Jakie jest znaczenie rolet zewnętrznych w bilansie energetycznym budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie jest znaczenie rolet zewnętrznych w bilansie energetycznym budynku?

Odpowiedź eksperta: Rolety zewnętrzne to urządzenia wielofunkcyjne - niektórzy decydują się na ich montaż z chęci dodatkowej ochrony swojego domu przed włamaniem, inni widzą w nich rozwiązanie dla niezwykle głośnej okolicy, a jeszcze inni chcą dodatkowo wyizolować wnętrze. Z perspektywy bilansu energetycznego budynku ich montaż jest potrzebny.

aktualizacja: 2019-07-17 06:11:17

Przy zastosowaniu pasywnych okien i rolet zewnętrznych, można zredukować straty ciepła o kilka procent, natomiast przy oknach starej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent. Jak to się dzieje? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który zahamowuje przepływ powietrza. Po drugie, opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To zgromadzone powietrze jest doskonałym izolatorem.

Na rynku dostępnych jest wiele rolet zewnętrznych. Rodzaje rolet mówią nam nie tylko o sposobie ich montażu, ale także dodatkowych właściwościach - rolety zewnętrzne elektryczne to wygodne użytkowanie rolet z każdego miejsca w domu; rolety zewnętrzne na okno dachowe dostosowane są do funkcjonalności okien dachowych.

Ale jakie rolety zewnętrzne na okna sprawdzą się najlepiej jako izolacja cieplna? Efekt zagwarantuje tak naprawdę każdy rodzaj rolety zewnętrznej - zarówno natynkowe, jak i podtynkowe. Najlepsze wyniki osiągniemy dzięki rolecie zewnętrznej podtynkowej. Zabudowana skrzynka rolety zewnętrznej podtynkowej może zostać ocieplona, co całkowicie wyeliminuje mostki termiczne. Taka zabudowana skrzynka rolet zewnętrznych podtynkowych jest także zdecydowanie bardziej estetyczna. Jednakże decyzja o zamontowaniu tego typu rolet zewnętrznych musi zostać podjęta już na etapie projektowania domu.

Maciej Szczepański
Kierownik Działu Zarządzania Produktem,
Ekspert z zakresu rolet zewnętrznych
KRISPOL

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje