Balkon czy loggia, co wybrać i jakie aranżacje będą odpowiednie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Balkon czy loggia, co wybrać i jakie aranżacje będą odpowiednie?

Dobrze zagospodarowana przestrzeń dla mieszkańców bloków lub kamienic w mieście to niezwykle istotna sprawa - loggia lub balkon pełnią tu zdecydowanie jedną z najważniejszych ról. Namiastka ogrodu, miejsce przeznaczone na odpoczynek i relaks na zewnątrz bez wychodzenia z domu? Oczywiście, że tak! 

aktualizacja: 2021-07-20 10:19:45

Loggia - czym się charakteryzuje? Jakie są różnice między loggią a balkonem?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda loggia i w jaki sposób odróżnić ją od balkonu, przyjrzyj się dokładnie fasadom budynków. Loggie nie wystają ponad ich fasadę, natomiast balkony już tak. Balkon stanowi element nadwieszany budynku, zaś powierzchnia loggii nie wystaje poza bryłę budynku. Ponadto balkon najczęściej jest zabezpieczony jedynie barierkami i nie zawsze możliwa jest jego zabudowa ze względu na niewielkie rozmiary.

Balkony wystają poza fasadę budynku
Balkony wystają poza fasadę budynku (fot. Lilianna Jampolska)

Loggie obecne są nie tylko w nowoczesnym budownictwie. Zobaczyć je możesz również w blokach z lat 50. i 60., a także w willach oraz w domach jednorodzinnych.

Loggia może mieć formę:

  • zamkniętą
  • otwartą

Forma zamknięta wyróżnia się przeszkleniami. Dzięki temu podczas ulewnych deszczów i opadów śniegu pozostaje ona sucha. Otwarta loggia ma zadaszenie oraz ściany boczne, ale front loggii pozostaje otwarty.

Otwartą loggię możesz bez problemu zabudować szklanymi panelami przesuwnymi. Oba rodzaje loggii są przedłużeniem mieszkania, a nie odrębnym, jak w przypadku balkonu, segmentem.

Loggia otwarta
Loggia otwarta (fot. Lilianna Jampolska)

Różnice między loggią a balkonem - na to zwróć uwagę!

W skład metrażu lokalu może wchodzić loggia, natomiast balkon już nie. Kiedy kupujesz nowe mieszkanie sprawdź, czy metraż obejmuje loggię. Jeśli nie, to prawdopodobnie sprzedawca nieruchomości wprowadza Cię w błąd, nazywając balkon loggią. Loggia jest, podobnie jak balkon, oddzielona od mieszkania ścianą i stolarką okienną. Najczęściej jest ona usytuowana w części reprezentacyjnego salonu, ale bywa też połączona z sypialnią.

Balkon typu loggia - czym różni się od zwykłego balkonu i loggii zamkniętej?

Bardzo często zdarza się nam samym pomylić niezabudowaną od frontu szklanymi panelami loggię z balkonem. Taki "balkon" , który nie ma przeszkleń, ale jednocześnie nie wystaje poza fasadę budynku i jest częścią mieszkania to właśnie loggia!

Jak zaaranżować balkon typu loggia i loggię zamkniętą?

1. Aranżacja balkonu typu loggia - loggia otwarta:

  • Otwarta loggia wymaga użycia odpowiednich materiałów wykończeniowych odpornych na warunki atmosferyczne. Postaw na płytki podłogowe oraz specjalną farbę do zewnętrznych elementów budynku.
  • W przypadku otwartej loggii postaw na meble ogrodowe z plastiku. Rattan jest wrażliwy na wilgoć i szybciej niszczeje, gdy nie jest zabezpieczony przed deszczem.
  • Balkon loggia, szczególnie ten od południowej strony pozwala Ci na stworzenie niezwykłych aranżacji z kwiatów. Doskonale sprawdzą się nieśmiertelne pelargonie: cieszą oczy począwszy od czerwca, nawet do końca października lub polowy listopada. Donice z kwiatami umieść pod zadaszeniem w równych odstępach. Zdecyduj się na czerwone barwy kwiatów i białe ściany. Siedziska mebli wyposaż w poduchy - wybierz wzór w granatowo - białe pasy.
  • Aranżacja loggii otwartej musi uwzględniać oświetlenie, które stworzy przyjemny klimat, szczególnie wieczorem. Gdy Twój balkon loggia jest w ciągu dnia w pełnym słońcu, kup efektowne lampy solarne, które powiesisz u góry lub ustawisz w loggii. Podczas letniego relaksu umilą Ci odpoczynek. Możesz zdecydować się również na taśmy led lub girlandy ledowe, ale gdy masz dostęp do darmowego źródła energii, takiego jak słońce, postaw na oświetlenie solarne.

2. Loggia aranżacja zamkniętej i przeszklonej przestrzeni:

  • Wybierz lekkie meble rattanowe lub stylowe krzesła i stoły z drewna.
  • W donicach posadź rośliny, które lubią ciepło i nie szkodzą im upały. Okazałe surfinie pięknie rozkwitną nawet w wysokiej temperaturze, o ile zapewnisz im częste podlewanie.
  • Hamak, fotel wiszący ze stojakiem lub huśtawka sprawdzą się także w otwartej loggii.
  • Aby zapewnić sobie trochę prywatności lub ochronić rośliny przed upałem możesz na przeszkleniach zamontować rolety od ich wewnętrznej strony.

Modny styl minimalistyczny, marynarski lub boho

Loggię powinieneś urządzić w stylu, który najbardziej Ci odpowiada. Aranżacja loggii musi być spójna z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrz. Jeśli masz mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu, postaraj się, aby balkon loggia nawiązywał do tego designu.

Styl skandynawski, minimalistyczny, który święci triumfy od kilku lat jest idealny do loggii. Postaw na biel i jasną barwę mebli. Możesz również zdecydować się na odcienie szarości oraz delikatne pastelowe barwy. Nie zapomnij o skandynawskich dekoracjach: lampiony o nieskomplikowanej bryle, proste kwietniki oraz bawełniane kule ledowe będą w tym wypadku najlepsze. Dla miłośników stylu boho przydadzą się gadżety inspirowane indiańskim wzornictwem. Postaw na:

  • łapacze snów umieszczone pod pułapem;
  • plecione, kolorowe dywaniki;
  • kilimy narzucone na meble;
  • ozdobne kwietniki z frędzlami;
  • wiklinowe, bujane fotele

Aranżacja loggii w stylu marynarskim jest niezwykle prosta. Zdecyduj się na pasiaste wzory, czerwień, granat i biel. Akcenty z kotwicą są mile widziane, podobnie jak dekoracje z muszelek i plecione, sznurkowe chodniki.

Co jest lepsze: loggia czy balkon?

Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze: balkon czy loggia, zależy od kilku czynników:

  • Jeśli masz ogród, w którym możesz wypocząć, wystarczy Ci balkon. Oczywiście kieruj się własnymi preferencjami: nic nie stoi na przeszkodzie by mieć zarówno ogród, jak i loggię.
  • Mieszkanie położone od zachodniej strony z balkonem zapewni Ci lepszy dopływ ciepła. Lokal z loggią od zachodniej strony będzie chłodniejszy - loggia "zabierze" część światła słonecznego, które będzie miało utrudniony dostęp do części mieszkalnej.

Wady i zalety loggii:

  • Do niewątpliwych zalet loggii należy przede wszystkim posiadanie przestronnego miejsca na wypoczynek. Kiedy niemożliwe jest wyruszenie poza miasto, a nawet wyjście z domu, loggia daje namiastkę wolności i pozwala na relaks wśród zieleni. Jest to doskonała opcja dla seniorów, osób, które intensywnie pracują w trybie home office oraz rodzin z dziećmi.
  • Wadą może być wyższa cena za metraż: tak jak było powiedziane powyżej, do ostatecznej kwoty za metr kwadratowy dolicza się powierzchnię loggii. Balkon nie wlicza się do metrażu.
  • Należy także mieć na uwadze, że otwarta loggia może ulec zalaniu, podobnie jak balkon.

Jeśli zastanawiasz się, co jest lepsze loggia czy balkon, uwzględnij także położenie mieszkania. Jeśli masz mieszkanie położone od południowej strony, aranżacja loggii z uwzględnieniem dużej liczby roślin przyniesie Ci ulgę podczas upalnych dni i sprawi, że część mieszkalna z loggią będzie przyjemnie chłodna. Loggia jest zdecydowanie bardziej komfortowa od balkonu, daje więcej przestrzeni - nie ma nic milszego niż kawa, którą możesz delektować się o poranku każdego dnia wśród zieleni na efektownie zaaranżowanej, własnej loggii!

Redakcja BD
fot. otwierające: pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!