Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy wpusty podłogowe są potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience?

W kotłowni i w łazience mam zaprojektowane zamontowanie kanalizacyjnych wpustów podłogowych, ale zastanawiam się, czy są one potrzebne przy użytkowaniu kotła gazowego i przy ogrzewaniu podłogowym w łazience. Znajomi mieli problem z wpustem w kotłowni, gdy podłogę zalały ścieki po zatkaniu się odpływu z pionu do kanalizacji.

aktualizacja: 2022-08-03 07:10:28

Odpowiedź eksperta: W nowoczesnych instalacjach prawdopodobieństwo konieczności odprowadzenia wody z podłogi pomieszczenia w wyniku awarii czy przy pracach konserwacyjnych jest znikome i w zasadzie nie ma konieczności zakładania podłogowych wpustów kanalizacyjnych.

W kotłowni wyposażonej w kocioł gazowy mogą jedynie wystąpić niewielkie przecieki z zaworu bezpieczeństwa (wystarczy podstawiony zbiornik). Z kolei w przypadku kotłów kondensacyjnych - kondensat i tak odprowadza się rurką bezpośrednio do kanalizacji. W razie zamontowania wpustu podłogowego w kotłowni, prawdopodobnie będzie to najniższy, otwarty punkt w instalacji kanalizacyjnej, a w efekcie - potencjalne miejsce wstecznego wypływu ścieków (w razie zatkania odpływu do instalacji zewnętrznej lub przelania szamba lub awarii w sieci kanalizacyjnej). Dlatego w takim miejscu powinien być zamontowany wpust, wyposażony w zwrotne zamknięcie klapowe i podłączony bezpośrednio do rury odpływowej z budynku.

Ponieważ wpusty podłogowe użytkowane są okazjonalnie, szybko wyparowuje z nich woda, chroniąca w ich syfonach przed przenikaniem nieprzyjemnych zapachów z rur. Dlatego należy zdecydować się na wykonanie wpustów wyposażonych w tzw. suche zamknięcie (w postaci różnego rodzaju pływaków), które w przypadku odparowania wody zakryją wlot do rury kanalizacyjnej. Rolę wpustu podłogowego w łazience może pełnić odprowadzenie liniowe, instalowane pod prysznicem bez brodzika, jeśli zapewni się odpowiednie pochylenie podłogi.

Alternatywnym zabezpieczeniem przed zalaniem podłogi - najczęściej w wyniku awarii pralki - będzie założenie czujnika zalania i elektrozaworu odcinającego dopływ wody w razie przecieku.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Wpusty podłogowe są zwykle najniżej położonymi otwartymi punktami instalacji kanalizacyjnej. Dlatego powinno się je zabezpieczyć klapowymi zaworami zwrotnymi przed wstecznym przepływem ścieków. (fot. Kessel)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!