Na czym polega malowanie proszkowe?
W malowaniu proszkowym niezwykle ważna jest nie tylko technika, ale również zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Ta metoda aplikacji polega na rozpyleniu farby proszkowej na wybraną powierzchnię. Najczęściej stosowana jest w przypadku metali, choć w rzeczywistość jej zastosowanie może być znacznie szersze (nie ma przeciwwskazań do stosowania malowania proszkowego w przypadku drewna czy szkła). Co ważne, ten typ malowania nie tylko nadaje powierzchni pożądanego koloru, ale również ją zabezpieczenia.
W malowaniu proszkowym niezbędne zastosowanie pistoletów natryskowych. Malowanie proszkowe można podzielić na elektrostatyczne i elektrokinetyczne.
W przypadku malowania elektrostatycznego pistolety wytwarzają efekt ładowania cząsteczek farby, które są „przyciągane" przez pole elektrostatyczne (podczas natrysku drobinki farby ładowane są ujemnie, powierzchnia naładowana jest dodatnio). Malowanie elektrostatyczne doskonale sprawdza się przy aplikacji na niewielkie powierzchnie, których nie trzeba przekręcać w czasie wykonywania czynności. Problematyczne jest malowanie dużych elementów czy pokrywanie kolorem ich wewnętrznej części.
Malowanie proszkowe elektrokinetyczne, znane pod nazwą metody tribo to przeciwieństwo malowania elektrostatycznego. Ładowanie cząsteczek farby następuje przy użyciu sprężonego powietrza (a tym samym energii kinetycznej). Cząstki farby przylegają do powierzchni w momencie zderzenia z nią.
Malowanie elektrokinetyczne ma bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie malowanie metodą elektrostatyczną będzie niewystarczające. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie tego sposobu wymaga spełnienia rygorystycznych norm.
Co jest niezbędne do malowania proszkowego?
Malowanie proszkowe, niezależnie od zastosowanej metody wymaga wykorzystania drogiego specjalistycznego sprzętu - o czym należy pamiętać szczególnie w przypadku tworzenia przydomowego warsztatu do malowania. Malowanie proszkowe może być prowadzone wyłącznie w pomieszczeniach, które mają odpowiednią wentylację i dobre oświetlenie. Malowana powierzchnia powinna być idealnie gładka, dlatego też przed rozpoczęciem pracy, jeżeli istnieje taka potrzeba, należy wyrównać i wypolerować wybrany przedmiot. Można to zrobić przy pomocy np. szlifierki, pamiętając jednak o oczyszczeniu powierzchni z pyłu.
W czasie malowania proszkowego niezbędne jest zastosowanie specjalnych środków ochronnych na oczy i drogi oddechowe.
W przypadku malowania proszkowego należy przygotować:
- pistolet natryskowy (ręczny lub automatyczny),
- piec do polimeryzacji farby,
- farby proszkowe.
Koszt malowania proszkowego
Ciężko jest jednoznacznie określić koszty malowania proszkowego, bowiem specjaliści często ustalają je w indywidualny sposób, zależnie przede wszystkim od specyfiki powierzchni, która będzie malowana. Na cenę wpłynie również stan poddawanego malowaniu elementu.
Największe zalety malowania proszkowego
Malowanie proszkowe bez wątpienia ma wiele zalet. Przede wszystkim pokrywana farbą powierzchnia charakteryzuje się dużą trwałością, odporną na działanie wielu czynników, nie tylko atmosferycznych, ale również chemicznych, promieniowania UV, wilgoci oraz wielu uszkodzeń mechanicznych. Nie ma konieczności nanoszenia częstych poprawek, zupełnie inaczej niż przy tradycyjnym malowaniu.
Dzięki proszkowemu malowaniu możliwe jest uzyskanie idealnie jednolitej powłoki, która przy prawidłowym zastosowaniu techniki jest równa i jednorodna, a przy tym pozbawiona wad (spękań, zacieków, pęcherzyków, pomarszczeń).
Warto również mieć świadomość tego, że jest to najbardziej ekologiczny sposób lakierowania, niegenerujący szkodliwych dla środowiska substancji.
Czy malowanie proszkowe jest ekonomiczne?
Malowanie proszkowe to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Dzięki temu, że w czasie malowania tworzy się odporna na wiele czynników powierzchnia nie ma konieczności częstego powtarzania natrysku farby proszkowej.
Redakcja BD
fot. otwierająca: pixabay.com / D_Van_Rensburg