Markiza jest idealna na czasowe zadaszenie tarasu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Markiza jest idealna na czasowe zadaszenie tarasu

Co zrobić, kiedy wolę nad głową mieć niebo niż dach? Najlepszym rozwiązaniem okazała się markiza, zapewniająca czasowe zadaszenie, w szczególnych okolicznościach - mówi Iza, Czytelniczka Budujemy Dom, która taras użytkuje od 2005 r.

aktualizacja: 2022-06-01 10:01:32

Taras:

  • Wykonany metodą na sucho, o pow. 50 m2.
  • Nawierzchnia - płyty betonowe w kilku rozmiarach, imitujące biały piaskowiec.
  • Zadaszenie - markiza z elektrycznym napędem i drążkami do podpierania wysuniętej konstrukcji.
  • Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy salonie, wystawa północno-wschodnia.
Nad posadzką wykończoną płytami z betonu, zawieszono automatyczną markizę.

Decyzja: Na tarasie toczy się u nas w lecie życie, tu przyjmuję gości, więc przede wszystkim zadbałam o duży wygodny rozmiar posadzki. Nienawidzę upałów, nie siedzę na słońcu, dlatego bardzo mi odpowiada ekspozycja północno-wschodnia. Chociaż od początku przeszkadzała jedna rzecz - siedzę z rodziną na tarasie i zaczyna padać deszcz. Co zrobić, kiedy wolę nad głową mieć niebo niż dach? Najlepszym rozwiązaniem okazała się markiza, zapewniająca czasowe zadaszenie, w szczególnych okolicznościach.

Drążek podporowy
Kiedy markiza jest wysunięta do końca, Iza wkręca 2 drążki podporowe.

Automatyczna markiza - rady i przestrogi:

  • Bardzo starannie obliczyłam wielkość ruchomego zadaszenia, bo chciałam żeby zasłaniało prawie całą posadzkę, na której stoi stół do spożywania posiłków. Ustaliłam szerokość 7 m, a wysięg 5 m. Ramiona-wysięgniki i cała konstrukcja są wystarczająco mocne, żeby rozłożona markiza działała samodzielnie. Na wypadek silnych porywów wiatru zamówiłam też nóżki (wkręcane się do przymocowanych do tarasu uchwytów). Są niezastąpione w momentach, kiedy wysuwam osłonę do samego końca. Z nimi wiem, że stelaż się nie wyłamie. To bardzo przydatne akcesoria, chyba zbyt rzadko proponowane klientom. Wolę mieć drążki, niż drogi czujnik wiatru i słońca. Markizę rozsuwam tylko na krótkie chwile zbyt intensywnego słońca lub deszczu. Oczywiście na czas nieobecności w domu, czy w ogrodzie, nigdy nie zostawiam jej w tej pozycji.

  • Dla wygody zamówiłam automatyczne sterowanie przy pomocy pilota - tak szybciej można markizę rozwinąć i zwinąć, choć ręcznie nie wymaga to dużego wysiłku. Wariant manualny sprawdza się w przypadku awarii prądu.

  • Jak się sprawdza tego rodzaju dach? Specjalna zaimpregnowana tkanina nie przepuszcza promieni słonecznych, za to daje rozproszony półcień. Nie widzę, żeby wyblakła i mocno się zabrudziła. Nigdy nie przeciekła na deszczu, niekiedy wykorzystuję ją właśnie w takim celu - oczywiście, intensywny duży deszcz nie wchodzi w grę. Nie zwijam jej przed całkowitym wyschnięciem.

Koszty zakupu automatycznej markizy:

  • markiza z montażem 7000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!