Jakie są zalety stosowania ciężkich pokryć dachowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są zalety stosowania ciężkich pokryć dachowych?

Odpowiedź eksperta: Pokrycia ceramiczne są stosowane w budownictwie od wieków czego dowodem są wykończone tym materiałem zabytkowe budowle o wysokiej wartości historycznej - zamki, świątynie czy pałace. Jedną z najistotniejszych zalet dachu ceramicznego jest trwałość i solidność konstrukcji. Dachówki ceramiczne wypalane są z gliny w temperaturze ponad 1000°C, dzięki czemu wykazują wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymują silne mrozy, a także nie blakną pod wpływem długotrwałego działania słońca i nie podlegają korozji.

aktualizacja: 2019-07-16 06:26:36

Ceramika jest stosunkowo ciężka a połać z niej ułożona składa się z wielu relatywnie małych elementów. To powoduje, że nawet silny wiatr nie jest w stanie zerwać całej połaci, co ma zazwyczaj miejsce przy lekkich pokryciach wielkoformatowych. W efekcie dachy są bardziej odporne na niszczycielskie działanie wiatru, a ewentualnie zerwane pojedyncze dachówki łatwo i szybko można uzupełnić bez większej szkody dla dobytku, który znajduje się pod dachem.

Wbrew pozorom więźba pod dachówkę ceramiczną nie jest dużo droższa od konstrukcji przeznaczonej pod lekkie pokrycia. Zwykle wystarczy zwiększyć wysokość krokwi o 1-2 cm, co w przypadku średniej wielkości domku jednorodzinnego stanowi koszt kilkuset złotych. Większość projektów gotowych zawiera przeliczoną więźbę pod dachówkę ceramiczną - więc wystarczy wykonać obiekt zgodnie z dokumentacją projektową.

Ceramiczne dachy poza trwałością, doskonale tłumią hałasy z zewnątrz, dzięki czemu w domu pokrytym ceramiką spokojnie możemy zaadaptować poddasze na dodatkową przestrzeń użytkową, ciesząc się komfortem akustycznym.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Maciej Brzozowski
Menedżer produktu ds. rozwiązań dachowych
WIENERBERGER

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny