Instalacja fotowoltaiczna - jak to działa i kiedy się sprawdza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja fotowoltaiczna - jak to działa i kiedy się sprawdza?

W najprostszym rozumieniu fotowoltaika to zespół urządzeń, dzięki którym możemy pozyskać darmową energię elektryczną ze słońca. Podstawowym elementem tych systemów są panele słoneczne montowane na dachach lub ścianach budynków ewentualnie na gruncie. Instalacja fotowoltaiczna przynosi najwięcej korzyści, kiedy zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną jest duże. Oznacza to, że "prąd słoneczny" wykorzystywany jest nie tylko na potrzeby urządzeń elektrycznych w domu, ale także do ogrzewania budynku zimą, chłodzenia latem oraz produkcji ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

aktualizacja: 2019-08-08 07:28:45

Zastosowanie systemu grzewczego na bazie pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pozwala na efektywne wykorzystanie energii na własne potrzeby. Produkowana energia elektryczna bilansuje się z energią zużywaną, a rachunki za prąd sprowadzają się do niewielkich opłat stałych.

Zasada działania

Podstawowy zestaw instalacji fotowoltaicznej NIBE PV składa się z paneli fotowoltaicznych NIBE PVK, inwertera NIBE PVI oraz uchwytów montażowych NIBE PRM. Promienie słoneczne uderzają w zbudowane z ogniw fotowoltaicznych panele zamieniając energię słoneczną w prąd elektryczny (prąd stały). Za pomocą falownika (inwertera) prąd stały przekształcany jest w prąd przemienny. Umieszczony w odpowiedniej lokalizacji falownik, np. na poddaszu, w pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni, podłączony jest do elektrycznej tablicy rozdzielczej budynku, która z kolei podłączona jest do sieci elektroenergetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna współpracująca z pompą ciepła wyposażona jest dodatkowo w moduł komunikacyjny NIBE EME, dzięki któremu cały układ pracuje z najwyższą wydajnością wówczas, gdy sprężarka pompy ciepła jak i inne urządzenia w budynku wykorzystują największą ilość energii elektrycznej.

Systemy fotowoltaiczne NIBE PV dostępne są w zestawach o mocy 3, 4, 5, 6, 9, 12, 15 i 24 kW. Panele można dodawać lub usuwać w celu uzyskania instalacji solarnej optymalnie dopasowanej do potrzeb i powierzchni dachu budynku. Dzięki zastosowaniu pakietu paneli fotowoltaicznych składającego się z 10-40 paneli można uzyskać zestawy od 3 do 12 kW. Do większych instalacji stosowane są pakiety 15 i 24 kW, które można pomnożyć do pożądanej wydajności. Panele słoneczne mogą być montowane na rożnych rodzajach powierzchni dachów dzięki specjalnie dedykowanym do tego uchwytom.

Magazynowanie energii

Wyprodukowaną w panelach energię można w całości zużywać na potrzeby własne, gromadząc nadwyżki w akumulatorach (instalacja off-grid) lub przyłączyć instalację do sieci i w niej magazynować nadwyżkę energii (instalacja on-grid). Aby umożliwić funkcjonowanie instalacji w trybie on-grid, niezbędnym jest podpisanie odpowiedniej umowy z zakładem energetycznym i zostanie prosumentem, czyli jednocześnie producentem i konsumentem energii. System opustu polega na bezgotówkowym rozliczaniu z zakładem energetycznym energii zużytej w budynku i wyprodukowanej z przydomowej mikro elektrowni.

Ilość energii, którą właściciel mikroinstalacji może odebrać z sieci zależy od jej mocy. Instalacje do 10 kW pozwalają na odebranie 80% energii oddanej do sieci, zaś instalacje powyżej 10 kW umożliwiają odbiór 70% oddanej energii. Najkorzystniej jest więc jak najwięcej energii konsumować w czasie rzeczywistym. Wtedy możliwe jest wykorzystanie 100% wyprodukowanej energii. Należy zaznaczyć, że po roku niewykorzystany w ramach opustu nadmiar energii elektrycznej staje się przychodem zakładu energetycznego, z tego względu moc instalacji PV powinna być optymalnie dobrana do przewidywanego zużycia energii.

Instalacja fotowoltaiczna na płaskim dachu budynku jednorodzinnego

Czy pompa ciepła współpracująca z instalacją PV się opłaca?

Podjęcie decyzji o instalacji pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych już na etapie projektowania domu, pozwala na znaczne zminimalizowanie kosztów inwestycyjnych. Pompa ciepła może być umieszczona praktycznie w dowolnym pomieszczeniu nie zajmując na podłodze więcej niż 0,5 m2. Oznacza to, że inwestor nie musi budować kotłowni, komina czy magazynu opału. Wykorzystanie dachu o prostej konstrukcji (płaskiej albo jedno lub dwuspadowej), często pozwala dodatkowo obniżyć koszty inwestycji, co w konsekwencji w pełni lub częściowo może pokryć koszty inwestycyjne instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowym wsparciem finansowym na zakup nie tylko paneli fotowoltaicznych NIBE PV, ale także pompy ciepła NIBE może być dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, programu Mój Prąd oraz organizowanych przez producentów pomp ciepła promocji np. "Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE". Szwedzką Dotację marki NIBE, można łączyć z ulgą podatkową, dotacją w ramach programu NFOŚiGW Czyste Powietrze oraz rządowego programu Mój Prąd.

Przykładem dobrej współpracy nowoczesnego systemu grzewczego i instalacji PV jest osiedle domów jednorodzinnych w Mławie. Inwestycja obejmuje już kilkadziesiąt domów w zabudowie szeregowej i powstają kolejne. W każdym z nich zainstalowana jest powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT 8 kW o modulowanej mocy grzewczej oraz zestaw składający się z 27 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 7,4 kW. Każdy segment ma powierzchnię około 90 metrów kwadratowych, a w całym domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Rachunki mieszkańców za ogrzewanie oraz energię elektryczną to niemal zero złotych. Co dwa miesiące płacą jedynie rachunek rzędu 30-40 złotych (czyli równy kosztowi opłat stałych za prąd).

Jak widać tego typu synergia systemów jest opłacalna w nowym budownictwie. Ale i w starym budownictwie, przy prawidłowo wykonanej termomodernizacji, takie rozwiązania się sprawdzają.

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

19 Lut 2020, 10:51

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:  I w tym przypadku Kowalski nie wie, od kogo kupić. Mam nadzieję, że film rozwieje chociaż kilka wątpliwości.   Namów panią d/s fotowoltaiki z Zarządu, aby na zlocie przeprowadziła nam szkolenie. 

Blogi i fora "tętnią" od informacji na temat dostawców/producentów paneli PV. Nadeszła ta wiekopomna chwila, że Kowalski może sam produkować prąd. Przed każdą decyzją pojawiają się pytania. I w tym przypadku Kowalski nie wie, od kogo kupić. Mam nadzieję, że film rozwieje ...

time image

Gość Adam

12 Lut 2020, 11:40

W pierwszym momencie wydaje się to bardzo drogie rozwiązanie ale jeśli policzymy sobie wydatki na ogrzewanie i prąd widać że ma to sens i szybko się zwróci. A osobą które mają np. duży salon lub grzeją jakieś duże pojedyncze pomieszczenie to mogą przemyśleć o zainstalowaniu ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje