Czy rekuperację da się zamontować w już istniejącym domu?

Czy rekuperację da się zamontować w już istniejącym domu?

Odpowiedź eksperta: Decyzja o zakupie systemu wentylacji podjęta, ale warunki techniczne naszego budynku nie pozwalają na montaż centrali rekuperacyjnej i/lub rozprowadzenie kanałów. Czy w związku z tym skazani jesteśmy na wentylację grawitacyjną?

Niekoniecznie - od kilku lat na rynku dostępne są rekuperatory decentralne, nazywane również wewnątrzściennymi lub jednorurowymi. Taki rekuperator ma kompaktowe wymiary (ø100 lub ø150), jeden wentylator działający naprzemiennie (zmiana kierunku przepływu powietrza co 70 s) oraz najważniejszy element - ceramiczny wymiennik o wysokiej sprawności. Zasada działania jest prosta: energia cieplna z powietrza wywiewnego z pomieszczenia jest akumulowana w wymienniku, następuje zmiana kierunku obrotów i powietrze nawiewane odbiera energię (ogrzewa się) z wymiennika.

Jednostki HRU-WALL są ciche, instalacja jest szybka i nieskomplikowana, a maksymalna wydajność to 60 m3/h - obsłuży małe i średnie pomieszczenia. Ponadto, można zsynchronizować pracę kilku urządzeń pod jednym sterownikiem i stworzyć bezkanałowy system wentylacji z odzyskiem ciepła z centralnym sterowaniem.

Artur Kołacz
Kierownik Produktu
ALNOR

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz