Jakie są zalety stosowania ciężkich pokryć dachowych?

Jakie są zalety stosowania ciężkich pokryć dachowych?

Odpowiedź eksperta: Pokrycia ceramiczne są stosowane w budownictwie od wieków czego dowodem są wykończone tym materiałem zabytkowe budowle o wysokiej wartości historycznej - zamki, świątynie czy pałace. Jedną z najistotniejszych zalet dachu ceramicznego jest trwałość i solidność konstrukcji. Dachówki ceramiczne wypalane są z gliny w temperaturze ponad 1000°C, dzięki czemu wykazują wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymują silne mrozy, a także nie blakną pod wpływem długotrwałego działania słońca i nie podlegają korozji.

Ceramika jest stosunkowo ciężka a połać z niej ułożona składa się z wielu relatywnie małych elementów. To powoduje, że nawet silny wiatr nie jest w stanie zerwać całej połaci, co ma zazwyczaj miejsce przy lekkich pokryciach wielkoformatowych. W efekcie dachy są bardziej odporne na niszczycielskie działanie wiatru, a ewentualnie zerwane pojedyncze dachówki łatwo i szybko można uzupełnić bez większej szkody dla dobytku, który znajduje się pod dachem.

Wbrew pozorom więźba pod dachówkę ceramiczną nie jest dużo droższa od konstrukcji przeznaczonej pod lekkie pokrycia. Zwykle wystarczy zwiększyć wysokość krokwi o 1-2 cm, co w przypadku średniej wielkości domku jednorodzinnego stanowi koszt kilkuset złotych. Większość projektów gotowych zawiera przeliczoną więźbę pod dachówkę ceramiczną - więc wystarczy wykonać obiekt zgodnie z dokumentacją projektową.

Ceramiczne dachy poza trwałością, doskonale tłumią hałasy z zewnątrz, dzięki czemu w domu pokrytym ceramiką spokojnie możemy zaadaptować poddasze na dodatkową przestrzeń użytkową, ciesząc się komfortem akustycznym.

Maciej Brzozowski
Menedżer produktu ds. rozwiązań dachowych
WIENERBERGER

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz