Taras na gruncie: 6 modnych i trwałych nawierzchni

Taras na gruncie: 6 modnych i trwałych nawierzchni

Taras to dodatkowa powierzchnia na świeżym powietrzu, którą można wykorzystywać do spożywania posiłków, czytania, opalania - relaksu po ciężkim dniu. Szczególnie w okresie pandemii taki azyl jest bezcenny. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie. Aby były wygodnym miejscem, powinny mieć praktyczną nawierzchnię odporną na uszkodzenia i łatwą do pielęgnacji. Należy także dopasować jej kolorystykę oraz styl do elewacji oraz architektury domu.

Streszczenie artykułu
Taras to przestrzeń na świeżym powietrzu, idealna do relaksu, spożywania posiłków czy opalania. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie, które powinny być trwałe, odporne na warunki atmosferyczne oraz wyposażone w antypoślizgową nawierzchnię. Najczęściej stosuje się drewno (modrzew, bangkirai, ipe, merbau) z ryflowanymi deskami, kompozyt, beton, kamień lub klinkier. Deski drewniane zabezpiecza się olejem, a deski kompozytowe są odporne i nie wymagają konserwacji. Nawierzchnie z kostki betonowej, płyt wielkoformatowych, kamienia i klinkieru wymagają odpowiedniej podbudowy i stabilizacji, co zapewnia trwałość oraz estetykę. Wybór materiału zależy od stylu architektury oraz preferencji użytkownika.

Taras powinien być trwały, odporny na wysoką i niską temperaturę, słońce, wiatr i deszcz. Musi też mieć dobrze przygotowane odprowadzenie wody i być bezpieczny podczas użytkowania - mieć antypoślizgową powierzchnię.

Najpopularniejszym wariantem jest osadzenie go bezpośrednio na gruncie. Taras można zbudować na wiele sposobów. Najczęściej wykonuje się go z drewna lub naśladującego go kompozytu, z betonu, kamienia oraz klinkieru.

1) Taras na gruncie wykonany z drewna

Na nawierzchnię tarasu z drewna wybiera się modrzew, bangkirai, ipe, merbau. Wykorzystuje się deski ryflowane, które dzięki rowkom są mniej śliskie i mniej się paczą.

Drewno na taras
Na taras stosuje się deski ryflowane, najczęściej z modrzewia, bangkirai, ipe, merbau. (fot. T. Rybarczyk)

W zależności od jego kształtu i różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią, taki taras można wykonać na wiele sposobów. Jeżeli różnica ta jest duża, buduje się go na słupkach, które utrzymują ponad poziomem terenu nośny ruszt z belek. Jeśli jest ona mała - stelaż taki układa się na bloczkach betonowych.

Taras można też przygotować w sposób tradycyjny - na legarach drewnianych, które stanowią ruszt nośny. Powinny być one rozstawione co 50-100 cm w zależności od grubości desek, by na nich położone się nie uginały. Do ich mocowania należy używać nierdzewnych wkrętów albo gwoździ ocynkowanych, aby uniknąć rdzawych zacieków. Deski przykręca się do legarów, zachowując między nimi przynajmniej 3 mm przerwę. Trzeba pamiętać o 1,5% spadku, by woda opadowa swobodnie spływała wzdłuż ryflowania elementów.

Schemat wykonania tarasu o konstrukcji drewnianej opartej na betonowych podporach i legarach, wykończonego deskami
Schemat wykonania tarasu o konstrukcji drewnianej opartej na betonowych podporach i legarach, wykończonego deskami.

Deski i konstrukcję zabezpiecza się przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych olejem lub impregnatem. Nanosi się go co najmniej dwukrotnie. Przed każdym letnim sezonem taras powinno się umyć, przeszlifować i ponownie nasączyć olejem lub impregnatem.

Taras z desek z modrzewia
Taras z desek z modrzewia. (fot. DLH)
Przed każdym letnim sezonem, deski należy umyć myjką ciśnieniową i ponownie zabezpieczyć olejem lub impregnatem. (fot. z lewej: Jaf, fot. z prawej: T. Rybarczyk)

2) Taras na gruncie wykonany z kompozytu

Coraz częściej deski drewniane zastępowane są kompozytem. Wytwarza się je z włókien drzewnych i PVC. Elementy takie z wyglądu przypominają drewno, ale są dużo bardziej od niego odporne na warunki atmosferyczne - deszcz, śnieg i nasłonecznienie. Na etapie produkcji są szczotkowane, dzięki czemu ich wierzchnia warstwa jest antypoślizgowa. Nie trzeba ich odnawiać. Wystarczy okresowe mycia, choć zwykle lekkie zabrudzenia spłukuje deszcz. Oferowane są jako gładkie lub ryflowane.

Kupuje się je przygotowane do samodzielnego montażu albo można zlecić to firmie, która je sprzedaje. Każdy zestaw zawiera deski (z profilem pełnym bądź komorowym), legary, spinki do łączenia, listwy wykończeniowe. W systemach z kompozytu, nie przewiduje się ich przewiercania wkrętami.

Elementy z kompozytu najczęściej mają budowę komorową. (fot. Jaf)
Deski z kompozytu coraz częściej zastępują drewno. Są bowiem od niego znacznie trwalsze i nie trzeba ich konserwować. (fot. z lewej: DLH, fot. z prawej: Deceuninck)
Zadaszony taras o podłożu wykonanym z antypoślizgowej, odpornej deski kompozytowej
Zadaszony taras o podłożu wykonanym z antypoślizgowej, odpornej deski kompozytowej, dostępnej w wariancie gładkim i drobno ryflowanym. (fot. Timberline)

3) Taras na gruncie wykonany z kostki betonowej

Produkty betonowe różnią się nie tylko wielkością i kształtem, ale także kolorem oraz rodzajem wykończenia powierzchni - szlifowana, z posypką. Najlepiej wygląda taras wyłożony tym samym materiałem, co ścieżki i podjazd.

Przy takiej nawierzchni wykonuje się taką samą podbudowę, jak w przypadku ścieżki, tj. z zagęszczonej warstwy kruszywa o grubości 10-20 cm. Każdą porcję o grubości 10 cm należy ubić zagęszczarką mechaniczną. Na takiej bazie wysypuje się piasek (czasem zmieszany z cementem), a na nim układa się kostkę. Obrzeża stabilizuje się krawężnikami osadzonymi na fundamencie. Przestrzeń między elementami wypełnia się piaskiem.

Podbudowy nie należy wykonywać na humusie, tj. części wierzchniej gruntu biologicznie czynnej (glebie). Trzeba ją usunąć aż do gruntu rodzimego. Jeśli to podłoże nie przepuszcza wody, to zaleca się głębsze wykorytowanie tego obszaru i ułożenie warstwy rozsączającej z piasku lub kruszywa.

Warstwy tarasu na gruncie z nawierzchnią z kostki betonowej - schemat wykonania
Warstwy tarasu na gruncie z nawierzchnią z kostki betonowej.

Na tak wykonanej powierzchni, przy niezbyt intensywnych opadach deszczu, wnikać będzie tylko drobna część wody, większość spłynie po powierzchni. Za obrzeżem warto jednak zaplanować opaskę, np. z ozdobnego żwiru, drobnych kamieni, przez którą do ziemi będzie wsiąkać jej nadmiar, spływający z tarasu.

Taras wykończony deskami kompozytowymi (fot. z lewej) i płytami betonowymi (fot. z prawej) ułożonymi na wspornikach montażowych i innych elementach stanowiących kompletny system tarasowy. (fot. Renoplast)
Kostkę betonową na tarasie na gruncie układa się łatwo i poza zagęszczarką nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. (fot. z lewej: Vestone, fot. z prawej: Bruk-Bet)

4) Taras na gruncie wykonany z betonowych płyt wielkoformatowych

Na zastosowanie płyt wielkoformatowych najczęściej decydują się właściciele domów zaprojektowanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Produkuje się je w różnorodnych rozmiarach, kształtach, kolorach i fakturach. Z elementów w formie kwadratów i prostokątów łatwo uzyskać, bez wielkiej ilości odpadów, nawierzchnię tarasu w podobnym kształcie. W sprzedaży dostępne są również płyty trapezowe, oraz o zarysie okrągłym.

Płyty betonowe układa się tak samo jako kostkę. Najważniejsza jest solidna, utwardzona podbudowa. Szczeliny między elementami wypełnia się piaskiem.

Tarasowe płyty betonowe w większym formacie
Tarasowe płyty betonowe w większym formacie układa się znacznie szybciej niż standardową kostkę. (fot. Vestone)
Prostokątne płyty w kolorze beżowym można połączyć np. z grafitową kostką, ułożoną na obrzeżach tarasu oraz wokół rabat
Prostokątne płyty w kolorze beżowym można połączyć np. z grafitową kostką, ułożoną na obrzeżach tarasu oraz wokół rabat. (fot. Vestone)
Płyty betonowe do stosowania na tarasie, mają różną wielkość, kształt i kolor. (fot. Bruk-Bet)

5) Taras na gruncie wykonany z kamienia

To najtrwalszy materiał nawierzchniowy. Kostki i płyty wycina się ze skał - granitu, bazaltu, serpentynitu, sjenitu, gnejsu. Na tarasie przetrwają kilkadziesiąt lat w zasadzie bez żadnej konserwacji, pod warunkiem zaimpregnowania ich tuż po ułożeniu.

Jeśli nawierzchnię buduje się z dużych płyt kamiennych, a nie z drobnych elementów, zdecydowanie należy zatrudnić doświadczonych fachowców. Taki materiał na tarasie na gruncie układa się podobnie jak kostkę betonową. Najpierw w obrębie jego zarysu usuwa się górną warstwę gruntu, następnie formuje wykop, którego dno wyściela się geowłókniną (chroni ona przed zmieszaniem się dosypanego kruszywa z rodzimym gruntem). Na brzegach mocuje się obrzeża tarasu, a w samym wykopie formuje podbudowę z kruszywa i piasku. Do podsypki piaskowej dodaje się cement (1 worek na 5 m3 piasku), miesza na sucho, zagęszcza mechanicznie i profiluje spadek co najmniej 2%. Podłoże wykańcza się wybranymi elementami z kamienia.

Taras z płyt kamiennych (gnejsu)
Taras z gnejsu. Płyty kamienne oferowane są w różnej wielkości, nawet do 2 szt./m2, z łupanym licem i tyłem oraz nieregularnymi lub ciętymi brzegami. (fot. urok-kamienia.pl)

6) Taras na gruncie wykonany z bruku klinkierowego

Wyjątkowo trwałym, odpornym na zabrudzenia, odbarwienia i działanie czynników atmosferycznych materiałem jest klinkier. Jego kolor zależy od właściwości zastosowanej gliny, którą poddaje się specjalnemu procesowi wypalania. Takie wyroby można układać na różne sposoby i wykorzystywać także jako krawężniki i obrzeża tarasu.

Cegła brukowa powinna być ulokowana na stabilnej, równej podbudowie, zapewniającej odpowiednią przepuszczalność wody. Do fugowania należy stosować piasek, który dobrze wypełni przestrzenie i jednocześnie zabezpieczy obiekty przed przesuwaniem. Elementy ułożone luźno na podsypce można wykorzystywać wielokrotnie, przenosić w inne miejsce.

Kostek nie trzeba impregnować, ulegają samooczyszczeniu pod wpływem deszczu. Na bruku w zacienionych miejscach i tam, gdzie zimą używana jest sól drogowa, mogą się pojawiać wykwity oraz zazielenienia. Należy je usuwać wodą.

Taras na gruncie wykończony grafitowym brukiem klinkierowym
Bruk klinkierowy to nie tylko kostki w odcieniach czerwieni i brązów. Obecnie najmodniejsze są wersje grafitowe. (fot. Vandersanden)
Bruk klinkierowy w tradycyjnych kolorach pasuje do elewacji w podobnych odcieniach. (fot. Vandersanden)

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: CANE-LINE

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są najpopularniejsze materiały na taras na gruncie?

    Najpopularniejsze materiały to drewno, kompozyt, beton, kamień oraz klinkier.
  • Dlaczego kompozyt jest często wybierany jako materiał na taras?

    Kompozyt jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga konserwacji i jest dostępny w wariancie antypoślizgowym.
  • Jakie drewno jest polecane na taras na gruncie i dlaczego?

    Polecane gatunki drewna to modrzew, bangkirai, ipe, merbau, ponieważ są one odporne na paczenie i mają antypoślizgową powierzchnię.
  • Jakie są zalety tarasu wykończonego betonowymi płytami wielkoformatowymi?

    Płyty te są szybkie w montażu i idealnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.
  • Czy taras z kamienia jest trwały i wymaga konserwacji?

    Taras z kamienia jest bardzo trwały, nie wymaga konserwacji, jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowany tuż po ułożeniu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
30-04-2023 11:34
Komentarz dodany przez bukszpan: "a ja kostkę będę stawiać na tarasie" O matko, razem z paletami??? To wypożycz wózek widłowy, szybciej się uwiniesz z tym i na kaszankę jeszcze zdążysz.
Zdaniem Czytelnika
29-04-2023 17:48
Komentarz dodany przez Herold: Wszyscy jadą na gilla a ja kostkę będę stawiać na tarasie, chyba najbardziej trwałe rozwiązanie, do tego proste. Płyty najbardziej estetyczne ale trochę droższe i trudniejsze w ustawieniu zdecydowanie bardziej. 
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
VESTONE
VESTONE
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz