Co wpływa na efektywność działania pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co wpływa na efektywność działania pompy ciepła?

Odpowiedź eksperta: Efektywność pompy ciepła - COP - to parametr określający jej skuteczność. COP pokazuje ile razy więcej ciepła zyskaliśmy w porównaniu z energią niezbędną do pracy urządzenia.

aktualizacja: 2019-07-18 06:51:33

Energia dostarczana do obiegu w postaci ciepła (w parowniku) pochodzi z odnawialnego źródła (gruntu lub powietrza). Jest to w pełni darmowa energia. Pozostała część dostarczana w postaci energii elektrycznej niezbędna jest do napędu sprężarki.

Wzór na COP

Qg - ilość wytworzonej energii cieplnej [kW]

Pel - ilość pobranej energii elektrycznej [kW]

Wartość współczynnika COP jest wartością zmienną dla danego urządzenia. Zależy ona od temperatury dolnego i górnego źródła.

Idealne dolne źródło pompy ciepła powinno charakteryzować się stabilną oraz odpowiednio wysoką temperaturą w ciągu całego roku. Musi mieć również zdolność regeneracji, tak by podczas jego eksploatacji nie było problemu ze zbyt małą ilością oddawanej energii.

Najbardziej wydajnym i stabilnym źródłem ciepła jest grunt. Na głębokości kilkunastu metrów panuje jednakowa temperatura przez cały rok, co zapewnia najwyższe COP.

Z drugiej strony, analizując poziom temperatur górnego źródła zaleca się, aby był on możliwie najniższy. Stąd pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w instalacjach niskotemperaturowych z instalacją opartą na ogrzewaniu podłogowym.

mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
GALMET

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!