Jak prawidłowo montować blachy dachowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak prawidłowo montować blachy dachowe?

Odpowiedź eksperta: Blachodachówki są jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych na naszym rynku. Stanowią nowoczesne, trwałe i estetyczne pokrycie budynku przy założeniu, że zostały zamontowane w prawidłowy sposób. Poniżej kilka ważnych informacji, na które trzeba zwrócić uwagę podczas ich montażu.

aktualizacja: 2019-07-16 06:42:49

Blachodachówki mogą być stosowane do pokryć dachów o pochyleniach nie mniejszych niż 9° (15%). Listwy dystansowe i łaty nośne montuje się na pokrytej membraną paroprzepuszczalną konstrukcji dachu lub dachu odeskowanym, pokrytym papą. Najczęściej stosowane wymiary listew dystansowych to 25 x 50 mm oraz łat nośnych 40 x 50 mm.

Istotne dla dalszego montażu jest dokładne zamocowanie znajdującej się przy okapie, pierwszej łaty nośnej i podniesienie jej za pomocą klocka dystansowego równego wysokości ścianki pionowej montowanej blachy dachówkowej. Dopiero po wykonaniu takiej konstrukcji zalecane jest dokonanie dokładnych pomiarów w celu wyliczenia odpowiedniej ilości blachodachówki potrzebnej do pokrycia dachu.

Montaż blachodachówki należy zacząć od dolnego, prawego rogu używając do tego najdłuższych arkuszy blachy. Arkusze układa się rzędami od okapu do kalenicy. Przed przykręceniem blachy należy skontrolować położenie ostatniego arkusza względem wiatrownicy. W celu niedopuszczenia do powstania szczelin pomiędzy arkuszami, montując blachy dociska się je dokładnie skośnie w kierunku odwrotnym do spadku dachu. Do montażu zwykle stosuje się około 6-8 sztuk wkrętów samowiercących z podkładką uszczelniającą z gumy EPDM na 1/m2 powierzchni dachu.

Bardzo ważnym elementem wieńczącym montaż dachu jest wykonanie odpowiednich obróbek blacharskich i ich zamontowanie w taki sposób aby zapewnić odpowiednią wentylację całemu budynkowi. Większość producentów pokryć dachowych przedstawia szczegółowe instrukcje montażu na swoich stronach internetowych. Warto się z nimi zapoznać przed montażem, aby uniknąć błędów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Andrzej Wojtczak
Dyrektor handlowy
Florian Centrum SA

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny