Duże znaczenie dla szczelności dachu ma kąt jego nachylenia. Układane na dachach stromych dachówki ceramiczne (kąt nachylenia w przypadku produktów marki Röben powinien przekraczać 22° i 25°), zapewniają swobodny spływ wody po pokryciu dachowym. Wybierając projekt z dachem o kącie nachylenia mniejszym niż 22°/25°, konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów zabezpieczających, w postaci pełnego deskowania, papy lub szybkiej bariery SBS.
Niezwykle istotne, dla uchronienia dachu przed zawilgoceniem jest również zwrócenie uwagi na uszczelnienie miejsc, które w jakiś sposób wystają poza płaszczyznę dachu lub też przerywają regularność ułożenia dachówek. Należą do nich m.in. okna dachowe i kominy. W ich przypadku niezbędne jest zastosowanie kołnierzy uszczelniających, które będą odprowadzać wodę deszczową poza okno dachowe oraz uzupełnią ocieplenie okna dachowego powyżej łat, a także materiałów do podklejania membran.
Dodatkową ochronę należy zastosować także w kalenicy. Zalecanym rozwiązaniem jest tu zastosowanie taśmy uszczelniająco-wentylującej, wykonanej z nieprzepuszczającego wody materiału, ale posiadającej jednocześnie niewielkie szczeliny, wspomagające wentylację.
Sebastian Bogunia
Kierownik regionu
Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.