Jakie są zalety połączenia systemu ogrzewania gazowego z systemem solarnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalety połączenia systemu ogrzewania gazowego z systemem solarnym?

Odpowiedź eksperta: Instalacja solarna to atrakcyjne uzupełnienie konwencjonalnego systemu grzewczego. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi obniża się zużycie energii kopalnej, a użytkownik oszczędza na kosztach eksploatacji i chroni środowisko.

aktualizacja: 2019-07-17 08:59:30

Instalacja solarna głównie wspomaga proces podgrzewania ciepłej wody użytkowej i dodatkowo wspiera system ogrzewania budynku. Model ten wymaga jednak zastosowania pola kolektorowego o większej powierzchni, dla budynku o powierzchni ok. 200 m2 między 10 a 14 m². Takie rozwiązanie najlepiej działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Instalacja solarna może dostarczyć w skali roku do 65% energii potrzebnej do podgrzewania wody. Latem może to być nawet do 100%, dzięki czemu w tym czasie można bardzo często zupełnie wyłączyć urządzenie grzewcze na potrzeby podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Instalacje solarne mogą być montowane na dachu, w połaci dachu lub na powierzchni płaskiej. Do instalacji używa się specjalnie przygotowanych zestawów montażowych. W przypadku montażu na dachu, powierzchnia dachu powinna być odpowiednio duża i mieć nachylenie między 30 a 70 stopni. Najbardziej korzystnym dla działania instalacji solarnej jest montaż kolektorów na południowej, południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej połaci dachu. Dach nie może stać w cieniu otaczających drzew.

W przypadku pochmurnych dni, lub kiedy już nie możemy korzystać z energii cieplnej ze słońca, potrzebne jest nam dodatkowe źródło ciepła w postaci np. kondensacyjnego kotła gazowego do podgrzania ciepłej wody. Ciepłą wodę podgrzewamy w zasobniku solarnym, wyposażonym w dwie wężownice, gdzie do górnej wężownicy podpięty jest kocioł kondensacyjny, natomiast do dolnej wężownicy kolektory słoneczne. Ogrzewanie solarne w połączeniu z gazowym źródłem ciepła oraz odpowiednim zasobnikiem, może pozwolić na zwiększenie wydajności całego systemu grzewczego do klasy A+.

Dodatkowo zastosowanie najnowocześniejszych systemów sterowania/regulacji gwarantuje inteligentne i oszczędne korzystanie z energii. To system dla wszystkich posiadaczy domów, którzy przykładają dużą wartość do wydajności i znacznej samowystarczalności energetycznej.

Może cię zainteresować
Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak działa sterowanie EOS 6? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak ustalić moc kotła grzewczego? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Czym można palić w kotle 5. klasy? Ile prądu zużywa piec na pellet? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT
Zobacz więcej Zwiń

Mariusz Frączek
Dyrektor Techniczny
Wolf Technika Grzewcza

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image