Przy zastosowaniu pasywnych okien i rolet zewnętrznych, można zredukować straty ciepła o kilka procent, natomiast przy oknach starej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent. Jak to się dzieje? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który zahamowuje przepływ powietrza. Po drugie, opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To zgromadzone powietrze jest doskonałym izolatorem.
Na rynku dostępnych jest wiele rolet zewnętrznych. Rodzaje rolet mówią nam nie tylko o sposobie ich montażu, ale także dodatkowych właściwościach - rolety zewnętrzne elektryczne to wygodne użytkowanie rolet z każdego miejsca w domu; rolety zewnętrzne na okno dachowe dostosowane są do funkcjonalności okien dachowych.
Ale jakie rolety zewnętrzne na okna sprawdzą się najlepiej jako izolacja cieplna? Efekt zagwarantuje tak naprawdę każdy rodzaj rolety zewnętrznej - zarówno natynkowe, jak i podtynkowe. Najlepsze wyniki osiągniemy dzięki rolecie zewnętrznej podtynkowej. Zabudowana skrzynka rolety zewnętrznej podtynkowej może zostać ocieplona, co całkowicie wyeliminuje mostki termiczne. Taka zabudowana skrzynka rolet zewnętrznych podtynkowych jest także zdecydowanie bardziej estetyczna. Jednakże decyzja o zamontowaniu tego typu rolet zewnętrznych musi zostać podjęta już na etapie projektowania domu.
Maciej Szczepański
Kierownik Działu Zarządzania Produktem,
Ekspert z zakresu rolet zewnętrznych
KRISPOL
fot. otwierająca: Krispol