Jak zapewnić bezproblemową eksploatację pojemnościowych podgrzewaczy gazowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zapewnić bezproblemową eksploatację pojemnościowych podgrzewaczy gazowych?

Odpowiedź eksperta: Gazowe podgrzewacze pojemnościowe, przy prawidłowej instalacji i eksploatacji, są wydajnym i ekologicznym źródłem ciepłej wody. Podczas eksploatacji mogą jednak pojawić się nieprawidłowości, które mylnie bierzemy za usterkę podgrzewacza.

aktualizacja: 2019-07-17 11:20:26

Kapanie wody z otworu wypływowego zaworu bezpieczeństwa związane jest z rozszerzalnością objętościową wody na skutek jej grzania. Może też wskazywać na zbyt duże ciśnienie wody w instalacji wodociągowej. Nie jest to usterka. Należy zastosować reduktor ciśnienia wody i przeponowe naczynie wzbiorcze. Ważne jest zainstalowanie zbiornika wyrównawczego, jeżeli na wlocie zimnej wody zamontowano zawór zwrotny.

Brak takiego zbiornika może spowodować uszkodzenie zaworu bezpieczeństwa i nawet zbiornika. Po rozpoczęciu grzania, w kontakcie gorących spalin z zimną wodą w zbiorniku, może pojawić się syczenie wody kapiącej na palnik. Kapanie ustanie po wzroście temperatury w zbiorniku do ok. 40°C. Podgrzewacze gazowe posiadają zabezpieczenie - czujnik ciągu kominowego, powodujący odcięcie dopływu gazu do palnika uniemożliwiając wypływ spalin do pomieszczenia w niebezpiecznych ilościach. Jeżeli do tego dojdzie, konieczne jest sprawdzenie drożności komina.

W trakcie eksploatacji każdego typu podgrzewacza następuje wytrącanie się kamienia kotłowego. Słyszalne z wnętrza zbiornika "stuki" podczas palenia się palnika głównego podgrzewacza lub po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, świadczą o obecności w zbiorniku kamienia, który w takim przypadku powinien zostać usunięty przez wykwalifikowanego instalatora.

Właściwa instalacja oraz przestrzeganie instrukcji obsługi i eksploatacji są kluczowe, by użytkowanie naszego podgrzewacza przebiegło bez zakłóceń.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

mgr inż. Adam Wojdyła
TERMICA

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny