Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

W kotłowni i w łazience mam zaprojektowane zamontowanie kanalizacyjnych wpustów podłogowych, ale zastanawiam się, czy są one potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience. Znajomi mieli problem z wpustem w kotłowni, gdy podłogę zalały ścieki po zatkaniu się odpływu z pionu do kanalizacji.

aktualizacja: 2017-09-05 11:00:20

Odpowiedź eksperta: W nowoczesnych instalacjach prawdopodobieństwo konieczności odprowadzenia wody z podłogi pomieszczenia w wyniku awarii czy przy pracach konserwacyjnych jest znikome i w zasadzie nie ma konieczności zakładania podłogowych wpustów kanalizacyjnych.

 

W kotłowni wyposażonej w kocioł gazowy mogą jedynie wystąpić niewielkie przecieki z zaworu bezpieczeństwa (wystarczy podstawiony zbiornik). Z kolei w przypadku kotłów kondensacyjnych – kondensat i tak odprowadza się rurką bezpośrednio do kanalizacji. W razie zamontowania wpustu podłogowego w kotłowni, prawdopodobnie będzie to najniższy, otwarty punkt w instalacji kanalizacyjnej, a w efekcie – potencjalne miejsce wstecznego wypływu ścieków (w razie zatkania odpływu do instalacji zewnętrznej lub przelania szamba lub awarii w sieci kanalizacyjnej). Dlatego w takim miejscu powinien być zamontowany wpust, wyposażony w zwrotne zamknięcie klapowe i podłączony bezpośrednio do rury odpływowej z budynku.

 

Ponieważ wpusty podłogowe użytkowane są okazjonalnie, szybko wyparowuje z nich woda, chroniąca w ich syfonach przed przenikaniem nieprzyjemnych zapachów z rur. Dlatego należy zdecydować się na wykonanie wpustów wyposażonych w tzw. suche zamknięcie (w postaci różnego rodzaju pływaków), które w przypadku odparowania wody zakryją wlot do rury kanalizacyjnej. Rolę wpustu podłogowego w łazience może pełnić odprowadzenie liniowe, instalowane pod prysznicem bez brodzika, jeśli zapewni się odpowiednie pochylenie podłogi.

 

Alternatywnym zabezpieczeniem przed zalaniem podłogi – najczęściej w wyniku awarii pralki – będzie założenie czujnika zalania i elektrozaworu odcinającego dopływ wody w razie przecieku.

Cezary Jankowski
fot. Kessel

Dodaj komentarz

time image
time image
Instalacja i ustawienie zmiękczacza wody
Instalacja i ustawienie zmiękczacza wody
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny