Jakie są zalety współpracy kotła elektrycznego z fotowoltaiką?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalety współpracy kotła elektrycznego z fotowoltaiką?

Odpowiedź eksperta: Każdy z nas ma marzenia. Te dotyczące budżetu domowego są może nieco mniej romantyczne, ale za to bardzo konkretne. Do tych marzeń z pewnością należy dążenie do pełnej niezależności energetycznej, przyczyniające się przy okazji do ratowania naszej planety. Taką szansę daje własna mikroelektrownia fotowoltaiczna.

aktualizacja: 2019-07-17 09:31:53

Sceptyk powie, że produkcja energii kumuluje się latem, a największe zapotrzebowanie w zakresie ogrzewania jest zimą, więc rozwiązanie to nie ma sensu. Na szczęście uruchomiony został program Prosument. Całość energii wyprodukowanej (głównie wiosną, latem i jesienią) przekazujemy do sieci bezgotówkowo w zamian odbierając 80% tej energii (20% to swego rodzaju opłata systemowa) w dowolnym terminie np. zimą, z tym że nie dłużej niż w terminie 1 roku, tworząc z systemu elektroenergetycznego swoisty akumulator energii.

Tak więc mamy już własną mikroelektrownię fotowoltaiczną produkującą określoną ilość energii rocznie. Jeżeli ta ilość jest większa od zużycia na potrzeby bytowe rodziny lub celowo zaprojektowaliśmy jej wielkość tak, żeby była nadwyżka - dodatkową energię trzeba zagospodarować. Najprostszym i najlepszym sposobem jest zużycie jej na ogrzewanie domu.

Jeżeli budujemy mikroelektrownię na istniejącym domu, który ma już instalację grzewczą (najczęściej wodną z kotłem gazowym, na pellet lub ekogroszek), zamontowanie dodatkowego kotła elektrycznego jest rozwiązaniem najtańszym i najskuteczniejszym.

Najnowszy program sterujący w kotłach firmy Elterm posiada dedykowaną funkcję "stop grzanie", umożliwiającą podanie ilości energii (naszej nadwyżki), którą kocioł elektryczny ma wykorzystać na cele grzewcze.

W przypadku budowy nowego domu (zazwyczaj energooszczędnego), wystarczy zwiększyć moc mikroelektrowni fotowoltaicznej tak, aby starczyło jej na potrzeby bytowe oraz ogrzewanie kotłem elektrycznym. Dywersyfikację źródeł ciepła (oprócz kotła elektrycznego możemy mieć np. kominek, kocioł gazowy, etc.) docenimy zwłaszcza w przypadku niespodziewanej awarii.

Może cię zainteresować
Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak działa sterowanie EOS 6? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Czym można palić w kotle 5. klasy? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Ile prądu zużywa piec na pellet? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania
Zobacz więcej Zwiń

Maciej Kaszuba
Właściciel
ELTERM

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image