Jakie są zalety współpracy kotła elektrycznego z fotowoltaiką?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są zalety współpracy kotła elektrycznego z fotowoltaiką?

Odpowiedź eksperta: Każdy z nas ma marzenia. Te dotyczące budżetu domowego są może nieco mniej romantyczne, ale za to bardzo konkretne. Do tych marzeń z pewnością należy dążenie do pełnej niezależności energetycznej, przyczyniające się przy okazji do ratowania naszej planety. Taką szansę daje własna mikroelektrownia fotowoltaiczna.

aktualizacja: 2019-07-17 09:31:53

Sceptyk powie, że produkcja energii kumuluje się latem, a największe zapotrzebowanie w zakresie ogrzewania jest zimą, więc rozwiązanie to nie ma sensu. Na szczęście uruchomiony został program Prosument. Całość energii wyprodukowanej (głównie wiosną, latem i jesienią) przekazujemy do sieci bezgotówkowo w zamian odbierając 80% tej energii (20% to swego rodzaju opłata systemowa) w dowolnym terminie np. zimą, z tym że nie dłużej niż w terminie 1 roku, tworząc z systemu elektroenergetycznego swoisty akumulator energii.

Tak więc mamy już własną mikroelektrownię fotowoltaiczną produkującą określoną ilość energii rocznie. Jeżeli ta ilość jest większa od zużycia na potrzeby bytowe rodziny lub celowo zaprojektowaliśmy jej wielkość tak, żeby była nadwyżka - dodatkową energię trzeba zagospodarować. Najprostszym i najlepszym sposobem jest zużycie jej na ogrzewanie domu.

Jeżeli budujemy mikroelektrownię na istniejącym domu, który ma już instalację grzewczą (najczęściej wodną z kotłem gazowym, na pellet lub ekogroszek), zamontowanie dodatkowego kotła elektrycznego jest rozwiązaniem najtańszym i najskuteczniejszym.

Najnowszy program sterujący w kotłach firmy Elterm posiada dedykowaną funkcję "stop grzanie", umożliwiającą podanie ilości energii (naszej nadwyżki), którą kocioł elektryczny ma wykorzystać na cele grzewcze.

W przypadku budowy nowego domu (zazwyczaj energooszczędnego), wystarczy zwiększyć moc mikroelektrowni fotowoltaicznej tak, aby starczyło jej na potrzeby bytowe oraz ogrzewanie kotłem elektrycznym. Dywersyfikację źródeł ciepła (oprócz kotła elektrycznego możemy mieć np. kominek, kocioł gazowy, etc.) docenimy zwłaszcza w przypadku niespodziewanej awarii.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Maciej Kaszuba
Właściciel
ELTERM

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny