Jak prawidłowo zamontować okna energooszczędne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak prawidłowo zamontować okna energooszczędne?

Odpowiedź eksperta: Większość z nas, przy wyborze okien, kieruje się ich parametrami przenikania ciepła tzw. Uw okna. Jest to oczywiście bardzo ważny parametr, jednakże szereg dostępnych badań wykonywanych przez jednostki notyfikowane dowodzi, iż spore straty energii wynikają również z nieszczelności montażu oraz samych okien.

aktualizacja: 2019-07-16 08:13:13

Skupiając się na samym montażu, zgodnie z aktualnymi wymogami, powinien on być wykonany w sposób jak najbardziej szczelny, czego nie zapewnia nam sama termoizolacja wykonana najczęściej z pianki PU. Miejmy na uwadze to, iż średni obwód okien w domach jednorodzinnych to 90 mb x 0,02 m (gdyż z reguły planowana jest 2 cm przerwa dylatacyjna), daje nam to powierzchnie 1,8 m2 samej pianki, która jest przewiewna, przemakalna i chłonna - wyobraźmy sobie że mamy taką dziurę w ścianie naszego energooszczędnego domu.

Jeśli do tego dodamy fakt, iż w okresie zimowym przepływające przez piankę powietrze zawierające około 60% pary wodnej, która zamarzając zamienia ją w mostek termiczny, to nasuwa się pytanie: po co nam energooszczędne okna jeśli wokół nich jest sporo nieszczelności i przemarzania.

"Kiedy mężczyzna otwiera kobiecie drzwi to..."
0:30

Receptą na ten problem jest tzw. "ciepły montaż", czyli warstwowy, wykonany w sposób szczelny zgodnie z zasadą "szczelniej od wewnątrz, mniej szczelnie na zewnątrz" dla odpowiedniej dyfuzji pary wodnej. Zupełnie tak, jak robimy to przy ociepleniu dachu zabezpieczając np. wełnę, z zewnątrz membraną paroprzepuszczalną, od wewnątrz folią PVC jako paroszczelną.

Do wykonania warstw uszczelniających termoizolacji wokół okien, służy wiele dostępnych na rynku materiałów, np. folie paroszczelne oraz folie paroprzepuszczalne samoprzylepne lub z aplikowanym klejem w sposób ręczny. Te od wewnątrz występują również w postaci płynnej. Dlatego jednym z podstawowych kryteriów, przy wyborze dostawcy okien, jest jakość usługi montażu, ściślej, szczelność oferowanego tzw. ciepłego montażu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Tomasz Orpik
Salon Firmowy Sokółka Okna i Drzwi
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny