Eliminacja mostków termicznych - fundamenty

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Eliminacja mostków termicznych - fundamenty

Cokoły fundamentowe, a także ściany piwnic w części nadziemnej, są często przyczyną dużych strat ciepła. Dzieje się tak z powodu ich słabej izolacji i notorycznie spotykanego braku staranności wśród wykonawców. Połączenie izolacji cokołu i części nadziemnej ścian, które powinno zapewniać ciągłość jest fatalne.

aktualizacja: 2019-02-11 12:34:24

Nie będziemy tu opisywać szczegółowo sposobu prowadzenia prac przy ocieplaniu istniejących ścian fundamentowych i piwnicznych. Projekt takich robót powinien opracować fachowiec, najlepiej konstruktor i muszą być one prowadzone pod nadzorem. Rzecz w tym, że odkopanie zbyt dużego fragmentu fundamentów na raz grozi utratą stateczności przez budynek, spękaniem ścian, a nawet katastrofą budowlaną. Dlatego potrzebny jest fachowy projekt i nadzór.

Jako ogólną wskazówkę można jedynie podać, że odkopuje się zwykle niewielkie fragmenty, np. po 2 m, układa izolację cieplną i przeciwwilgociową, wykop zasypuje i zagęszcza, następnie odkopuje się kolejny fragment.

To jaka izolacja przeciwwilgociowa i ewentualnie przeciwwodna będzie niezbędna zależy od warunków działki oraz stanu starych izolacji. Natomiast jako izolacji przeciwwilgociowej używa się najczęściej specjalnego styropianu fundamentowego o obniżonej nasiąkliwości lub polistyrenu ekstrudowanego XPS. Stosowanie tego drugiego materiału daje podwójną korzyść.

Jest on wyjątkowo mało nasiąkliwy i bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, co jest pożądane w strefie cokołowej. Ponadto ma lepszą izolacyjność cieplną niż styropian, przez co jego warstwa może być cieńsza. Jeżeli nie pogrubiamy ocieplenia na ścianach nadziemia, to niebagatelna zaleta – bo lepiej, żeby cokół był nieco cofnięty, izolacja nadziemia tworzyła zaś nad nim nawis z uformowanym kapinosem. Dzięki temu woda opadowa nie ścieka ze ściany na cokół.

Jarosław Antkiewicz
fot. Austrotherm

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Zdaniem naszych Czytelników

12 Feb 2015, 22:38

Ocieplenie ścian od środka sprawdza się. Tylko nie trzeba przesadzać z gr. styro. Ja mam w domu 2 cm 100 na to siatka z podwójnym klejem ( jest twardziej). Pomalowałem lateksem. Jan

Gość maciek

12 Feb 2015, 22:17

Poczytajcie sobie co nieco na temat ocieplenia od wewnątrz i nie piszcie bzdur.

Gość adiqq

23 Jan 2015, 17:21

wg przepisów wystarczy 3-4, ale dać możesz przecież dać więcej...

Gość Domin

23 Jan 2015, 16:51

wystarczy 5-6 cm? to jestem zdziwiony.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!