Taras na gruncie: 6 modnych i trwałych nawierzchni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Taras na gruncie: 6 modnych i trwałych nawierzchni

Taras to dodatkowa powierzchnia na świeżym powietrzu, którą można wykorzystywać do spożywania posiłków, czytania, opalania - relaksu po ciężkim dniu. Szczególnie w okresie pandemii taki azyl jest bezcenny. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie. Aby były wygodnym miejscem, powinny mieć praktyczną nawierzchnię odporną na uszkodzenia i łatwą do pielęgnacji. Należy także dopasować jej kolorystykę oraz styl do elewacji oraz architektury domu.

Taras powinien być trwały, odporny na wysoką i niską temperaturę, słońce, wiatr i deszcz. Musi też mieć dobrze przygotowane odprowadzenie wody i być bezpieczny podczas użytkowania - mieć antypoślizgową powierzchnię.

Najpopularniejszym wariantem jest osadzenie go bezpośrednio na gruncie. Taras można zbudować na wiele sposobów. Najczęściej wykonuje się go z drewna lub naśladującego go kompozytu, z betonu, kamienia oraz klinkieru.

1) Taras na gruncie wykonany z drewna

Na nawierzchnię tarasu z drewna wybiera się modrzew, bangkirai, ipe, merbau. Wykorzystuje się deski ryflowane, które dzięki rowkom są mniej śliskie i mniej się paczą.

Drewno na taras
Na taras stosuje się deski ryflowane, najczęściej z modrzewia, bangkirai, ipe, merbau. (fot. T. Rybarczyk)

W zależności od jego kształtu i różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią, taki taras można wykonać na wiele sposobów. Jeżeli różnica ta jest duża, buduje się go na słupkach, które utrzymują ponad poziomem terenu nośny ruszt z belek. Jeśli jest ona mała - stelaż taki układa się na bloczkach betonowych.

Taras można też przygotować w sposób tradycyjny - na legarach drewnianych, które stanowią ruszt nośny. Powinny być one rozstawione co 50-100 cm w zależności od grubości desek, by na nich położone się nie uginały. Do ich mocowania należy używać nierdzewnych wkrętów albo gwoździ ocynkowanych, aby uniknąć rdzawych zacieków. Deski przykręca się do legarów, zachowując między nimi przynajmniej 3 mm przerwę. Trzeba pamiętać o 1,5% spadku, by woda opadowa swobodnie spływała wzdłuż ryflowania elementów.

Schemat wykonania tarasu o konstrukcji drewnianej opartej na betonowych podporach i legarach, wykończonego deskami
Schemat wykonania tarasu o konstrukcji drewnianej opartej na betonowych podporach i legarach, wykończonego deskami.

Deski i konstrukcję zabezpiecza się przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych olejem lub impregnatem. Nanosi się go co najmniej dwukrotnie. Przed każdym letnim sezonem taras powinno się umyć, przeszlifować i ponownie nasączyć olejem lub impregnatem.

Taras z desek z modrzewia
Taras z desek z modrzewia. (fot. DLH)
Przed każdym letnim sezonem, deski należy umyć myjką ciśnieniową i ponownie zabezpieczyć olejem lub impregnatem. (fot. z lewej: Jaf, fot. z prawej: T. Rybarczyk)

2) Taras na gruncie wykonany z kompozytu

Coraz częściej deski drewniane zastępowane są kompozytem. Wytwarza się je z włókien drzewnych i PVC. Elementy takie z wyglądu przypominają drewno, ale są dużo bardziej od niego odporne na warunki atmosferyczne - deszcz, śnieg i nasłonecznienie. Na etapie produkcji są szczotkowane, dzięki czemu ich wierzchnia warstwa jest antypoślizgowa. Nie trzeba ich odnawiać. Wystarczy okresowe mycia, choć zwykle lekkie zabrudzenia spłukuje deszcz. Oferowane są jako gładkie lub ryflowane.

Kupuje się je przygotowane do samodzielnego montażu albo można zlecić to firmie, która je sprzedaje. Każdy zestaw zawiera deski (z profilem pełnym bądź komorowym), legary, spinki do łączenia, listwy wykończeniowe. W systemach z kompozytu, nie przewiduje się ich przewiercania wkrętami.

Elementy z kompozytu najczęściej mają budowę komorową. (fot. Jaf)
Deski z kompozytu coraz częściej zastępują drewno. Są bowiem od niego znacznie trwalsze i nie trzeba ich konserwować. (fot. z lewej: DLH, fot. z prawej: Deceuninck)
Zadaszony taras o podłożu wykonanym z antypoślizgowej, odpornej deski kompozytowej
Zadaszony taras o podłożu wykonanym z antypoślizgowej, odpornej deski kompozytowej, dostępnej w wariancie gładkim i drobno ryflowanym. (fot. Timberline)

3) Taras na gruncie wykonany z kostki betonowej

Produkty betonowe różnią się nie tylko wielkością i kształtem, ale także kolorem oraz rodzajem wykończenia powierzchni - szlifowana, z posypką. Najlepiej wygląda taras wyłożony tym samym materiałem, co ścieżki i podjazd.

Przy takiej nawierzchni wykonuje się taką samą podbudowę, jak w przypadku ścieżki, tj. z zagęszczonej warstwy kruszywa o grubości 10-20 cm. Każdą porcję o grubości 10 cm należy ubić zagęszczarką mechaniczną. Na takiej bazie wysypuje się piasek (czasem zmieszany z cementem), a na nim układa się kostkę. Obrzeża stabilizuje się krawężnikami osadzonymi na fundamencie. Przestrzeń między elementami wypełnia się piaskiem.

Podbudowy nie należy wykonywać na humusie, tj. części wierzchniej gruntu biologicznie czynnej (glebie). Trzeba ją usunąć aż do gruntu rodzimego. Jeśli to podłoże nie przepuszcza wody, to zaleca się głębsze wykorytowanie tego obszaru i ułożenie warstwy rozsączającej z piasku lub kruszywa.

Warstwy tarasu na gruncie z nawierzchnią z kostki betonowej - schemat wykonania
Warstwy tarasu na gruncie z nawierzchnią z kostki betonowej.

Na tak wykonanej powierzchni, przy niezbyt intensywnych opadach deszczu, wnikać będzie tylko drobna część wody, większość spłynie po powierzchni. Za obrzeżem warto jednak zaplanować opaskę, np. z ozdobnego żwiru, drobnych kamieni, przez którą do ziemi będzie wsiąkać jej nadmiar, spływający z tarasu.

Taras wykończony deskami kompozytowymi (fot. z lewej) i płytami betonowymi (fot. z prawej) ułożonymi na wspornikach montażowych i innych elementach stanowiących kompletny system tarasowy. (fot. Renoplast)
Kostkę betonową na tarasie na gruncie układa się łatwo i poza zagęszczarką nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. (fot. z lewej: Vestone, fot. z prawej: Bruk-Bet)

4) Taras na gruncie wykonany z betonowych płyt wielkoformatowych

Na zastosowanie płyt wielkoformatowych najczęściej decydują się właściciele domów zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Produkuje się je w różnorodnych rozmiarach, kształtach, kolorach i fakturach. Z elementów w formie kwadratów i prostokątów łatwo uzyskać, bez wielkiej ilości odpadów, nawierzchnię tarasu w podobnym kształcie. W sprzedaży dostępne są również płyty trapezowe, oraz o zarysie okrągłym.

Płyty betonowe układa się tak samo jako kostkę. Najważniejsza jest solidna, utwardzona podbudowa. Szczeliny między elementami wypełnia się piaskiem.

Tarasowe płyty betonowe w większym formacie
Tarasowe płyty betonowe w większym formacie układa się znacznie szybciej niż standardową kostkę. (fot. Vestone)
Prostokątne płyty w kolorze beżowym można połączyć np. z grafitową kostką, ułożoną na obrzeżach tarasu oraz wokół rabat
Prostokątne płyty w kolorze beżowym można połączyć np. z grafitową kostką, ułożoną na obrzeżach tarasu oraz wokół rabat. (fot. Vestone)
Płyty betonowe do stosowania na tarasie, mają różną wielkość, kształt i kolor. (fot. Bruk-Bet)

5) Taras na gruncie wykonany z kamienia

To najtrwalszy materiał nawierzchniowy. Kostki i płyty wycina się ze skał - granitu, bazaltu, serpentynitu, sjenitu, gnejsu. Na tarasie przetrwają kilkadziesiąt lat w zasadzie bez żadnej konserwacji, pod warunkiem zaimpregnowania ich tuż po ułożeniu.

Jeśli nawierzchnię buduje się z dużych płyt kamiennych, a nie z drobnych elementów, zdecydowanie należy zatrudnić doświadczonych fachowców. Taki materiał na tarasie na gruncie układa się podobnie jak kostkę betonową. Najpierw w obrębie jego zarysu usuwa się górną warstwę gruntu, następnie formuje wykop, którego dno wyściela się geowłókniną (chroni ona przed zmieszaniem się dosypanego kruszywa z rodzimym gruntem). Na brzegach mocuje się obrzeża tarasu, a w samym wykopie formuje podbudowę z kruszywa i piasku. Do podsypki piaskowej dodaje się cement (1 worek na 5 m3 piasku), miesza na sucho, zagęszcza mechanicznie i profiluje spadek co najmniej 2%. Podłoże wykańcza się wybranymi elementami z kamienia.

Taras z płyt kamiennych (gnejsu)
Taras z gnejsu. Płyty kamienne oferowane są w różnej wielkości, nawet do 2 szt./m2, z łupanym licem i tyłem oraz nieregularnymi lub ciętymi brzegami. (fot. urok-kamienia.pl)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

6) Taras na gruncie wykonany z bruku klinkierowego

Wyjątkowo trwałym, odpornym na zabrudzenia, odbarwienia i działanie czynników atmosferycznych materiałem jest klinkier. Jego kolor zależy od właściwości zastosowanej gliny, którą poddaje się specjalnemu procesowi wypalania. Takie wyroby można układać na różne sposoby i wykorzystywać także jako krawężniki i obrzeża tarasu.

Cegła brukowa powinna być ulokowana na stabilnej, równej podbudowie, zapewniającej odpowiednią przepuszczalność wody. Do fugowania należy stosować piasek, który dobrze wypełni przestrzenie i jednocześnie zabezpieczy obiekty przed przesuwaniem. Elementy ułożone luźno na podsypce można wykorzystywać wielokrotnie, przenosić w inne miejsce.

Kostek nie trzeba impregnować, ulegają samooczyszczeniu pod wpływem deszczu. Na bruku w zacienionych miejscach i tam, gdzie zimą używana jest sól drogowa, mogą się pojawiać wykwity oraz zazielenienia. Należy je usuwać wodą.

Taras na gruncie wykończony grafitowym brukiem klinkierowym
Bruk klinkierowy to nie tylko kostki w odcieniach czerwieni i brązów. Obecnie najmodniejsze są wersje grafitowe. (fot. Vandersanden)
Bruk klinkierowy w tradycyjnych kolorach pasuje do elewacji w podobnych odcieniach. (fot. Vandersanden)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: CANE-LINE

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje