Na jakich podłożach można układać drewniane deski tarasowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Na jakich podłożach można układać drewniane deski tarasowe?

Odpowiedź eksperta: Taras to nie tylko piękne deski. Aby służył na lata (lub pokolenia) liczy się prawidłowy montaż oraz właściwie przygotowane podłoże. Najczęściej stosowane rozwiązania można podzielić, zależnie od rodzaju posiadanej nawierzchni. Zawsze działamy w zgodzie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami i zaleceniami.

aktualizacja: 2019-07-18 12:16:20

Taras na podłożu betonowym (nienasiąkliwym), powinien być montowany na gładkiej i twardej powierzchni. Konieczna jest izolacja przeciw wilgoci oraz odpowiedni spadek - ok. 2° (20 mm na 1 mb).

Na gruncie (płytach betonowych lub słupach) ważne jest usunięcie wierzchniej warstwy ziemi - ok. 30 cm wskazane do żółtego piasku. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń wypełniamy mieszanką żwiru i piasku oraz zagęszczamy, żeby grunt nie osiadał. Ustabilizowaną powierzchnię przykrywamy 2 warstwami włókniny, która chroni nasz taras przed rosnącymi chwastami. Następnie układamy płyty betonowe (zalecane 50 x 50 cm) lub wylewamy słupy / szklanki betonowe. Ich rozstaw ma być dopasowany do wytrzymałości planowanych legarów, z zachowaniem współczynnika bezpieczeństwa.

Co jeśli nie mamy możliwości zamocowania legara do podłoża? Na balkonach, garażach, konstrukcjach dachu odwróconego lub stopach regulowanych - zalecam podwójne legarowanie krzyżowe lub legarowanie w postaci spiętej ramy (z poprzeczkami co 50 cm). W narożnikach stosujemy połączenia na kątowniki ciesielskie. W rogach tarasu legary przykręcamy bokiem do płyt betonowych (np. chodnikowych) w celu lepszej stabilizacji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Piotr Lisowski
Project Manager
JAF Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny