Jesteśmy zadowoleni z elewacji, ale pojawiły się zielone wykwity

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jesteśmy zadowoleni z elewacji, ale pojawiły się zielone wykwity

Do lata 2017 r. elewacje wyglądały idealnie. Farba nigdzie się nie łuszczyła i nie miała żadnego widocznego nalotu, nawet w okresie intensywnego pylenia brzóz i sosen. Ostatnie lato, jesień i zima były jednak deszczowe, więc na północnej ścianie pojawiły się zielone wykwity - mówi Martyna, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2014 r.

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 176,40 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i styropianu o gr. 18 cm i 23 cm (na piętrze).

Elewacje:

  • Tynk - mineralny o fakturze baranka 1,5 mm, pomalowany farbą fasadową; pod nimi zaprawa klejowa na siatce. 
  • Obróbka stropodachu i parapety - z płaskiej blachy. 
  • Cokół - wykończony tynkiem mozaikowym. 
  • Rynny i rury spustowe - z PVC. 
  • Oświetlenie - lampy LED.
Trwałe usuwanie zielonego nalotu ze ścian
Organicznego brudu nie usunie woda z detergentem. Mikroorganizmy mogą powodować pękanie tynku i powstawanie wybrzuszeń, wydzielają też nieprzyjemny zapach. Potrzebne jest systemowe działanie.

 

Decyzja: architekt, który zaprojektował cały dom, przewidział dwie wersje wykończenia ścian zewnętrznych. Jedna obejmowała położenie tynków i okładziny z kompozytu w kształcie dużych kasetonów. Druga - samego tynku w dwóch kolorach, poprzecinanego pionowymi boniami. Kosztorys wykonania poszczególnych wariantów rozstrzygnął sprawę - przyjęliśmy do realizacji drugi, pierwszy był kilkakrotnie droższy. Nie wydawało się nam, żeby kasetonowa okładzina była super i warta tylu pieniędzy. Elewacja bez niej jest także interesująca.

Bardzo spodobała nam się zaproponowana elegancka jasno- i ciemnoszara kolorystyka tynku, bo dobrze koresponduje z zielenią na działce, nie konkuruje z nią. Pasuje również do zewnętrznych żaluzji, które koniecznie chcieliśmy mieć na oknach. Lamelki żaluzji biegną poziomo, natomiast boniowanie na elewacjach - pionowo i to dekoruje ściany zewnętrzne. Niekiedy mniej znaczy więcej.

Wybraliśmy kompletny system chemii przewidzianej do tynkowania, który oferuje jeden z uznanych producentów, czyli zaprawę klejową, tynk mineralny i farbę fasadową. Rodzaj tynku polecili zaprzyjaźnieni spece w tej dziedzinie, przekonując nas, że na zacieniony i zadrzewiony teren z podwyższoną wilgotnością powietrza ten wyrób najlepiej się sprawdzi, ponieważ jego składniki mają wysokie zasadowe pH, które w naturalny sposób zapobiega rozwojowi glonów i innych mikroorganizmów. Rzeczywiście, daje radę. Jesteśmy zadowoleni z wyglądu elewacji, użytych materiałów i kolorystyki. Dom wygląda nowocześnie.

Ze względu na leśne środowisko, elewację wykończono tynkiem mineralnym.
Ze względu na leśne środowisko, elewację wykończono tynkiem mineralnym.

Wykwity na elewacji - rady i przestrogi:

  • Warstwa izolacji ścian ze styropianu z grafitem jest gruba i bez problemu pozwoliła na wyżłobienie rowków o gł. 2 cm pod gotowe plastikowe listwy z siatką, tworzące boniowanie. Wykonawcy kładli je na etapie zaciągania izolacji cieplnej zaprawą klejową. Kasety pod żaluzje zaizolowali styrodurem. Izolacja na ścianach, bonie, siatkowanie z zaprawą klejową powstały jesienią, dopiero wiosną następnego roku rozpoczęło się tynkowanie. Pogoda była odpowiednia, temperatura wynosiła 10-15°C, prace trwały ok. 2 tygodnie. Tynk został dwukrotnie pomalowany farbą - chodziło o wydobycie głębi kolorów oraz dokładne zamknięcie porów.

  • Do lata 2017 r. elewacje wyglądały idealnie. Farba nigdzie się nie łuszczyła i nie miała żadnego widocznego nalotu, nawet w okresie intensywnego pylenia brzóz i sosen. Ostatnie lato, jesień i zima były jednak deszczowe, więc na północnej ścianie pojawiły się zielone wykwity. Mąż zamierza je usunąć na wiosnę myjką ciśnieniową.
Dopiero po czterech latach i długotrwałych deszczach na północnej ścianie pojawił się zielony nalot.
Dopiero po czterech latach i długotrwałych deszczach na północnej ścianie pojawił się zielony nalot.

Wykwity na elewacji - koszty:

  • termoizolacja ze styropianu, tynk i farba (z ułożeniem) 43 000 zł, w tym ocieplenie i klej na siatce 12 000 zł, robocizna 13 000 zł.

Renowacja elewacji krok po kroku

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość cielemele

17 Wrz 2020, 13:19

NO i co w zwiazku z tym? Czyja wina za wykwity? Tynku?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje