Meble z palet - najciekawsze pomysły do Twojego ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Meble z palet - najciekawsze pomysły do Twojego ogrodu

Meble ogrodowe wykonane z palet są nie dość że proste i stosunkowo tanie w wykonaniu, ale imponują także elegancją, a przy tym prostotą. A co ważne, zaprojektować je i stworzyć może niemal każdy z nas. Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Jakich materiałów użyć do ich produkcji oraz, przede wszystkim, czy warto?

aktualizacja: 2021-08-19 03:51:29

Meble z palet do ogrodu - zrób to sam

Trend związany z wykonawstwem mebli do ogrodu z palet, to moda która przywędrowała do nas z krajów skandynawskich. I jak widać gołym okiem, rozgościła się u nas na dobre. Generalnie nie ma się co dziwić, skoro za naprawdę niewielkie pieniądze istnieje możliwość wykonania naprawdę ładnych oraz przede wszystkim solidnych mebli do ogrodu. Jako, że głównym przeznaczeniem drewnianych palet jest transport towarów, muszą one być i są wyjątkowo wytrzymałe. W zależności od inwencji twórczej wykonawcy, odpowiednio uformowane oraz właściwie zaimpregnowane palety mogą służyć jako niemal każdy z dostępnych na rynku mebli. Począwszy od prostego stolika kawowego, a skończywszy na wyszukanym narożniku czy też tarasie.

Aby stworzyć prosty mebel z palet, wystarczy jedynie połączyć ze sobą dwie palety, dokręcając kółka lub nóżki. Następnie lekko podszlifować powierzchnię, aby uniknąć potencjalnych drzazg. W dalszej kolejności zabezpieczyć drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, pomalować i można mówić, że prosty stolik z palet jest gotowy. O możliwościach jakie dają drewniane palety można by napisać książkę. Wystarczy jedynie odrobina chęci i wyobraźni, aby ze zwykłej palety otrzymać prawdziwe dzieło sztuki.

Meble z palet do ogrodu to wyjątkowo interesująca i oryginalna perspektywa. Zwłaszcza że dostępność materiału jest niemal nieograniczona a cena samodzielnie wykonanego kompletu mebli ogrodowych z palet jest naprawdę przystępna.

Meble z palet w ogrodzie
Meble z palet w ogrodzie fot. pl.depositphotos.com

Co potrzeba do ich produkcji?

Palety w zależności od przeznaczenia mogą różnić się nieco rozmiarem oraz konstrukcją. Do najpopularniejszych z nich należą tzw. palety EURO o wymiarach 120x80x14,4 cm. Są one dodatkowo wzmocnione w narożnikach za pomocą drewnianych klocków.

Są też palety nieco lżejsze, jednorazowe składające się z cieńszych i węższych listew. Podczas prac związanych z produkcją mebli ogrodowych z palet, w pierwszej kolejności należy skompletować niezbędne narzędzia oraz materiały takie jak wkrętarka, młotek, śruby, masa szpachlowa do drewna w celu uzupełnienia nierówności i ubytków, metalowe kątowniki oraz płaskowniki a także impregnat do drewna.

W kolejnym etapie prac związanych z tworzeniem mebli potrzebne jeszcze będą narzędzia do malowania, czyli wałek i pędzel oraz na sam koniec - materace, poduszki oraz np. szkło hartowane.

Malowanie mebli z palet
Malowanie mebli z palet fot. Pixabay.com

Niemal same zalety

Budowanie mebli z palet do ogrodu zawsze związane jest z poszukiwaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań, najlepiej zgodnie z zasadami ekologii. Ciągle rosnąca popularność materiałów z odzysku sprawia, że nie tylko walory estetyczne, ale i życie zgodnie z naturą mają coraz większe znaczenie w doborze materiałów potrzebnych do stworzenia wymarzonych aranżacji do domu i ogrodu. Do niewątpliwych zalet mebli z palet w ogrodzie należy niepowtarzalna struktura drewna z wyraźnymi, niestandardowymi wzorami. Także ich wysoka wytrzymałość oraz kolorystyka. Każdy gatunek drzewa ma bowiem nieco inną barwę drewna.

Wspominając o zaletach, nie można zapomnieć o niskich kosztach produkcji.  Zakup nowej palety to koszt ok. 130 zł. za sztukę, natomiast używanej spada już do kilkudziesięciu złotych. Dostępność palet jest ogromna i niemal na każdym kroku można się w nią zaopatrzyć.

Meble z palet to również wyjątkowa uniwersalność. W każdej chwili dany mebel może służyć jako zupełnie inny, w zależności od potrzeb. No i w końcu popularność. Palety na stałe zagościły w nowych, modnych nurtach, jak np. zero waste, gdzie rękodzieło idzie w parze z oszczędnością domowego budżetu.

Oczywiście chcąc znaleźć wady, pewnie byśmy je znaleźli, ale czy wadą można nazwać np. prostotę? Palety mają określony kształt. Może to powodować powtarzalność oraz brak oryginalności. 

Redakcja BD
fot. otwierająca: pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA