Energia dostarczana do obiegu w postaci ciepła (w parowniku) pochodzi z odnawialnego źródła (gruntu lub powietrza). Jest to w pełni darmowa energia. Pozostała część dostarczana w postaci energii elektrycznej niezbędna jest do napędu sprężarki.
Qg - ilość wytworzonej energii cieplnej [kW]
Pel - ilość pobranej energii elektrycznej [kW]
Wartość współczynnika COP jest wartością zmienną dla danego urządzenia. Zależy ona od temperatury dolnego i górnego źródła.
- Dlaczego warto wybrać pompę ciepła do ogrzewania domu?
- Jak zabezpieczyć monoblokową pompę ciepła powietrze-woda przed zamarzaniem? Rola zaworu przecizamrożeniowego
- Cykl defrost w powietrznej pompie ciepła. Dlaczego jest tak niezbędny?
- Pompa ciepła czy kocioł pelletowy?
Idealne dolne źródło pompy ciepła powinno charakteryzować się stabilną oraz odpowiednio wysoką temperaturą w ciągu całego roku. Musi mieć również zdolność regeneracji, tak by podczas jego eksploatacji nie było problemu ze zbyt małą ilością oddawanej energii.
Najbardziej wydajnym i stabilnym źródłem ciepła jest grunt. Na głębokości kilkunastu metrów panuje jednakowa temperatura przez cały rok, co zapewnia najwyższe COP.
Z drugiej strony, analizując poziom temperatur górnego źródła zaleca się, aby był on możliwie najniższy. Stąd pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w instalacjach niskotemperaturowych z instalacją opartą na ogrzewaniu podłogowym.
mgr inż. Julia Sobaszek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
GALMET