Meble z palet - najciekawsze pomysły do Twojego ogrodu
Meble z palet - najciekawsze pomysły do Twojego ogrodu
Meble ogrodowe wykonane z palet są nie dość że proste i stosunkowo tanie w wykonaniu, ale imponują także elegancją, a przy tym prostotą. A co ważne, zaprojektować je i stworzyć może niemal każdy z nas. Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Jakich materiałów użyć do ich produkcji oraz, przede wszystkim, czy warto?
Trend związany z wykonawstwem mebli do ogrodu z palet, to moda która przywędrowała do nas z krajów skandynawskich. I jak widać gołym okiem, rozgościła się u nas na dobre. Generalnie nie ma się co dziwić, skoro za naprawdę niewielkie pieniądze istnieje możliwość wykonania naprawdę ładnych oraz przede wszystkim solidnych mebli do ogrodu. Jako, że głównym przeznaczeniem drewnianych palet jest transport towarów, muszą one być i są wyjątkowo wytrzymałe. W zależności od inwencji twórczej wykonawcy, odpowiednio uformowane oraz właściwie zaimpregnowane palety mogą służyć jako niemal każdy z dostępnych na rynku mebli. Począwszy od prostego stolika kawowego, a skończywszy na wyszukanym narożniku czy też tarasie.
Aby stworzyć prosty mebel z palet, wystarczy jedynie połączyć ze sobą dwie palety, dokręcając kółka lub nóżki. Następnie lekko podszlifować powierzchnię, aby uniknąć potencjalnych drzazg. W dalszej kolejności zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, pomalować i można mówić, że prosty stolik z palet jest gotowy. O możliwościach jakie dają drewniane palety można by napisać książkę. Wystarczy jedynie odrobina chęci i wyobraźni, aby ze zwykłej palety otrzymać prawdziwe dzieło sztuki.
Meble z palet do ogrodu to wyjątkowo interesująca i oryginalna perspektywa. Zwłaszcza że dostępność materiału jest niemal nieograniczona a cena samodzielnie wykonanego kompletu mebli ogrodowych z palet jest naprawdę przystępna.
Meble z palet w ogrodzie fot. pl.depositphotos.com
Co potrzeba do ich produkcji?
Palety w zależności od przeznaczenia mogą różnić się nieco rozmiarem oraz konstrukcją. Do najpopularniejszych z nich należą tzw. palety EURO o wymiarach 120x80x14,4 cm. Są one dodatkowo wzmocnione w narożnikach za pomocą drewnianych klocków.
Są też palety nieco lżejsze, jednorazowe składające się z cieńszych i węższych listew. Podczas prac związanych z produkcją mebli ogrodowych z palet, w pierwszej kolejności należy skompletować niezbędne narzędzia oraz materiały takie jak wkrętarka, młotek, śruby, masa szpachlowa do drewna w celu uzupełnienia nierówności i ubytków, metalowe kątowniki oraz płaskowniki a także impregnat do drewna.
W kolejnym etapie prac związanych z tworzeniem mebli potrzebne jeszcze będą narzędzia do malowania, czyli wałek i pędzel oraz na sam koniec - materace, poduszki oraz np. szkło hartowane.
Malowanie mebli z palet fot. Pixabay.com
Niemal same zalety
Budowanie mebli z palet do ogrodu zawsze związane jest z poszukiwaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, najlepiej zgodnie z zasadami ekologii. Ciągle rosnąca popularność materiałów z odzysku sprawia, że nie tylko walory estetyczne, ale i życie zgodnie z naturą mają coraz większe znaczenie w doborze materiałów potrzebnych do stworzenia wymarzonych aranżacji do domu i ogrodu. Do niewątpliwych zalet mebli z palet w ogrodzie należy niepowtarzalna struktura drewna z wyraźnymi, niestandardowymi wzorami. Także ich wysoka wytrzymałość oraz kolorystyka. Każdy gatunek drzewa ma bowiem nieco inną barwę drewna.
Wspominając o zaletach, nie można zapomnieć o niskich kosztach produkcji. Zakup nowej palety to koszt ok. 130 zł. za sztukę, natomiast używanej spada już do kilkudziesięciu złotych. Dostępność palet jest ogromna i niemal na każdym kroku można się w nią zaopatrzyć.
Meble z palet to również wyjątkowa uniwersalność. W każdej chwili dany mebel może służyć jako zupełnie inny, w zależności od potrzeb. No i w końcu popularność. Palety na stałe zagościły w nowych, modnych nurtach, jak np. zero waste, gdzie rękodzieło idzie w parze z oszczędnością domowego budżetu.
Oczywiście chcąc znaleźć wady, pewnie byśmy je znaleźli, ale czy wadą można nazwać np. prostotę? Palety mają określony kształt. Może to powodować powtarzalność oraz brak oryginalności.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
Palety zawsze były zwrotne, tylko Euro. Nie wiem czemu nie wszyscy preferują zwrotne, tylko część dostaw przyjeżdża na jednorazówkach. Pamiętam, że już z 10 lat temu jednorazówka kosztowała chyba 5€. Natomiast jednorazówki nie nadają się np ma meble ogrodowe. Ale jak ktoś ...
Dnia 10.03.2023 o 08:49, podczytywacz napisał:
Żeby nie szlifować, nie uzupełniać ubytków nowymi deskami czy szpachlą - zrobił "palety" z zupełnie nowego materiału... wybranego, oheblowanego, wyszlifowane go, w wymiarze europalety... bo miał z czego i miał jak...
I ...
Kilka lat temu mój zięć na fali popularności takich wytworów, znając minusy zastosowania palet, będących w obiegu, podszedł do problemu w nieco inny sposób... Żeby nie szlifować, nie uzupełniać ubytków nowymi deskami czy szpachlą - zrobił "palety" z zupełnie nowego materiału... ...