Jak ograniczyć nagrzewanie wnętrza ogrodu zimowego?

Jak ograniczyć nagrzewanie wnętrza ogrodu zimowego?

Odpowiedź eksperta: Nadmierne nagrzewanie ogrodu zimowego to problem, z którym mierzą się na co dzień wykonawcy i użytkownicy. Mamy jednak kilka propozycji, które pomogą rozwiązać ten problem.

Pierwsza propozycja to zastosowanie, jako wypełnienia dachu, szkła selektywnego. Jest ono pokryte tlenkami metali w celu uzyskania efektu odbicia oraz ograniczenia przenikania energii słonecznej. Szkło selektywne może być bezbarwne lub barwione w masie. Można również stosować barwione szkła typu antisol lub refleksyjne, mają one jednak tę wadę, że przy pochmurnej pogodzie zaciemniają ogród zimowy.

Najczęściej stosowaną i polecaną przez nas metodą jest zastosowanie rolety dachowej. Roleta montowana jest na dachu i wyposażona w silnik elektryczny oraz automatykę pogodową. Dostępne są różne wzory i kolory wodoodpornych tkanin, co dodatkowo pozytywnie wpływa na wygląd ogrodu zimowego.

Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu elementów pionowych, mogą być tu stosowane różnego rodzaju żaluzje fasadowe, rolety aluminiowe, drewniane lub tekstylne. Przy wysokich temperaturach na zewnątrz, zastosowanie rozwiązań przeciwsłonecznych nie spowoduje obniżenia temperatury wewnątrz ogrodu, jeżeli nam na tym zależy to jedynym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji.

Ogród zimowy powinien być również wyposażony w sprawnie działającą wentylację.

Sylwester Karbowiak
TS POLSKA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz