Jak zabezpieczyć piwnicę przed przepływem zwrotnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zabezpieczyć piwnicę przed przepływem zwrotnym?

W budowanym domu z podpiwniczeniem chciałbym w piwnicy umieścić saunę z zapleczem sanitarnym, zatem konieczne będzie doprowadzenie tam instalacji wodno-kanalizacyjnej. Znajomi ostrzegają mnie, że podłączenie odpływów do kanalizacji w piwnicy grozi zalaniem pomieszczeń w przypadku cofnięcia się ścieków - u mnie na razie będzie szambo do czasu pobudowania sieci kanalizacji gminnej. Czy takie zalanie może rzeczywiście wystąpić i jak go uniknąć?

aktualizacja: 2019-05-16 09:16:27

Odpowiedź eksperta: Odpływy do instalacji kanalizacyjnej, które są ulokowane poniżej poziomu terenu otaczającego dom, są potencjalnym miejscem zwrotnego wypływu ścieków. Powstaje on np. w wyniku intensywnych opadów, powodujących spiętrzenie wody w sieci kanalizacji ogólnospławnej, zapchania rur lub awarii przepompowni, bądź w następstwie przepełnienia zbiornika na nieczystości płynne (bezodpływowego, jak i w składzie przydomowej oczyszczalni ścieków).

Wsteczny wypływ może pojawić się również na wyższych poziomach budynku, jeśli odpływ do sieci czy szamba ulegnie zatkaniu, a nieczystości będą napływać z wyższych części instalacji. W takich warunkach ochronę przed zwrotnym przepływem umieszcza się na odgałęzieniu odprowadzenia dla najniższej kondygnacji lub wpustu podłogowego, jeśli doprowadzony jest do pionu odrębną rurą. Zalanie pomieszczeń - oprócz konieczności bardzo nieprzyjemnego sprzątania - powoduje znaczne szkody materialne. Ochronę przed takim zdarzeniem zapewniają klapy - zawory burzowe lub eliminacja grawitacyjnego odprowadzenia ścieków z pomieszczeń poniżej terenu i zastąpienie go instalacją ciśnieniową.

Dom z instalacją kanalizacyjną poniżej poziomu terenu, bez zaworu zwrotnego (a) i z zaworem (b), po intensywnych opadach deszczu.
Dom z instalacją kanalizacyjną poniżej poziomu terenu, bez zaworu zwrotnego (a) i z zaworem (b), po intensywnych opadach deszczu. W budynku bez zabezpieczenia ścieki zaleją piwnicę.

Zawory zwrotne to urządzenia działające samoczynnie, które zamykają przepływ w rurze odprowadzającej w przypadku pojawienia się strumienia płynącego w przeciwnym kierunku. W najprostszej wersji, wyposażenie w pojedynczą klapę umożliwia również zamykanie ręczne, ale w celu zwiększenia pewności i szczelności zamknięcia, zasuwy burzowe mają dwie klapy ustawione szeregowo.

W bardziej zaawansowanych wersjach, jedna z klap jest dociskana za pośrednictwem siłownika, co poprawia szczelność, szczególnie przy odprowadzaniu ścieków z fekaliami. Zamknięcia przed przepływem zwrotnym mogą być zintegrowane z modułami pompującymi, co pozwala na odprowadzenie ścieków również przy zamkniętej klapie burzowej. Tłoczone przez pompę ścieki przepływają bocznym otworem, który samoczynnie zamyka się, gdy pompa nie pracuje. Urządzenie takie może być instalowane na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym, jak i wbudowane w podłogę, pełniąc jednocześnie funkcję wpustu podłogowego.

Przy braku możliwości zapewnienia grawitacyjnego odprowadzenia ścieków, a także w celu ochrony pomieszczeń przed zalaniem przez cofające się nieczystości, w różnych miejscach instalacji kanalizacyjnej instalowane są urządzenia pompujące. W części wewnętrznej, gdy przybory sanitarne zlokalizowane są np. z dala od pionu lub poniżej poziomu wyprowadzenia odpływu na zewnątrz budynku, instaluje się kompaktowe pomporozdrabniacze do WC.

Umożliwiają one bezpośrednie podłączenie nie tylko sedesu, ale również odpływów z brodzika czy umywalki. Przetłaczanie ścieków bytowych odbywa się za pośrednictwem rury o niewielkiej średnicy, na odległość kilkudziesięciu metrów w poziomie i do 6-7 m w pionie. Taka pompa zamontowana np. w piwnicy nie tylko odprowadzi ścieki, ale i uchroni te pomieszczenia przed ewentualnym zalaniem.

Do pomporozdrabniacza można podłączyć WC, kabinę prysznicową, umywalkę, pralkę.
Do pomporozdrabniacza można podłączyć WC, kabinę prysznicową, umywalkę, pralkę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W warunkach wymagających przetłaczania ścieków na ich wyprowadzeniu z budynku instalowane są przydomowe przepompownie najczęściej typu mokrego, które okresowo przesyłają nieczystości do wyżej położonych kolektorów kanalizacyjnych, zbiorników oczyszczalni bądź bezodpływowych. Przepompownię tworzy studzienka retencyjna, wyposażona w zanurzoną pompę z rozdrabniaczem oraz wyłącznik pływakowy, sterujący pracą układu. Ochronę przed wstecznym przepływem, np. na skutek przepełnienia odbioru ścieków, zapewnia zalewarowanie odpływu ciśnieniowego oraz montaż zaworów zwrotnych.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Zawór zwrotny dwuklapowy, jedną z nich w przypadku awarii można zamknąć ręcznie. (fot. Kessel)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny