Na jakich podłożach można układać drewniane deski tarasowe?

Na jakich podłożach można układać drewniane deski tarasowe?

Odpowiedź eksperta: Taras to nie tylko piękne deski. Aby służył na lata (lub pokolenia) liczy się prawidłowy montaż oraz właściwie przygotowane podłoże. Najczęściej stosowane rozwiązania można podzielić, zależnie od rodzaju posiadanej nawierzchni. Zawsze działamy w zgodzie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami i zaleceniami.

Taras na podłożu betonowym (nienasiąkliwym), powinien być montowany na gładkiej i twardej powierzchni. Konieczna jest izolacja przeciw wilgoci oraz odpowiedni spadek - ok. 2° (20 mm na 1 mb).

Na gruncie (płytach betonowych lub słupach) ważne jest usunięcie wierzchniej warstwy ziemi - ok. 30 cm wskazane do żółtego piasku. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń wypełniamy mieszanką żwiru i piasku oraz zagęszczamy, żeby grunt nie osiadał. Ustabilizowaną powierzchnię przykrywamy 2 warstwami włókniny, która chroni nasz taras przed rosnącymi chwastami. Następnie układamy płyty betonowe (zalecane 50 x 50 cm) lub wylewamy słupy / szklanki betonowe. Ich rozstaw ma być dopasowany do wytrzymałości planowanych legarów, z zachowaniem współczynnika bezpieczeństwa.

Co jeśli nie mamy możliwości zamocowania legara do podłoża? Na balkonach, garażach, konstrukcjach dachu odwróconego lub stopach regulowanych - zalecam podwójne legarowanie krzyżowe lub legarowanie w postaci spiętej ramy (z poprzeczkami co 50 cm). W narożnikach stosujemy połączenia na kątowniki ciesielskie. W rogach tarasu legary przykręcamy bokiem do płyt betonowych (np. chodnikowych) w celu lepszej stabilizacji.

Piotr Lisowski
Project Manager
JAF Polska

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz