Czym jest balkon francuski?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym jest balkon francuski?

Balkon francuski, zwany również portfenetrem, to połączenie okna balkonowego z balustradą. W przeciwieństwie do standardowego balkonu nie ma części nadwieszonej, która znajduje się na zewnątrz budynku. Pełni on głównie funkcję dekoracyjną, którą od wielu lat stosuje się w architekturze.

aktualizacja: 2022-02-07 10:48:20
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym charakteryzuje się balkon francuski?
  • Jakie są rodzaje balkonów francuskich?
  • Jakie wymiary ma balkon francuski?
  • Ile kosztuje montaż balkonu francuskiego?

Zgodnie z § 303 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 12 m, lecz nie wyżej niż 25 m nad terenem, można stosować portfenetry, pod warunkiem zastosowania w nich progów o wysokości co najmniej 0,15 m.

Balkon typu francuskiego został rozpowszechniony w architekturze w okresie od XVII-XIX wieku. Początkowo zdobił pałace arystokracji, a następnie elewacje francuskich kamienic. Obecnie stosuje się go w budynkach na całym świecie. 

Czym charakteryzuje się balkon francuski?

Balkon francuski charakteryzuje się brakiem części nadwieszonej, znajdującej się na zewnątrz budynku. Wobec tego nie tworzy mostka cieplnego na elewacji i nie wymaga specjalnego ocieplenia. 

Główne funkcje balkonu francuskiego to:

  • doświetlenie pomieszczeń - sprawdzi się w wąskich i głębokich pomieszczeniach,
  • dekoracja elewacji - dobrze dobrana balustrada podkreśli styl budynku,
  • jest miejscem na rośliny doniczkowe, zioła w skrzynkach lub rośliny pnące. 

Balkon francuski może być wyposażony w okna nieotwierane tzw. fixy lub otwierane w różnych wariantach. Nowoczesne balustrady francuskie na ogół odznaczają się minimalistycznym designem, który od kilku lat dominuje w architekturze. 

Pamiętajmy, że zgodnie z § 298 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

Balustrady przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, a ich konstrukcja powinna zapewniać przeniesienie sił poziomych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych. Wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. (...) Minimalna wysokość balustrady, mierzona do wierzchu poręczy w budynkach jednorodzinnych to: 0,9 m. 

Balustrada kuta
Balkon francuski można przyozdobić roślinami doniczkowymi, fot. spe_dep / pl.depositphotos.com.

Jakie są rodzaje balkonów francuskich?

Decydując się na wykonanie balkonu francuskiego, możemy wybrać balustradę:

  • szklaną - sprawdzi się na fasadach budynków w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Jest wykonana zazwyczaj ze szkła hartowanego, które po ewentualnym rozbiciu się, nie tworzy kawałków o ostrych zakończeniach;
  • stalową - będzie dobrze prezentować się na elewacjach budynków w stylu industrialnym. Jeśli wybieramy balustradę lakierowaną, zwróćmy uwagę, by była malowana proszkowo. Zapewni to odporność na korozję;
  • kutą - jest to droższe rozwiązanie, ale możemy zaprojektować balustradę zgodnie z naszymi upodobaniami;
  • aluminiową - nadaje elewacji budynku lekkości. Warto wybrać model malowany proszkowo;
  • drewnianą - będzie współgrać z elewacją, na której znajdują się elementy drewniane lub imitujące drewno.
Balkony francuskie
Po lewej: balkon francuski ze stalową balustradą, fot. Schüco. Po prawej: portfenetr ze szklaną balustradą, fot. Rehau.

Jakie wymiary ma balkon francuski?

Balustrada balkonu francuskiego jest w pełni dostosowana do rozmiaru okna, bo tylko w ten sposób będzie spełniać swoją rolę, czyli zabezpieczać przed ewentualnym upadkiem. Nie ma zatem reguły mówiącej o tym, jakie wymiary powinien mieć balkon francuski, choć na ogół nie przekracza 2 m.

Ile kosztuje montaż balkonu francuskiego?

Balkon francuski to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących nieco tańszych rozwiązań, które jednocześnie pozostawią im trochę przestrzeni na zagospodarowanie i urządzenie balkonu według własnego uznania. 

Szacuje się, że średnia cena za montaż jednej sztuki oscyluje wokół 100-200 zł. Ostateczny koszt będzie uzależniony od: cennika usługodawcy i lokalizacji inwestycji.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Rehau 

 

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Ar2r

12 Nov 2022, 11:55

Jeśli ktoś balkon używa do suszenia majtek, to portfenetry służą mu tylko do dekoracji 😉 Tak na poważnie to dobry artykuł. Mam tylko wątpliwość czy montaż za 100zł jest realny? Chyba, że mowa o mocowaniu samej balustrady.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!