Spośród danych technicznych, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora są takie parametry jak: wydajność urządzenia, rodzaj czynnika chłodniczego, moc akustyczna - głośność, klasa efektywności energetycznej, zastosowane filtry oraz dodatkowe funkcje poprawiające komfort użytkowania i obsługi urządzenia.
Wydajność: przyjmuje się proste wyliczenie wyjściowe - na każde 10 m2 powierzchni przypada 1 kW mocy chłodniczej, z dodatkowym uwzględnieniem zysków ciepła w pomieszczeniu, m.in. przez przegrody przezroczyste (ilość i wielkość okien wraz z ich orientacją), a także od ludzi przebywających w pomieszczeniu, urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu czy rodzaju zainstalowanej oprawy oświetleniowej.
Czynnik chłodniczy: zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej od 2025 roku obowiązywać będzie zakaz wprowadzania do obrotu klimatyzatorów Split z czynnikiem, którego wartość GWP będzie równa lub wyższa od 750, dlatego też większość producentów oferuje obecnie czynnik R32 (GWP = 675).
Głośność: im ciszej pracuje jednostka wewnętrzna, tym większy komfort dla użytkownika - najcichsze klimatyzatory to poziom 18-19 dB. Klasa efektywności energetycznej to mierniki sezonowej efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia (SEER) i trybu grzania (SCOP). Im wyższe są ich wartości, tym wyższa klasa energetyczna urządzenia np. A+++, A++, a co za tym idzie niższe koszty eksploatacyjne.
Dodatkowe funkcje poprawiające komfort użytkownika to np. I Feel - dodatkowy czujnik temperatury, który sprawia, że urządzenie nieustannie monitoruje i reguluje poziom temperatury, Tryb Nocny, Anti-Icing System.
- Rekuperacja w starym domu? To trudne, ale możliwe
- Jakie korzyści daje użytkownikowi wentylacja z rekuperatorem VENA Optima 4 PRO?
- Czym kierować się przy zakupie klimatyzatora do domu i do biura?
- Dlaczego rekuperator PRANA-200C NoCovid 24H pomaga w walce z koronawirusem?
- Jak dbać o jakość i ilość powietrza w pomieszczeniach?
Oliwia Gałkowska
Specjalista ds. Urządzeń Klimatyzacyjnych
Lindab
Dodaj komentarz