Tarasy z paneli kompozytowych - rodzaje i montaż paneli

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Tarasy z paneli kompozytowych - rodzaje i montaż paneli

Tarasy z paneli kompozytowych są łudząco podobne do drewnianych i znakomicie komponują się z ogrodową zielenią. Z powodzeniem zastępują tradycyjne deski. Dodatkowo pozbawione są wad wyrobów naturalnych (sęków, drzazg, konieczności konserwacji), dlatego coraz więcej osób się na nie decyduje.

aktualizacja: 2022-06-01 11:15:48

Urozmaicona stylistyka tarasów z kompozytu

Panele kompozytowe oferowane są w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Zwykle wyglądają jak ryflowane deski z drewna egzotycznego, choć mogą być też gładkie ze szczotkowaną powierzchnią albo z fakturą imitującą usłojenie (tzw. powierzchnia 3D). Dzięki ryflowaniu, szczotkowaniu i wszelkim fakturom elementy zyskują właściwości antypoślizgowe.

Zanim zdecydujemy się na konkretny wyrób, przeanalizujmy jaka nawierzchnia będzie najlepiej pasować do wyglądu budynku, charakteru ogrodu oraz naszych potrzeb.

Taras z desek kompozytowych
Taras z desek kompozytowych (fot. JAF Polska)
Podest z paneli kompozytowych nad basenem
Zastosowanie paneli kompozytowych to sprawdzony przepis na bezproblemowy w utrzymaniu taras o estetycznym wyglądzie. Wyroby te są odporne na wilgoć i znacznie trwalsze niż drewno. (fot. DLH)

Wysoka trwałość tarasów z kompozytu

Profile powstające z włókien drzewnych i PVC nazywane są WPC (Wood Plastic Composite). Te z żywicy poliuretanowej, mieszanki mineralnej i włókien szklanych - RMC (Resin Mineral Composite). I jedne, i drugie wykazują bardzo wysoką trwałość. Ich montaż to idealne rozwiązanie, dla osób, które nie mają czasu na przeprowadzanie konserwacji desek.

Omawiane produkty wykazują odporność biologiczną i mechaniczną. Niegroźny jest im wpływ czynników pogodowych, działanie wody, grzybów, insektów i promieniowania UV. Nie gniją i nie wypaczają się pod wpływem wilgoci. Nie ulegają też odbarwieniu. Koloryzacja w masie na etapie produkcji sprawia, że podczas użytkowania ich odcień praktycznie się nie zmienia.

Niektóre wyroby mają specjalną powłokę, która dodatkowo chroni powierzchnię przed ścieraniem, niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, utratą koloru, plamami z tłuszczu czy czerwonego wina. Nawierzchnia staje się łatwiejsza do utrzymania w czystości. Ponadto powłoka ma właściwości antypoślizgowe.

Profile kompozytowe nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy okresowe mycie wężem ogrodowym albo myjką ciśnieniową. Na ogół dobrze zmywa je sam deszcz. Konserwacji - szlifowania, malowania, olejowania - w ogóle się nie przeprowadza.

Najpopularniejsze są deski kompozytowe o ryflowanej powierzchni - z wzdłużnymi rowkami. (fot. z lewej: Eko-Teak, fot. z prawej: JAF Polska)
Nowoczesne profile przypominają drewno zarówno z wyglądu, jak i w dotyku. Specjalne listwy maskujące i elementy brzegowe umożliwiają estetyczne wykończenie krańców nawierzchni. (fot. z lewej: JAF Polska, fot. z prawej: Driftwood)
Narożny taras
Zarówno wielkość, jak i usytuowanie tarasu względem stron świata ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonalności. Zlokalizowany od południa będzie dobrze nasłoneczniony właściwie o każdej porze roku, ale powinien mieć zadaszenie. (fot. Eko-Teak)

Łatwy montaż paneli kompozytowych na taras

Panele sprzedawane są w zestawach do szybkiego montażu (który jest naprawdę prosty). W komplecie znajdują się wszystkie niezbędne elementy - profile, legary, spinki montażowe, listwy wykończeniowe, zaślepki. Podczas prac należy jednak postępować ściśle według zaleceń producenta.

Tarasy z kompozytu (podobnie jak drewniane) buduje się na równym utwardzonym podłożu - przeważnie na wylewce betonowej, płytach nawierzchniowych lub kostce brukowej. Zamiennie można zastosować punktowe podpory z bloczków fundamentowych w rozstawie 1-1,5 m plus belki drewniane (prostopadle do nich przytwierdza się systemowe legary). Jest to najtańsze rozwiązanie.

Montując system tarasowy należy stosować się do załączonej instrukcji. Istotne jest, by podłoże było równe i utwardzone. Legary rozmieszcza się co kilkadziesiąt centymetrów. (fot. z lewej: JAF Polska, fot. z prawej Kopp)

Wymienione konstrukcje izolują taras od ziemi i wynoszą go ponad poziom gruntu. Przy użyciu wkrętów mocuje się do nich legary, a następnie na tych ostatnich umieszcza specjalne spinki, służące do wpinania paneli. Mają one w tym celu odpowiednio ukształtowane krawędzie (problem może się pojawić, gdy któryś z nich trzeba zwęzić).

Większość wyrobów to profile o budowie komorowej - w środku są puste (z pionowymi wzmocnieniami) lub mają owalne otwory. Na brzegach tarasu należy więc zastosować listwy maskujące. Zaletą systemów do szybkiego montażu jest to, że w gotowej nawierzchni nie widać żadnych wkrętów ani innych łączników.

Przykład wykonania tarasu z Kompozytu Drewna EkoTeak na podkładkach poziomujących

 

Taras dobrze zaplanowany

Jego parametry określane są już na etapie projektowania budynku. Ukształtowanie bryły domu ma spory wpływ na metraż, kształt i lokalizację miejsca wypoczynku. Najwygodniej, gdy jest ono usytuowane niedaleko kuchni i pokoju dziennego. W cieplejszych porach roku taras często pełni rolę jadalni i salonu.

Aby umożliwiał swobodny wypoczynek, spożywanie posiłków czy przyjmowanie gości, powinien mieć przynajmniej 10 m2 powierzchni. Zwykle jest połączony z budynkiem, ale nie stanowi to reguły - część inwestorów buduje go w głębi ogrodu.

W każdym wypadku warto zadbać o to, by jego nawierzchnia była równa (pozwalała na stabilne ustawianie mebli), trwała, antypoślizgowa oraz łatwa do czyszczenia i pielęgnacji.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: DLH

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!