Jak zadbać o szczelność dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zadbać o szczelność dachu?

Odpowiedź eksperta: Zabezpieczenie dachu przed przedostawaniem się wody do jego wewnętrznej struktury jest bardzo ważne, ponieważ wilgoć jest głównym czynnikiem, który może doprowadzić do osłabienia trwałości konstrukcji dachowej, a w szczególności do odkształcenia się więźby dachowej.

aktualizacja: 2019-07-15 12:30:51

Duże znaczenie dla szczelności dachu ma kąt jego nachylenia. Układane na dachach stromych dachówki ceramiczne (kąt nachylenia w przypadku produktów marki Röben powinien przekraczać 22° i 25°), zapewniają swobodny spływ wody po pokryciu dachowym. Wybierając projekt z dachem o kącie nachylenia mniejszym niż 22°/25°, konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów zabezpieczających, w postaci pełnego deskowania, papy lub szybkiej bariery SBS.

Niezwykle istotne, dla uchronienia dachu przed zawilgoceniem jest również zwrócenie uwagi na uszczelnienie miejsc, które w jakiś sposób wystają poza płaszczyznę dachu lub też przerywają regularność ułożenia dachówek. Należą do nich m.in. okna dachowe i kominy. W ich przypadku niezbędne jest zastosowanie kołnierzy uszczelniających, które będą odprowadzać wodę deszczową poza okno dachowe oraz uzupełnią ocieplenie okna dachowego powyżej łat, a także materiałów do podklejania membran.

Dodatkową ochronę należy zastosować także w kalenicy. Zalecanym rozwiązaniem jest tu zastosowanie taśmy uszczelniająco-wentylującej, wykonanej z nieprzepuszczającego wody materiału, ale posiadającej jednocześnie niewielkie szczeliny, wspomagające wentylację.

Sebastian Bogunia
Kierownik regionu
Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny