Jakie jest znaczenie rolet zewnętrznych w bilansie energetycznym budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie jest znaczenie rolet zewnętrznych w bilansie energetycznym budynku?

Odpowiedź eksperta: Rolety zewnętrzne to urządzenia wielofunkcyjne - niektórzy decydują się na ich montaż z chęci dodatkowej ochrony swojego domu przed włamaniem, inni widzą w nich rozwiązanie dla niezwykle głośnej okolicy, a jeszcze inni chcą dodatkowo wyizolować wnętrze. Z perspektywy bilansu energetycznego budynku ich montaż jest potrzebny.

aktualizacja: 2019-07-17 06:11:17

Przy zastosowaniu pasywnych okien i rolet zewnętrznych, można zredukować straty ciepła o kilka procent, natomiast przy oknach starej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent. Jak to się dzieje? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który zahamowuje przepływ powietrza. Po drugie, opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To zgromadzone powietrze jest doskonałym izolatorem.

Na rynku dostępnych jest wiele rolet zewnętrznych. Rodzaje rolet mówią nam nie tylko o sposobie ich montażu, ale także dodatkowych właściwościach - rolety zewnętrzne elektryczne to wygodne użytkowanie rolet z każdego miejsca w domu; rolety zewnętrzne na okno dachowe dostosowane są do funkcjonalności okien dachowych.

"Za Polskę trzymamy kciuki, a roleta..." - sprawdźcie, co powiedział Łukasz Piszczek.
0:30

Ale jakie rolety zewnętrzne na okna sprawdzą się najlepiej jako izolacja cieplna? Efekt zagwarantuje tak naprawdę każdy rodzaj rolety zewnętrznej - zarówno natynkowe, jak i podtynkowe. Najlepsze wyniki osiągniemy dzięki rolecie zewnętrznej podtynkowej. Zabudowana skrzynka rolety zewnętrznej podtynkowej może zostać ocieplona, co całkowicie wyeliminuje mostki termiczne. Taka zabudowana skrzynka rolet zewnętrznych podtynkowych jest także zdecydowanie bardziej estetyczna. Jednakże decyzja o zamontowaniu tego typu rolet zewnętrznych musi zostać podjęta już na etapie projektowania domu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Maciej Szczepański
Kierownik Działu Zarządzania Produktem,
Ekspert z zakresu rolet zewnętrznych
KRISPOL

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny