Na co zwrócić uwagę wybierając wełnę mineralną?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić uwagę wybierając wełnę mineralną?

Odpowiedź eksperta: Wybór materiału izolacyjnego ma wpływ zarówno na komfort w budynku, jak i nasze bezpieczeństwo, zdrowie, kwestie finansowe, a nawet środowisko.

aktualizacja: 2019-07-15 10:13:57

Pierwsza kwestia to dobór materiału odpowiedniego do wybranej technologii montażu, kolejna to producent, czyli gwarant jakości. Następnie warto porównać parametry techniczne produktów, widoczne w postaci symboli na etykietach.

Lambda - zapisana grecką literą λ z indeksem D (λD) to deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Im niższa, tym materiał lepiej izoluje. Wełnę mineralną z najniższą na rynku lambdą (0,030 W/mK) posiada w ofercie ISOVER - produkt Isover Multimax 30. Dla izolacji termicznej ważny jest także opór cieplny RD, określający zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy RD, tym lepiej zaizolowana termicznie przegroda.

Istotną kwestią jest też zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego, dlatego sprawdzamy na etykiecie, czy produkt jest niepalny - mówi o tym klasa reakcji na ogień. Najwyższe klasy materiałów niepalnych to A1 i A2. Pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, niższe liczby są lepsze niż wyższe.

Od wyboru izolacji zależy również komfort ciszy - czy dźwięki z zewnątrz i wewnątrz budynku będą przenikały do pomieszczeń. W przypadku ścian działowych coraz popularniejsza jest technologia suchej zabudowy, która pozwala uzyskać izolacyjność akustyczną znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych. Wybierając wełnę mineralną do takich ścian, warto zwrócić uwagę na współczynnik pochłaniania dźwięku (dźwięki powietrzne), na etykiecie opisany "AW", po którym jest podawana wartość liczbowa. Liczba 1 oznacza całkowite pochłanianie dźwięku (Aku-Płyta ma AW1,0 już od grubości 75 mm), a każda niższa wartość (aż do 0) - słabsze zdolności pochłaniania.

Paweł Polak
Kierownik Produktu
ISOVER

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje