Artykuły: Tarasy i balkony
Wybrać stałe zadaszenie tarasu czy markizę tarasową?
Posiadanie tarasu to jedna z największych zalet mieszkania w domu jednorodzinnym. Odpowiednio zaplanowany i wystarczająco duży staje się niemal drugim salonem i ulubionym miejscem wypoczynku od wiosny do jesieni. Jego funkcjonalność znakomicie zwiększają różne formy zadaszenia - od rozwijanych markiz po stały, nieprzezroczysty dach. Zapewniają bowiem ochronę zarówno przed nadmiarem słońca, jak i przed deszczem.
Taras na gruncie: 6 modnych i trwałych nawierzchni
Taras to dodatkowa powierzchnia na świeżym powietrzu, którą można wykorzystywać do spożywania posiłków, czytania, opalania - relaksu po ciężkim dniu. Szczególnie w okresie pandemii taki azyl jest bezcenny. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie. Aby były wygodnym miejscem, powinny mieć praktyczną nawierzchnię odporną na uszkodzenia i łatwą do pielęgnacji. Należy także dopasować jej kolorystykę oraz styl do elewacji oraz architektury domu.
Dlaczego warto zadaszyć taras?
Taras to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców domów jednorodzinnych. Niestety, o relaksie można zapomnieć w czasie deszczu, jak i w upalne dni, gdy słońce mocno daje się we znaki. Rozwiązaniem jest zamontowanie zadaszenia - ruchomego lub stałego.
Okładziny balkonowe - inspiracje i ceny
Marzy Ci się nowoczesna okładzina balkonowa? Przygotowaliśmy kilka pomysłów na posadzkę balkonową wraz z cenami.
Koszty wykonania tarasu z kompozytu
Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu z kompozytu o powierzchni 20 m2 (4x5 m).
Koszty budowy tarasu w 5 wariantach
Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem - bardzo modny ostatnio kompozyt.
Koszty wykonania tarasu brukowanego
Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu brukowanego o powierzchni 20 m2 (4x5 m).
Hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem - krok po kroku
Taras nad salonem czy garażem to dość powszechny sposób na rekreacyjną przestrzeń na świeżym powietrzu. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej odchodzi się od takiego rozwiązania, nie tylko ze względu na ryzyko powstawania mostków termicznych, ale również z powodu dość częstych błędów w izolacji tarasu i wykończenia jego nawierzchni.
Żywice i farby na taras betonowy
Żywice poliuretanowe i epoksydowe oraz farby do betonu to jedna z możliwości wykończenia tarasu. Zobacz, czym się charakteryzują te materiały i jakie są ich rodzaje?
Markizy tarasowe w praktyce
Czy markiza może sprawić dużo kłopotów? Jak ją mocować, użytkować, konserwować? Odpowiadamy na często zadawane pytania.
Tarasy z paneli kompozytowych - rodzaje i montaż paneli
Tarasy z paneli kompozytowych są łudząco podobne do drewnianych i znakomicie komponują się z ogrodową zielenią. Z powodzeniem zastępują tradycyjne deski. Dodatkowo pozbawione są wad wyrobów naturalnych (sęków, drzazg, konieczności konserwacji), dlatego coraz więcej osób się na nie decyduje.
Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi
Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu na gruncie o powierzchni 20 m2 (4x5 m), wykończonego płytkami ceramicznymi.
Balkon lepiej wykończyć od razu...
Jesteśmy od roku szczęśliwymi posiadaczami domku. Równo z nami budowali się przyjaciele, z którymi uprawialiśmy rodzaj współzawodnictwa: kto osiągnie mniejszym kosztem lepszy efekt, kto mniej da się naciągnąć fachowcom itp.
Częste błędy w wykonywaniu tarasów
Banalne błędy przy wykonywaniu tarasu sprawiają, że wymaga on remontu. Czasami nawet drobny błąd i nieszczelność otwiera drogę do penetracji wody i niszczenia tarasu.
Koszty wykonania tarasu z powłokami nawierzchniowymi
Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu z powłokami nawierzchniowymi (farbą do betonu i powłoką z żywicy) o powierzchni 20 m2 (4x5 m).
Koszty wykonania tarasu drewnianego
Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu drewnianego o powierzchni 20 m2 (4x5 m).
Wykonanie balkonu - ważne szczegóły
Choć balkon jest powszechnie stosowany w większości domów jednorodzinnych, to wcale nie jest łatwy do wykonania. Oto najczęściej pojawiające się problemy i sposoby zaradzenia im.
Taras z modrzewia syberyjskiego - wykonawców trzeba pilnować!
Zgrzyt z wykonawcami nastąpił, kiedy zauważyliśmy, że podest się chwieje. Ponadto okazało się, że legary różnią się od desek tarasowych - mówią Monika i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od maja 2019 r.
Budowa i remont tarasu w 3 etapach
Na początku wykonano przy bocznej ścianie domu sam podniesiony prostokątny podest o wymiarach 7,7 x 4 m, ale nie był on funkcjonalny. W późniejszych etapach rozbudowano go i dodano zadaszenie - mówią Monika i Adam, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy taras wyremontowali wiosną 2019 r.
Porównanie 7 modeli markiz
Markizy zapewniają na tarasach i balkonach przyjemny cień. Powinny być odporne na działanie warunków atmosferycznych, estetyczne i - z uwagi na dużą wagę (markiza o wymiarach 500 × 350 cm waży około 50 kg) - solidnie zamocowane.
Balkon starannie wykonany
Czy w domu jednorodzinnym potrzebny jest balkon? Przecież i tak najczęściej urzędujemy na tarasie. To główna wątpliwość przeciwników takiego rozwiązania. Ale balkon może okazać się przydatny - musi być tylko odpowiednio i starannie wykonany.
Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?
Kto nie lubi posiedzieć z kawą na tarasie? Poczytać, albo zdrzemnąć się na leżaku? Niestety, w naszym klimacie z tarasu można korzystać przez góra pięć miesięcy w roku. W dodatku tylko wtedy, kiedy nie pada i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Chyba że go zadaszymy - wtedy ani słońce, ani deszcz nie będą nam przeszkadzać.
Jak zaplanować taras? Praktyczne porady
Jedyną gwarancją na stworzenie tarasu niemal idealnie dostosowanego do charakteru domu oraz potrzeb mieszkańców jest rozpoczęcie jego planowania wraz z projektowaniem domu.
Markiza jest idealna na czasowe zadaszenie tarasu
Co zrobić, kiedy wolę nad głową mieć niebo niż dach? Najlepszym rozwiązaniem okazała się markiza, zapewniająca czasowe zadaszenie, w szczególnych okolicznościach - mówi Iza, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2005 r.
Zmieniłem taras w przezroczysty boks
Odkąd mam możliwość zamienić taras w przezroczysty boks, bardzo chętnie przebywam tu nawet w chłodne dni. Najczęściej wystarcza, gdy zakładam boczne ramy, ale wiosną i jesienią dodaję frontowe. Bez mojego zadaszenia i ścianek nie wyobrażam sobie korzystania z tarasu! - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom, który taras użytkuje od 2017 r.
Bez zadaszenia nasz taras był mniej funkcjonalny
Mając pięcioro dzieci, czynię różne zabiegi, żeby powiększyć przestrzeń mieszkalną. Dodatkowy pokój na powietrzu uzyskaliśmy po zbudowaniu drewnianego tarasu, ale stał się on bardziej funkcjonalny dopiero wtedy, gdy zrobiliśmy nad nim stałe zadaszenie - mówi Monika, Członkini Klubu Budujących Dom, która taras użytkuje od 2009 r.
Na schodach tarasowych mam smugi po zaprawie!
Po budowie ścian domu zostało nam trochę pustaków fundamentowych, więc zrobiliśmy z nich krawędzie tarasu, a w środku wylaliśmy płytę z betonu. Nie polecamy tego rozwiązania, bo elementy składowe inaczej pracują! Płytki na schodach, przyklejone pionowo, odpadły w kilku miejscach - mówią Danka i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2008 r.
Narożny drewniany taras ze stałym zadaszeniem za 21 000 zł
Nasz taras jest z drewna. Kupiliśmy modrzew syberyjski ze względu na jego trwałość i wygląd. Na podłogę przeznaczyliśmy deski ryflowane. W projekcie gotowym taras wyglądał inaczej i nie był zadaszony. Dopasowałam go do naszych potrzeb i jest teraz narożny - mówi Ada, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od jesieni 2017 r.
Kostka na tarasie jest o niebo lepsza od tradycyjnych płytek!
W dopracowaniu rozmiaru, kształtu i dekoracyjnych wzorów z kostki na tarasie pomogli nam brukarze. Przez 6 lat korzystania z niego trochę męczyliśmy się z letnim gorącem i nadmiarem słońca, dlatego kiedy zebraliśmy środki finansowe, założyliśmy elektryczną markizę - mówi Halina, Członkini Klubu Budujących Dom, która taras użytkuje od 2002 r.
Taras zadaszony dwiema pergolami z kantówki sosnowej i pergotendą z plandeki samochodowej
Profesjonalne markizy cenowo nie były w naszym zasięgu, więc - pod dachem pergoli rozpięliśmy plandeki samochodowe, jakie np. są na TIR-ach. Mąż zamówił je w specjalistycznym sklepie, a umocował... na nierdzewnych sprężynkach ze starej trampoliny - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2014 r., pergotendę od 2016 r.
Zadaszenie tarasu o łukowatym kształcie, wykonane z drewna i przezroczystych z płyt poliwęglanu
Nasz taras miał jedną wadę - brak zadaszenia chroniącego od deszczu. Rozważaliśmy kilka rozwiązań, ale w końcu zleciliśmy postawienie porządnej pergoli z klejonej kantówki i przezroczystych płyt poliwęglanu - mówią Dorota i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy taras użytkują od 2013 r.
Wadliwie wykonany taras - boczne płytki szybko odpadły
Płytki ułożone na bokach płyty szybko odpadły. Okazało się, że przyczyną tego jest brak ciągłego podkładu z betonu i układanie okładziny na placki kleju - mówią Patrycja i Czarek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2006 r.
Ułożyłem taras na podstawie opisów w Internecie
Rozważaliśmy kostkę z granitu, ale ostatecznie znalazłem tarasowe termodeski z modrzewia syberyjskiego, które bardziej korespondują z brukiem klinkierowym na naszym podjeździe do garażu. W hurtowni kupiłem ryflowane deski tarasowe i legary, a potem według opisów w Internecie sam skonstruowałem nawierzchnię - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który taras użytkuje od 2016 r.
Taras z kostki betonowej zadaszony balkonem i parasolem
Taras bardzo się nam udał. Kostka nie wyblakła, nie widać na niej kurzu. Ma chropowatą powierzchnię, więc nie ślizgamy się po deszczu i w zimie. Jedyny mankament jest taki, że córeczka może na niej zdzierać kolana - mówią Dorota i Grzegorz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2015 r.
Taras nad piwnicą pokryty płytami z poliwęglanu
Cały taras i zewnętrzne zejście do piwnicy zadaszyliśmy, żeby mieć osłonę przed deszczem i śniegiem. Na dachu położyliśmy płyty z poliwęglanu, są trwałe i przezroczyste - nie zacieniają kuchni i jadalni. Sam taras, zwrócony na południe, w lecie zacienia modrzew, a kiedy jest tu za duszno, przeprowadzam się do przewiewnej altany w ogrodzie - Krysia - Czytelniczka Budujemy Dom, taras użytkuje od 2007 r
Taras z drewna egzotycznego ułożony systemem DECK-DRY
System DECK-DRY wybrałam z mężem dlatego, że nierdzewne wkręty znajdują się od spodu desek, i to powoduje, że można po tarasie chodzić bosą stopą i nie ma obawy, że się ktoś zaczepi o jakieś śruby, gwoździe, albo one sobie wyjdą. A dwa - w tym systemie na wierzchu desek nie ma dziur, w których może zbierać się woda - mówi Lena, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2007 r.