Jaki rodzaj ogrzewania warto rozważyć w domu energooszczędnym?

Jaki rodzaj ogrzewania warto rozważyć w domu energooszczędnym?

Odpowiedź eksperta: Nieodzownym elementem domu energooszczędnego jest system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora. Zaletą stosowania takiego systemu jest jego wielofunkcyjność, tą samą instalację można wzbogacić o funkcje dodatkowe np.: ogrzewanie i/lub klimatyzację (przekrój kanałów powinien wtedy wynosić od 180-250 mm).

Aby wykorzystać system wentylacji nawiewno-wywiewnej do ogrzewania budynku trzeba tylko o kilka stopni podgrzać powietrze, które po wyjściu z rekuperatora jest chłodniejsze od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Urządzeniem doskonale spełniającym tę funkcję jest nagrzewnica powietrza, której źródłem ciepła może być paliwo stałe w postaci pelletu, co jest również istotne dla świadectwa charakterystyki energetycznej budynku przy wyliczaniu współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną.

Nagrzewnica powietrza na pellet Orte Power 24 jest w stanie obsłużyć budynek energooszczędny o kubaturze 720 m3. Do prawidłowej pracy urządzenie potrzebuje: czerpni powietrza, wyrzutni powietrza oraz komina o ø 150-250 mm.

Przy wyliczaniu kosztów eksploatacji nagrzewnicy Orte Power należy pamiętać, że jeśli budynek posiada standard pasywnego i nie jest mu potrzebna aż taka ilość energii jak w typowym budynku, to urządzenie może pracować w trybie przerywanym, wykorzystując np. 30% swojej mocy. Koszt ogrzewania nagrzewnicą powietrza na pellet typowego budynku 200 m3 w zimie to około 600 zł miesięcznie (przy cenie pelletu 900 zł brutto za tonę). W domu energooszczędnym z rekuperacją koszt ten będzie kilkakrotnie niższy.

Joanna Kowalska
ORTE POLSKA Sp. z o.o.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz