Jak przygotować podłoże ściany wewnętrznej przed ułożeniem płytek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak przygotować podłoże ściany wewnętrznej przed ułożeniem płytek?

Odpowiedź eksperta: Przygotowanie ściany do klejenia płytek może wydawać się nie tak bardzo istotne jak samo klejenie. Zlekceważenie tego etapu prac może mieć jednak nieprzyjemne konsekwencje w postaci odklejania się płytek i w efekcie odpadania ich od ściany. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, warto wykonać kilka niezbyt skomplikowanych czynności.

aktualizacja: 2019-07-18 11:00:36

Najłatwiej przygotować surową nieotynkowaną i niepomalowaną ścianę. Wtedy rzeczywiście usunięcie luźnych części i zagruntowanie powierzchni wystarczy. Przy ścianach otynkowanych i malowanych należy ocenić jak silnie tynk przylega do ściany, a farba do tynku. Najlepszym sposobem jest odkucie fragmentu tynku. Jednak nawet opukanie ściany może dać wstępną ocenę jej stabilności.

Najprostszym sposobem (jednak nie zawsze skutecznym) oceny farby jest jej zmoczenie wodą, a następnie próba zdrapania. Jeśli wszystko jest w porządku to po usunięciu luźnych części i uzupełnieniu ubytków można przystąpić do gruntowania. W przypadku gdy nie mamy jednak pewności, że ściana jest w odpowiedniej kondycji warto skuć w całości stary tynk i położyć nowy (do tego można zastosować cienkie aluminiowe listwy), dodatkową korzyścią jest uzyskanie równej powierzchni.

Mimo że może to podnieść koszt inwestycji, trzeba taką opcję rozważyć. Koszty związane z ponownym remontem i ułożeniem płytek które odpadną będą na pewno większe niż właściwe przygotowanie powierzchni przed ułożeniem na niej płytek. Osobną kwestią jest przygotowanie ściany wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych, a także układanie płytek na warstwie docieplenia.

Robert Świerżewski
Współwłaściciel firmy ELKAMINO DOM

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny