Jakich prac konserwacyjnych wymaga dach z blachodachówek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakich prac konserwacyjnych wymaga dach z blachodachówek?

Odpowiedź eksperta: Blachodachówka jest bardzo estetycznym i trwałym pokryciem dachowym. Aby jednak utrzymywać te parametry jak najdłużej należy systematycznie przeprowadzać prace pielęgnacyjno-konserwacyjne.

aktualizacja: 2019-07-16 07:06:49

Dach podczas użytkowania narażony jest głównie na działanie promieniowania UV oraz gromadzenie się zanieczyszczeń mogących niekorzystnie wpływać na wygląd powierzchni powlekanych organicznie takich jak kurz, sadza, zanieczyszczenia z drzew, odchody ptasie, glony itp. Oprócz naturalnego czyszczenia dachu dzięki opadom atmosferycznym należy przeprowadzać okresowe prace konserwacyjne.

Zaleca się raz na rok dokonywania przeglądu dachu i raz na około 5 lat przeprowadzenia mycia połaci dachowej bez użycia środków ściernych bądź działających agresywnie. Najbardziej popularny zabieg to mycie myjką ciśnieniową z użyciem detergentów niepowodujących uszkodzenia powłoki lakieru. Takim środkiem może być np. aktywna piana lub szampon do mycia samochodów.

Dodatkowo w celu usunięcia zabrudzeń, których nie można usunąć myciem pod ciśnieniem, można użyć szczotki z miękkim włosiem. Po myciu należy bardzo dokładnie wypłukać powierzchnię dachu aby zmyć pozostałości brudu oraz środek czyszczący. Mycie należy przeprowadzać od kalenicy dachu kierując się w dół i na boki. Nie powinno się myć dachu z powierzchni poziomu gruntu polewając silnym strumieniem wody z węża. Podczas takiego mycia woda może dostać się pod arkusze blachodachówki i spowodować zamoczenie ocieplenia. Należy również pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i w przypadku domów wysokich najlepiej wynająć firmę specjalistyczną do tego typu prac.

Dodatkowo należy podejmować systematyczne i bezzwłoczne działania zaradcze w stosunku do wszelkich elementów, na których, z różnych powodów zaczynają rozwijać się ogniska korozji. W miejscach tych należy mechanicznie usunąć starą powłokę farby, która nie posiada odpowiedniej przyczepności. Następnie należy odpylić i usunąć wszelkie zanieczyszczenia z dachu oraz umyć i odtłuścić powierzchnię przewidzianą do renowacji. Kolejnym etapem jest dokładne spłukanie środka odtłuszczającego wodą i po wyschnięciu dwukrotne pomalowanie farbą podkładową antykorozyjną, a następnie dekoracyjną. Nie zastosowanie się do tych zaleceń może skutkować nie uznaniem ewentualnych reklamacji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Andrzej Wojtczak
Dyrektor handlowy
Florian Centrum SA

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Maj 2011, 18:14

Ja liczyłem i wyszło mi, ze renowacja dachu bedzie mnie kosztowała 70% kosztów nowego kryciaKupiłem nową blachę. Cytat panie fachowiec, co to jest agregator Skrzyżowanie agregatu z aligatorem

time image

20 Maj 2011, 18:10

Cytat Co za bzdura! Nie ma czegoś takiego jak renowacja, gdy używa się do malowania pędzla. Do profesjonalnej renowacji na lata potrzebny jest agregator malarski,.......PozdrawiamFachowiec!.. panie fachowiec, co to jest agregator ...

time image

Gość Krystian

20 Maj 2011, 17:44

Co za bzdura! Nie ma czegoś takiego jak renowacja, gdy używa się do malowania pędzla. Do profesjonalnej renowacji na lata potrzebny jest agregator malarski, który odpowiedzialny jest za grubość warstwy \"mirkronów\". Gdy maluje się pędzlem ta wartość dosięga maksymalnie 30 mikronów, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny