Jakie są zalety połączenia systemu ogrzewania gazowego z systemem solarnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są zalety połączenia systemu ogrzewania gazowego z systemem solarnym?

Odpowiedź eksperta: Instalacja solarna to atrakcyjne uzupełnienie konwencjonalnego systemu grzewczego. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi obniża się zużycie energii kopalnej, a użytkownik oszczędza na kosztach eksploatacji i chroni środowisko.

aktualizacja: 2019-07-17 08:59:30

Instalacja solarna głównie wspomaga proces podgrzewania ciepłej wody użytkowej i dodatkowo wspiera system ogrzewania budynku. Model ten wymaga jednak zastosowania pola kolektorowego o większej powierzchni, dla budynku o powierzchni ok. 200 m2 między 10 a 14 m². Takie rozwiązanie najlepiej działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Instalacja solarna może dostarczyć w skali roku do 65% energii potrzebnej do podgrzewania wody. Latem może to być nawet do 100%, dzięki czemu w tym czasie można bardzo często zupełnie wyłączyć urządzenie grzewcze na potrzeby podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Instalacje solarne mogą być montowane na dachu, w połaci dachu lub na powierzchni płaskiej. Do instalacji używa się specjalnie przygotowanych zestawów montażowych. W przypadku montażu na dachu, powierzchnia dachu powinna być odpowiednio duża i mieć nachylenie między 30 a 70 stopni. Najbardziej korzystnym dla działania instalacji solarnej jest montaż kolektorów na południowej, południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej połaci dachu. Dach nie może stać w cieniu otaczających drzew.

W przypadku pochmurnych dni, lub kiedy już nie możemy korzystać z energii cieplnej ze słońca, potrzebne jest nam dodatkowe źródło ciepła w postaci np. kondensacyjnego kotła gazowego do podgrzania ciepłej wody. Ciepłą wodę podgrzewamy w zasobniku solarnym, wyposażonym w dwie wężownice, gdzie do górnej wężownicy podpięty jest kocioł kondensacyjny, natomiast do dolnej wężownicy kolektory słoneczne. Ogrzewanie solarne w połączeniu z gazowym źródłem ciepła oraz odpowiednim zasobnikiem, może pozwolić na zwiększenie wydajności całego systemu grzewczego do klasy A+.

Dodatkowo zastosowanie najnowocześniejszych systemów sterowania/regulacji gwarantuje inteligentne i oszczędne korzystanie z energii. To system dla wszystkich posiadaczy domów, którzy przykładają dużą wartość do wydajności i znacznej samowystarczalności energetycznej.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Mariusz Frączek
Dyrektor Techniczny
Wolf Technika Grzewcza

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny