Pierwsza kwestia to dobór materiału odpowiedniego do wybranej technologii montażu, kolejna to producent, czyli gwarant jakości. Następnie warto porównać parametry techniczne produktów, widoczne w postaci symboli na etykietach.
Lambda - zapisana grecką literą λ z indeksem D (λD) to deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Im niższa, tym materiał lepiej izoluje. Wełnę mineralną z najniższą na rynku lambdą (0,030 W/mK) posiada w ofercie ISOVER - produkt Isover Multimax 30. Dla izolacji termicznej ważny jest także opór cieplny RD, określający zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy RD, tym lepiej zaizolowana termicznie przegroda.
Istotną kwestią jest też zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego, dlatego sprawdzamy na etykiecie, czy produkt jest niepalny - mówi o tym klasa reakcji na ogień. Najwyższe klasy materiałów niepalnych to A1 i A2. Pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, niższe liczby są lepsze niż wyższe.
Od wyboru izolacji zależy również komfort ciszy - czy dźwięki z zewnątrz i wewnątrz budynku będą przenikały do pomieszczeń. W przypadku ścian działowych coraz popularniejsza jest technologia suchej zabudowy, która pozwala uzyskać izolacyjność akustyczną znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych. Wybierając wełnę mineralną do takich ścian, warto zwrócić uwagę na współczynnik pochłaniania dźwięku (dźwięki powietrzne), na etykiecie opisany "AW", po którym jest podawana wartość liczbowa. Liczba 1 oznacza całkowite pochłanianie dźwięku (Aku-Płyta ma AW1,0 już od grubości 75 mm), a każda niższa wartość (aż do 0) - słabsze zdolności pochłaniania.
- Jak wykonać szczelinę między wełną a deskowaniem? Prawidłowa wentylacja dachu skośnego i poddasza
- Jak stosować płyty PIR? Najczęściej zadawane pytania
- Boniowanie: krok po kroku do eleganckiej elewacji
- Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?
Paweł Polak
Kierownik Produktu
ISOVER