Porady: Poradnik prawny
Zbudowałam obok domu oczko wodne. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę?
Zbudowałam obok domu oczko wodne. Niestety sąsiad, z którym miewam czasem drobne konflikty, poinformował o tym nadzór budowlany. Czy przed inwestycją powinnam była uzyskać pozwolenie na budowę i czy dopuściłam się samowoli budowlanej?
Czy po rozwodzie mąż ma prawo do połowy wartości mojego domu?
W trakcie małżeństwa dostałam w spadku dom. Obecnie rozwiodłam się z mężem, który chce złożyć do sądu wniosek o podział naszego majątku. Mąż żąda, abym spłaciła mu połowę wartości tego domu. Czy ma do tego prawo?
Na osiedlu domów jednorodzinnych mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych. Czy to legalne?
Mam dom na nowym osiedlu domów jednorodzinnych. Mój sąsiad urządził na swojej działce małą bazę miejsc postojowych, co niezbyt mi odpowiada. Wprawdzie nie postawił tam żadnych budynków, ale to jest osiedle mieszkalne i uważam, że działki powinny być zagospodarowane zgodnie z przeznaczeniem. Czy gmina może coś z tym zrobić?
Mam działkę z urządzeniami przesyłowymi. Czy mam prawo do odszkodowania?
Odziedziczyłem po dziadku działkę, na której znajdują się urządzenia przesyłowe. Chciałbym dowiedzieć się, czy korzystająca z tych urządzeń elektrownia ma obowiązek wypłacić mi jakieś odszkodowanie, czy też comiesięczną opłatę? Dodam, że dziadek nie podpisał z elektrownią żadnej umowy.
Jak zamontować halogeny w suficie z płyt g-k?
Chciałbym zamontować w suficie z płyt g-k oświetlenie halogenowe w formie reflektorków. Problem w tym, że jest to poddasze, a za płytami znajduje się ocieplenie z wełny mineralnej. Czy halogeny nie będą się zbytnio nagrzewały i jak przeciągnąć przewody elektryczne?
Czy i dlaczego stosuje się zbiornik buforowy razem z pompą ciepła?
Jednym z ważniejszych czynników umożliwiających prawidłową pracę pompy ciepła jest zapewnienie odpowiedniego zładu wody w instalacji c.o. Prościej rzecz ujmując, ważnym jest aby w instalacji c.o. znajdowała się odpowiednia ilość wody, dzięki czemu można uniknąć tzw. taktowania pompy ciepła.
Czym charakteryzują się pomporozdrabniaczne?
Odpowiedź eksperta: Pomporozdrabniacz jest urządzeniem elektrycznym, zasilanym ze zwykłego gniazdka 230 V, zaopatrzonym w pompę wraz z nożem tnącym służącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków fekalnych, papieru toaletowego i odpadków organicznych. Wewnątrz znajduje się elektroniczny system sterujący pracą pompy, oraz system załączania i wyłączania urządzenia. Pomporozdrabniacz po rozdrobnieniu ścieków, może przetłoczyć je zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym?
Użytkuję indywidualną przepompownię ścieków przetłaczanych do sieci kanalizacyjnej (działka w zagłębieniu) i chciałbym zabezpieczyć silnik pompy przed uszkodzeniem (sąsiad dopiero co spalił silnik). Instalacja jest "odziedziczona" po poprzednim właścicielu i nie bardzo wiem, jaki jest jej układ sterowania. Co zrobić, jakie zabezpieczenia zastosować w obwodzie zasilania pompy z silnikiem trójfazowym o mocy 1,5 kW, aby uniknąć takich awarii?
Budowa domu na niestabilnym gruncie a fundamentowanie na studniach
Planuję budowę domu na niestabilnym gruncie (teren rekultywowany) i projektant przewidział fundamentowanie go na studniach. Czy takie rozwiązanie sprawdza się i na czym ono polega?
Chcę ułożyć glazurę na ścianach pokrytych farbą olejną bez jej usuwania?
Odpowiedź eksperta: Do mocowania płytek ceramicznych na powierzchniach malowanych farbą olejną można zastosować kleje elastyczne (np. Atlas Plus, Ceresit CM 17, Kreisel Multilep E), jednak niektórzy producenci zalecają nacięcie siatki bruzd sięgających tynku, aby zwiększyć przyczepność zaprawy.
Czy wełna mineralna jest lepsza niż wełna drzewna pod względem wpływu na środowisko?
Kupując wyrób do izolacji cieplnej kierujemy się zazwyczaj kilkoma czynnikami: wiarygodnością producenta, jakością wyrobu i oczywiście ceną. Jednak coraz częściej przy wyborze materiału izolacyjnego, podobnie jak przy zakupie innych wyrobów i urządzeń, zwracamy uwagę na dodatkowe istotne cechy, np. na wpływ materiału izolacyjnego na środowisko. Niestety ocena tej cechy może nie być tak łatwa jak bezpośrednie porównanie cen.
Czy instalacja zbiorników buforowych jest koniecznością?
W projektach instalacji grzewczej często umieszczane są zbiorniki buforowe, ale nie znalazłem dotychczas informacji, czy są one konieczne, czy pełnią rolę wyposażenia dodatkowego. Mam zamiar ogrzewać dom kotłem zgazyfikującym drewno. Czy powinienem zainstalować taki zbiornik i jaką ma mieć pojemność?
Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego?
Mam dom znajdujący się na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego należącego do gminy. Słyszałem, o tym, że mają zmienić się przepisy i zniknie prawo użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mnie?
Czy rozporządzenie RODO ma wpływ na branżę budownictwa jednorodzinnego?
Mam rodzinną firmę zajmującą się budowaniem domów jednorodzinnych. Chciałbym wiedzieć, z czym wiąże się w mojej branży wejście w życie RODO?
Gdzie umieszcza się rury spustowe?
Jakie przekroje rynien najczęściej stosuje się na dachach domów jednorodzinnych? Gdzie umieszcza się rury spustowe? W jakich odstępach osadza się haki?
Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu o prostej konstrukcji dwuspadowej?
Problemem nie jest dach, który przecieka - o zgrozo, co ja mówię! A jednak. Chociaż dotyczy to tylko takiego, który przecieka w okresie opadów atmosferycznych - słowo tylko jest tu kluczowe, w pozostałym czasie jest szczelny! Natomiast dach, który nie ma wentylacji, poddawany jest działaniu wilgoci (od spodu) przez 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i to jest już bardzo poważny kłopot.
Jaka jest właściwa kolejność prac podczas układania gontów bitumicznych?
Zawsze zaczyna się od sprawdzenia, czy dach jest prosty. I to powinna być podstawa. To znaczy czy krawędzie są względem siebie równoległe. Jeżeli tak nie jest, to najlepiej zrezygnować z gontu, który ma symetryczne kształty (cegiełka, łuska, sześciokąt itp.) na rzecz takiego, na którym nie będą widoczne skośne krawędzie dachu (gont laminowany, np. pałacówka).
Jak prawidłowo układać gonty bitumiczne?
Prawidłowe układanie gontów bitumicznych to bardzo złożone zagadnienie. Przedstawię kilka elementów, które mają istotny wpływ na trwałość powłoki dachowej i na które należy zwrócić szczególną uwagę. Podłoże pod gonty musi być równe i suche.
Czym się kierować dobierając sposób i gęstość mocowania dachówek?
Najważniejszy jest rodzaj elementów pokryciowych. Inaczej mocuje się dachówki zakładkowe, ceramiczne lub betonowe, a inaczej karpiówkę.
Czym się charakteryzują blachy panelowe?
Tego rodzaju pokrycia sprawdzają się jako pokrycia zarówno nowoczesnych domów, jak i zabytkowych. Klasyczna i prosta forma sprawia, że pokrycia z blachy na rąbek stojący są idealnym zwieńczeniem całego budynku. Mogą być stosowane do krycia prostych i skomplikowanych kształtów dachów - wielopołaciowych, z licznymi lukarnami.
Jaka jest trwałość pokryć blaszanych i co może im szkodzić?
Trwałość blachy w największym stopniu zależy od jej jakości - czyli tego, jaki materiał zamówił producent w hucie. Nie jest tajemnicą, że jakość kosztuje, zatem jeśli cena wyrobu jest bardzo niska, dach nim pokryty nie będzie trwały.
Na co zwrócić uwagę wybierając automatykę do bram wjazdowych?
Odpowiedź eksperta: Szeroko pojęte bezpieczeństwo to warunek konieczny i niezbędny do zachowania spokoju i ochrony własnego mienia. Ważne jest, aby każdy producent, dystrybutor sprzedawca czy montażysta automatyki do bram zadbał o bezpieczeństwo swoich klientów i polecił czy zamontował odpowiednie urządzenie. Automatyka do bram, aby stać się pełnowartościowym gwarantem bezpieczeństwa musi spełnić wiele warunków.
Jak wykonać stabilne ogrodzenie na pochyłym teranie?
Odpowiedź eksperta: Budując ogrodzenie na pochyłym terenie należy dołożyć szczególnej staranności, aby poprawnie wykonać ławy fundamentowe.
Czy wyroby z betonu sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?
Odpowiedź eksperta: Beton jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, po zmoczeniu nie jest śliski, trudniej się brudzi, nie porasta glonami, jest mało nasiąkliwy i odporny na mróz. Nie bez znaczenia jest duża trwałość betonu, którą jeszcze można zwiększyć, nanosząc na jego powierzchnię odpowiednie impregnaty.
Jak prawidłowo wykonać wentylację połaci?
Jak wykonać wentylację połaci w miejscach, gdzie ciągłość szczelin wentylacyjnych zostaje przerwana oknami dachowymi, kominami, lukarnami?
Jak rodzaj podkładu wpływa na sztywność konstrukcji dachu?
Deskowanie dachu lub wykorzystanie do tego płyt konstrukcyjnych ma ogromny wpływ na usztywnienie więźby.
Czy i kiedy można wprowadzać zmiany w projekcie więźby dachowej?
Pod jakimi warunkami można wprowadzać w więźbie zmiany względem projektu? Kiedy konstrukcja dachu może wymagać wzmocnienia? Jakie znaczenie ma rodzaj łączników stosowanych do łączenia elementów? Jak sprawdzić, czy drewno na więźbę jest prawidłowo wysuszone i zaimpregnowane? Czym grozi stosowanie mokrego drewna na konstrukcję? Na te pytania odpowiada nasz ekspert, Mariusz Gieros.
Czym powinien charakteryzować się dobry klej hybrydowy?
Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim siłą i bezpieczeństwem - musi spełniać coraz wyższe wymagania kleju, zachowywać swoją moc i szybkość łączenia, ale jednakowo być nieszkodliwy dla zdrowia. Musi być bezpieczny zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, nie powodować alergii i podrażnień. Są to kryteria wymagane podczas stosowania w budynkach użyteczności publicznej np. przedszkolach, szpitalach.
Jak montować modne płyty wielkoformatowe?
Odpowiedź eksperta: Płyty wielkoformatowe są obecnie coraz częściej stosowane we wnętrzach prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej.
Jakie są zalety stosowania gładzi bezpyłowych?
Odpowiedź eksperta: Wygładzanie ścian i sufitów nie musi wiązać się z uciążliwym pyłem, który towarzyszy szlifowaniu powierzchni. Możemy uniknąć tego etapu - wystarczy, że zamiast tradycyjnej gładzi gipsowej zostanie użyta gładź bezpyłowa.
Gdzie warto stosować cegły ręcznie formowane?
Odpowiedź eksperta: Podstawowym zastosowaniem cegieł ręcznie formowanych są elewacje wszelkiego rodzaju budynków i budowli, ale dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi bardzo często znajdują zastosowanie również we wnętrzach jako element wykończenia ścian, na ścianki działowe, barki, kominki itd.
Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?
Odpowiedź eksperta: Trudno jest jednoznacznie określić, który system kanałów jest najlepszy. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań moje swoje zalety i mniejsze lub większe wady. Cena, szybkość montażu, izolacyjność itp.
Na co zwrócić uwagę wybierając kratki wentylacyjne?
Odpowiedź eksperta: Z uwagi na estetykę oraz higienę pomieszczenia, w łazience i kuchni ważne jest stosowanie elementów odpornych na rdzę. Kratki plastikowe owszem - są odporne na rdzę - ale bardzo często po kilku latach parcieją i żółkną. W kratkach lakierowanych lub chromowanych często po pewnym czasie rdza i tak przebija się spod powłoki farby bądź warstwy chromowanej.
Na czym polega galwaniczne uzdatnianie wody?
Odpowiedź eksperta: Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie galwaniczne uzdatniacze wody Energywater®, w których zastosowano przemiennie ogniwa tytanowo-cynkowe i miedziane. Urządzenia te w zasadniczy sposób różnią się od stacji uzdatniających. Są od nich znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu. Mimo dużo niższej ceny uzyskiwany efekt jest równie dobry. Jak wygląda cały proces galwanicznego uzdatniania wody od strony fizyki i chemii i dlaczego jest on tak skuteczny?
Czy połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych w jednej instalacji się opłaca?
Odpowiedź eksperta: Przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków są obecnie skonstruowane w taki sposób, aby zachęcić inwestorów do jak najpełniejszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?
Odpowiedź eksperta: Pompa ciepła to nowoczesne, praktycznie bezobsługowe rozwiązanie będące synonimem komfortu i luksusu. Jest ekologicznym źródłem czystej, zielonej i praktycznie darmowej energii. Dzięki zaawansowanej technologii pozwala na ogrzewanie budynku energią z zasobów naturalnych: powietrza lub gruntu. Wyposażona w inteligentny sterownik umożliwia zarządzanie pracą pompy zdalnie za pomocą tabletu lub smartfonu.