Czym jest balkon francuski?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czym jest balkon francuski?

Balkon francuski, zwany również portfenetrem, to połączenie okna balkonowego z balustradą. W przeciwieństwie do standardowego balkonu nie ma części nadwieszonej, która znajduje się na zewnątrz budynku. Pełni on głównie funkcję dekoracyjną, którą od wielu lat stosuje się w architekturze.

Zgodnie z § 303 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 12 m, lecz nie wyżej niż 25 m nad terenem, można stosować portfenetry, pod warunkiem zastosowania w nich progów o wysokości co najmniej 0,15 m.

Balkon typu francuskiego został rozpowszechniony w architekturze w okresie od XVII-XIX wieku. Początkowo zdobił pałace arystokracji, a następnie elewacje francuskich kamienic. Obecnie stosuje się go w budynkach na całym świecie. 

Czym charakteryzuje się balkon francuski?

Balkon francuski charakteryzuje się brakiem części nadwieszonej, znajdującej się na zewnątrz budynku. Wobec tego nie tworzy mostka cieplnego na elewacji i nie wymaga specjalnego ocieplenia. 

Główne funkcje balkonu francuskiego to:

  • doświetlenie pomieszczeń - sprawdzi się w wąskich i głębokich pomieszczeniach,
  • dekoracja elewacji - dobrze dobrana balustrada podkreśli styl budynku,
  • jest miejscem na rośliny doniczkowe, zioła w skrzynkach lub rośliny pnące. 

Balkon francuski może być wyposażony w okna nieotwierane tzw. fixy lub otwierane w różnych wariantach. Nowoczesne balustrady francuskie na ogół odznaczają się minimalistycznym designem, który od kilku lat dominuje w architekturze. 

Pamiętajmy, że zgodnie z § 298 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

Balustrady przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, a ich konstrukcja powinna zapewniać przeniesienie sił poziomych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych. Wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. (...) Minimalna wysokość balustrady, mierzona do wierzchu poręczy w budynkach jednorodzinnych to: 0,9 m. 

Balustrada kuta
Balkon francuski można przyozdobić roślinami doniczkowymi, fot. spe_dep / pl.depositphotos.com.

Jakie są rodzaje balkonów francuskich?

Decydując się na wykonanie balkonu francuskiego, możemy wybrać balustradę:

  • szklaną - sprawdzi się na fasadach budynków w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Jest wykonana zazwyczaj ze szkła hartowanego, które po ewentualnym rozbiciu się, nie tworzy kawałków o ostrych zakończeniach;
  • stalową - będzie dobrze prezentować się na elewacjach budynków w stylu industrialnym. Jeśli wybieramy balustradę lakierowaną, zwróćmy uwagę, by była malowana proszkowo. Zapewni to odporność na korozję;
  • kutą - jest to droższe rozwiązanie, ale możemy zaprojektować balustradę zgodnie z naszymi upodobaniami;
  • aluminiową - nadaje elewacji budynku lekkości. Warto wybrać model malowany proszkowo;
  • drewnianą - będzie współgrać z elewacją, na której znajdują się elementy drewniane lub imitujące drewno.
Balkony francuskie
Po lewej: balkon francuski ze stalową balustradą, fot. Schüco. Po prawej: portfenetr ze szklaną balustradą, fot. Rehau.

Jakie wymiary ma balkon francuski?

Balustrada balkonu francuskiego jest w pełni dostosowana do rozmiaru okna, bo tylko w ten sposób będzie spełniać swoją rolę, czyli zabezpieczać przed ewentualnym upadkiem. Nie ma zatem reguły mówiącej o tym, jakie wymiary powinien mieć balkon francuski, choć na ogół nie przekracza 2 m.

Ile kosztuje montaż balkonu francuskiego?

Balkon francuski to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących nieco tańszych rozwiązań, które jednocześnie pozostawią im trochę przestrzeni na zagospodarowanie i urządzenie balkonu według własnego uznania. 

Szacuje się, że średnia cena za montaż jednej sztuki oscyluje wokół 100-200 zł. Ostateczny koszt będzie uzależniony od: cennika usługodawcy i lokalizacji inwestycji.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Rehau 

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!