz się, jak należy o nią dbać.

Drewno jest budulcem, który raz na kilka lat należy konserwować - malować specjalnymi preparatami, zabezpieczającymi przed wpływem czynników pogodowych. Należy też regularnie kontrolować jego stan. Gdy kolor desek zaczyna płowieć pod wpływem działania promieni UV to znak, że czas przystąpić do prac. Ponadto drewno to naturalny materiał, który pracuje, więc zewnętrzna powłoka zabezpieczająca, po jakimś czasie może zacząć się łuszczyć. W miejscach mocno zacienionych elewacja pokrywa się natomiast zielonym nalotem.

Drewniana elewacja na domu w stylu skandynawskim
Fasada drewniana idealnie pasuje m.in. do budynków w stylu skandynawskim. (fot. JAF Polska)

Naloty (porosty, mech) usuwa się przy zastosowaniu specjalnych preparatów (nie papieru ściernego). Po spryskaniu nimi powierzchni, trzeba odczekać nawet kilka dni, zależnie od zaleceń producenta, a potem spłukać wodą i poczekać do wyschnięcia. Do czyszczenia drewna z zabrudzeń można użyć szarego mydła z wodą lub płynem do naczyń. W przypadku mocniej zabrudzonych miejsc stosuje się papier ścierny. Przecierać należy bardzo delikatnie, aby nie powstały jasne plamy. W przypadku łuszczącej się warstwy lakieru lub farby, powłokę należy zeszlifować.

Po umyciu podłoże powinno schnąć 2-3 dni i dopiero wówczas można rozpocząć impregnację. Malowanie wykonuje się podczas ciepłej, suchej pogody. Drewno musi być suche w trakcie prac oraz jakiś czas po ich zakończeniu. Najlepiej, gdy temperatura otoczenia wynosi 10-25°C.

Podstawową ochronę budulca zapewniają impregnaty, które wnikają głęboko w strukturę materiału. Mogą chronić przed różnymi czynnikami, większość zabezpiecza przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz rozwojem pleśni i innych grzybów. Preparaty tego typu są transparentne - nie zakrywają rysunku słojów. Bezbarwne wymagają położenia na wierzch lakieru, lakierobejcy lub emalii, w przeciwnym razie mogłyby zostać wymyte przez wodę opadową. Impregnaty koloryzujące natomiast zawierają pigmenty i na ogół służą do ostatecznego wykańczania powierzchni. W tym przypadku powłokę łatwo jest odnawiać, wystarczy ponownie zastosować odpowiedni impregnat barwiący.

Lazura ochronna o Wysokiej Odporności do drewnianej elewacji
Drewno na elewacji wygląda naturalnie, jednak wymaga pielęgnacji przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów. (fot. V33)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: V33

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz