Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora typu split?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora typu split?

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne klimatyzatory poza podstawowymi funkcjami chłodzenia oraz grzania odpowiadają również za jakość powietrza i komfort użytkownika znajdującego się w pomieszczeniu, a na decyzję zakupową o wyborze danej jednostki wpływ mają zarówno parametry techniczne, jak i nasze indywidualne preferencje.

aktualizacja: 2019-07-18 09:59:10

Spośród danych technicznych, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora są takie parametry jak: wydajność urządzenia, rodzaj czynnika chłodniczego, moc akustyczna - głośność, klasa efektywności energetycznej, zastosowane filtry oraz dodatkowe funkcje poprawiające komfort użytkowania i obsługi urządzenia.

Wydajność: przyjmuje się proste wyliczenie wyjściowe - na każde 10 m2 powierzchni przypada 1 kW mocy chłodniczej, z dodatkowym uwzględnieniem zysków ciepła w pomieszczeniu, m.in. przez przegrody przezroczyste (ilość i wielkość okien wraz z ich orientacją), a także od ludzi przebywających w pomieszczeniu, urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu czy rodzaju zainstalowanej oprawy oświetleniowej.

Czynnik chłodniczy: zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej od 2025 roku obowiązywać będzie zakaz wprowadzania do obrotu klimatyzatorów Split z czynnikiem, którego wartość GWP będzie równa lub wyższa od 750, dlatego też większość producentów oferuje obecnie czynnik R32 (GWP = 675).

Głośność: im ciszej pracuje jednostka wewnętrzna, tym większy komfort dla użytkownika - najcichsze klimatyzatory to poziom 18-19 dB. Klasa efektywności energetycznej to mierniki sezonowej efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia (SEER) i trybu grzania (SCOP). Im wyższe są ich wartości, tym wyższa klasa energetyczna urządzenia np. A+++, A++, a co za tym idzie niższe koszty eksploatacyjne.

Dodatkowe funkcje poprawiające komfort użytkownika to np. I Feel - dodatkowy czujnik temperatury, który sprawia, że urządzenie nieustannie monitoruje i reguluje poziom temperatury, Tryb Nocny, Anti-Icing System.

Oliwia Gałkowska
Specjalista ds. Urządzeń Klimatyzacyjnych
Lindab

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje