Żywice i farby na taras betonowy
Żywice poliuretanowe i epoksydowe oraz farby do betonu to jedna z możliwości wykończenia tarasu. Zobacz, czym się charakteryzują te materiały i jakie są ich rodzaje?
Żywice poliuretanowe i epoksydowe oraz farby do betonu to jedna z możliwości wykończenia tarasu. Zobacz, czym się charakteryzują te materiały i jakie są ich rodzaje?
Często zdarza się, że podczas budowy domu wykonawcy od razu wylewają betonową płytę tarasową. W jaki sposób można ją jeszcze wykończyć, jeśli nie chcemy lub nie możemy mieć tam płytek ani desek?
Jednym z łatwiejszych rozwiązań jest jej pomalowanie specjalną farbą do betonu. Na rynku jest szereg produktów przeznaczonych na powierzchnie tarasów i balkonów, nadających im szczelność, antypoślizgowość i kolor inny niż szary. Wyroby te powinno się nanosić na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię płyty betonowej, luźne elementy i stare powłoki należy usunąć, a ubytki uzupełnić zaprawą naprawczą.
Żywice poliuretanowe i epoksydowe to nowoczesne materiały, wykorzystywane przy wykonywaniu posadzek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Ich cechami charakterystycznymi są idealnie równa powierzchnia bez widocznych łączeń, łatwość pielęgnacji i czyszczenia oraz paroprzepuszczalność. Tutaj przeczytasz więcej o farbie poliuretanowej.
Na tarasy polecane są przede wszystkim żywiczne posadzki poliuretanowe. Są one odporne na promieniowanie UV, elastyczne (w przypadku pęknięć betonu, mogą wytrzymać uszkodzenia nawet do 5 mm) oraz, dzięki specjalnym dodatkom, są ognioodporne (klasa reakcji na ogień Bfl-s1 - trudnozapalna). Ponadto powinny to być przede wszystkim powłoki grube, nanoszone w kilku, oddzielnie przygotowywanych warstwach (grunty, membrany, warstwy zamykające, lakiery).
Technologia ich wykonania, bez względu na producenta, jest dość skomplikowana i wymaga nie tylko profesjonalnej wiedzy na ich temat, ale również specjalnych narzędzi (szpachle, packi itp.).
Żywice to przede wszystkim odpowiednie proporcje, warunki atmosferyczne, temperatura, przerwy technologiczne. Jakikolwiek błąd popełniony w warstwach niższych odbije się na kolejnych powłokach, mogą to być ubytki w postaci widocznych nierówności lub wady mechaniczne, które spowodują odpadanie, pękanie powłok itp.
Zatem bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności manualnych bardzo ciężko wykonać taką posadzkę samemu - nawet z poradnikiem typu krok po kroku. Odpowiednia powłoka żywiczna na taras powinna być dobrana przez doświadczonego wykonawcę.
Monika Dąbrowska
fot. otwierająca: Elmartech