Poznaj skuteczne sposoby na odstraszenie gołębi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Poznaj skuteczne sposoby na odstraszenie gołębi

Zanieczyszczony przez gołębie balkon to zmora mieszkańców miast, a w szczególności osób zamieszkujących wyższe kondygnacje w blokach. To ptaki, które nie boją się ludzi, dlatego szukają schronienia dla swojego potomstwa, wijąc gniazda na balkonach lub parapetach. Dowiedz się, jak odstraszyć gołębie? Jakie sposoby będą skuteczne, ale i bezpieczne dla ptaków?

Dlaczego gołębie przylatują?

Gołębie miejskie zostały udomowione przez człowieka. Od kiedy zaczęliśmy je hodować i dokarmiać, przestały czuć strach przed ludźmi. Nie bez przyczyny zaczęto je wykorzystywać jako gołębie pocztowe, gdyż są inteligentne i mają dobrą pamięć. Zatem, jeżeli wcześniej je dokarmialiśmy, tak łatwo o nas nie zapomną. Z upodobaniem wiją gniazda w brudnych i rzadko uczęszczanych miejscach, dlatego warto dbać o porządek na balkonie.

Należy pamiętać o tym, że nie wolno wyrzucać gołębiego gniazda, jeżeli ptaki złożyły już w nim jaja lub wykluły się młode.

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z 16.04.2004 r. puste gniazda można usuwać w okresie od 16 października do końca lutego. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny lub aresztu.

Gniazdo gołębia
Nigdy nie usuwaj gołębiego gniazda, jeśli są w nim jaja lub pisklęta. (fot. perla123 / pixabay.com)

Czy gołębie mogą przenosić choroby?

Odgłosy gruchania i bałagan to nie jedyny problem, jakiego przysparzają gołębie. Ich odchody są nośnikiem chorób m.in. ornitozy czy salmonellozy, a także siedliskiem grzybów, bakterii i pasożytów, np. ptaszyńca lub obrzeżka (kleszcza) gołębiego, który może również ugryźć człowieka.

Jednak potencjalne zarażenie się chorobami przenoszonymi przez gołębie nie jest częste. Jeżeli dbamy o higienę i regularnie myjemy ręce po wyjściu na balkon lub po sprzątaniu zanieczyszczeń po ptakach, nie powinniśmy się zarazić. Choroby te dotykają zazwyczaj hodowców gołębi.

Za to częściej można spotkać się z reakcją alergiczną osób uczulonych na pióra, odchody czy naskórek gołębi. Pojawiają się wtedy m.in. symptomy w postaci ataku kaszlu, kataru, pokrzywki.

Po co odstraszać gołębie?

Jest kilka powodów, dla których przeprowadza się odstraszanie gołębi na balkonie:

  • zanieczyszczają balkon, elewację, parapety, pozostawiając odchody, pióra, patyki,
  • niszczą rośliny doniczkowe,
  • ich odchody są żrące - mogą nawet powodować ubytki w betonie,
  • stwarzają potencjalne ryzyko chorób i mogą wywoływać reakcje alergiczne,
  • są hałaśliwe.

Co może odstraszyć gołębie?

Podczas odstraszania gołębi na balkonie należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo ptaków. Są to istoty żywe, dlatego zrezygnujmy z montażu ostrych osłon, np. metalowych kolców, które mogą im wyrządzić krzywdę.

Jakie są bezpieczne sposoby na przepędzenie gołębi?

1. Ptak odstraszający gołębie

Popularną metodą jest zamontowanie na barierce balkonu figurki ptaka - kruka lub innego drapieżnika. Możemy zawiesić ją również na przezroczystej lince u stropu. Cena figurki to koszt ok. 10-30 zł. Jednak, mając na uwadze inteligencję gołębia, może okazać się, że ten szybko zwęszy fortel.

2. Montaż siatki zabezpieczającej

Siatka zabezpieczająca sprawdzi się na balkonach o nieskomplikowanej konstrukcji. Spełni swoją funkcję, tylko wtedy, jeśli będzie szczelnie zamontowana. Na rynku są dostępne produkty z nylonu, z polipropylenowych żyłek, wzmacniane cienkim drutem. Jeżeli mamy kota, będzie ona podwójnym zabezpieczeniem. Siatki na balkon występują w wielu rozmiarach, o różnej gęstości oczek, a do tego są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Koszt od 5 zł za m2.

Siatka na balkon
Siatka na balkonie zabezpieczy go przed gołębiami i przed ucieczką kota z mieszkania. (fot. zeralein / stock.adobe.com)

3. Najtańsze odstraszacze gołębi

Ekonomiczne sposoby na pozbycie się gołębi z balkonu to:

  • rozwieszenie kilku płyt CD – odbijające się w nich światło powinno je odstraszyć,
  • umieszczenie na balkonie foliowych reklamówek – szeleszcząc, będą zniechęcać ptactwo. Jednak ich wygląd pozostawia wiele do życzenia oraz są nieekologiczne. Mogą zrywać się i zanieczyszczać okolicę.
  • zamontowanie na balkonie dziecięcych kolorowych wiatraczków.

4. Kolce z tworzywa sztucznego

Zamiast montażu metalowych kolców, które mogą zranić ptaki, można zdecydować się na zakup kolców plastikowych, z silikonowymi nakładkami lub z końcami zakrzywionymi w dół. Montujemy je na barierkach, parapetach, w miejscach widocznych dla ptaków.

Cytując fragment oficjalnego stanowiska Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dn. 10.03.2011 r. w sprawie kolców odstraszających ptaki: Za nieprawidłowy montaż uważa się wszelkie sytuacje, w których urządzenie nie jest widoczne dla zwierząt z daleka, jak np. kolce zamontowane we wnękach balkonowych na suficie bądź ścianach bocznych (skierowane w dół bądź w bok). Ponadto, niedopuszczalny jest montaż urządzenia w sposób utrudniający ptakom dostęp do stanowisk bądź siedlisk lęgowych, np. zasłaniając częściowo lub całkowicie wlot do otworów, szczelin, gniazd już zajmowanych, etc.

Ceny rozpoczynają się od 5-6 zł za m2.

5. Dźwięki odstraszające gołębie

Dźwięki odstraszające gołębie to w pierwszej kolejności sygnały dźwiękowe, jakie możemy wydawać samodzielnie, czyli: klaskanie lub głośne okrzyki. Niektórzy sięgają po odgłosy natury, czyli puszczanie nagranych odgłosów ptasich drapieżników: sowy lub jastrzębia. Jednak może to być uciążliwe dla otoczenia, a gołębie po jakimś czasie przyzwyczają się i nie zrezygnują z zasiedlania balkonów.

Na otwartych przestrzeniach dobrze sprawdzają się profesjonalne odstraszacze dźwiękowe. Jednak stosowane na osiedlach będą uprzykrzać życie nie tylko ptakom, ale także nam samym i sąsiadom.

Kategorycznie zabrania się używania armatek hukowych oraz wiatrówek.

5. Preparat odstraszający gołębie

Wybierając środek odstraszający gołębie, kierujmy się zasadą, że ma być przede wszystkim bezpieczny dla ptaków. Spray lub żel powinien bazować na olejkach eterycznych, być biodegradowalny i ekologiczny. Jego działanie ma opierać się wyłącznie na odstraszaniu ptaków zapachem, a nie toksycznymi substancjami. Ceny preparatów wahają się od 15-35 zł.

Innym sposobem jest umieszczenie na balkonie kulek z naftaliną, której aromat jest nieprzyjemny dla gołębi.

Jeżeli chcemy skutecznie zapobiec odwiedzinom gołębi na naszym balkonie, to zadbajmy o uporządkowanie jego przestrzeni. Nie dokarmiajmy ptaków, szczególnie chlebem, który jest dla nich szkodliwy.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Svetlbel / pixabay.com

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!