Jak zapewnić bezproblemową eksploatację pojemnościowych podgrzewaczy gazowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zapewnić bezproblemową eksploatację pojemnościowych podgrzewaczy gazowych?

Odpowiedź eksperta: Gazowe podgrzewacze pojemnościowe, przy prawidłowej instalacji i eksploatacji, są wydajnym i ekologicznym źródłem ciepłej wody. Podczas eksploatacji mogą jednak pojawić się nieprawidłowości, które mylnie bierzemy za usterkę podgrzewacza.

aktualizacja: 2019-07-17 11:20:26

Kapanie wody z otworu wypływowego zaworu bezpieczeństwa związane jest z rozszerzalnością objętościową wody na skutek jej grzania. Może też wskazywać na zbyt duże ciśnienie wody w instalacji wodociągowej. Nie jest to usterka. Należy zastosować reduktor ciśnienia wody i przeponowe naczynie wzbiorcze. Ważne jest zainstalowanie zbiornika wyrównawczego, jeżeli na wlocie zimnej wody zamontowano zawór zwrotny.

Brak takiego zbiornika może spowodować uszkodzenie zaworu bezpieczeństwa i nawet zbiornika. Po rozpoczęciu grzania, w kontakcie gorących spalin z zimną wodą w zbiorniku, może pojawić się syczenie wody kapiącej na palnik. Kapanie ustanie po wzroście temperatury w zbiorniku do ok. 40°C. Podgrzewacze gazowe posiadają zabezpieczenie - czujnik ciągu kominowego, powodujący odcięcie dopływu gazu do palnika uniemożliwiając wypływ spalin do pomieszczenia w niebezpiecznych ilościach. Jeżeli do tego dojdzie, konieczne jest sprawdzenie drożności komina.

W trakcie eksploatacji każdego typu podgrzewacza następuje wytrącanie się kamienia kotłowego. Słyszalne z wnętrza zbiornika "stuki" podczas palenia się palnika głównego podgrzewacza lub po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, świadczą o obecności w zbiorniku kamienia, który w takim przypadku powinien zostać usunięty przez wykwalifikowanego instalatora.

Właściwa instalacja oraz przestrzeganie instrukcji obsługi i eksploatacji są kluczowe, by użytkowanie naszego podgrzewacza przebiegło bez zakłóceń.

Może cię zainteresować
Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak działa sterowanie EOS 6? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Ile prądu zużywa piec na pellet?
Zobacz więcej Zwiń

mgr inż. Adam Wojdyła
TERMICA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image