Kiedy i dlaczego warto wybrać kocioł na pellet?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy i dlaczego warto wybrać kocioł na pellet?

Odpowiedź eksperta: Wszystko zależy od momentu w jakim się znajdujemy. Czy planujemy dopiero budowę np. domu mieszkalnego, lub biurowca czy też posiadamy już jakieś źródło ciepła.

aktualizacja: 2019-07-17 10:32:44

Najbardziej korzystne jest zaplanowanie wstawienia kotła na pellet już w momencie zakupu projektu. Właściwie jedyny koszt, który ponosimy w związku z przyszłym ogrzewaniem - jest zakup pieca (oczywiście koszty związane z hydrauliką, grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym też ponosimy, ale są takie same jak przy wyborze pieca np. gazowego).

Wybór kotła na pellet to jednak również: brak kosztów związanych z przyłączem np. gazu czy montażem/wynajmem zbiornika na olej lub gaz propan-butan oraz brak opłat stałych, jak opłaty za gaz i opłaty przesyłowe, które czasem ponosimy, nie korzystając w ogóle z ogrzewania. Niezwykle istotnym czynnikiem jest również czas, nie musimy czekać z wykańczaniem wnętrz oraz prowadzeniem działalności do czasu, aż uda nam się podpisać umowę z gazownią.

Jeśli natomiast posiadamy już kocioł na biomasę: węgiel, słomę, drewno, którego obsługa oraz utrzymanie czystości w pomieszczeniu zabiera nam masę czasu, a jego efektywność jest niska (co dzieje się zawsze gdy kocioł nie jest wyposażony w pełną automatykę, m.in. brak mu automatycznego wygarniacza popiołu, lub proces spalania nie jest optymalizowany), powinniśmy zastanowić się nad wyborem kotła na pellet, po prostu ze względu na wygodę użytkowania oraz korzyści finansowe. Koszty uzyskania ciepła za pomocą automatycznego kotła, w którym spala się wysokiej jakości pellet, w dłuższej perspektywie są niższe, niż spalanie byle czego w mało efektywnym urządzeniu.

Oszczędzamy środowisko i pieniądze, uzyskując większą sprawność, oraz nie ponosimy kosztów związanych z częstym serwisem. Oszczędzamy również czas, nie musząc sprzątać po każdym załadunku oraz wybieraniu popiołu, gdyż wysokiej jakości pellet bardzo mało pyli oraz spala się prawie w 100%.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Joanna Kowalska
ORTE POLSKA Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny