Dlaczego warto zadaszyć taras?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dlaczego warto zadaszyć taras?

Taras to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców domów jednorodzinnych. Niestety, o relaksie można zapomnieć w czasie deszczu, jak i w upalne dni, gdy słońce mocno daje się we znaki. Rozwiązaniem jest zamontowanie zadaszenia - ruchomego lub stałego.

O zadaszeniu tarasu na stałe warto pomyśleć w trakcie projektowania domu. Na tym etapie najłatwiej jest zaplanować konstrukcję tak, aby nie zakłócić proporcji bryły budynku. W zamieszkałym już domu jest to również możliwe, choć efekt w dużej mierze zależy od formy architektonicznej jego dachu. Zwłaszcza w budynkach parterowych, w których pokrycie dachowe dominuje nad elewacją, dopasowanie zadaszenia tarasu jest dużą sztuką.

Najprościej jest zamontować markizę, która zapewni przed domem przyjemny cień i osłoni taras przed deszczem. Więcej zachodu wymaga budowa stałego zadaszenia, zwłaszcza gdy zdecydujemy się wykonać je we własnym zakresie. Jeżeli nie mamy wprawy w majsterkowaniu, lepiej zdecydować się na gotową konstrukcję, dopasowaną pod konkretne wymiary. Ich wybór jest bardzo szeroki, co pozwala na dopasowanie zadaszenia niemal do każdego budynku.

Uwaga! Dach nie musi zasłaniać całej powierzchni tarasu, ale np. tylko miejsce na leżak i meble ogrodowe - stół z krzesłami i kanapę.

Infografika: Dlaczego warto zadaszyć taras?
Infografika: Dlaczego warto zadaszyć taras?

Najprostsze rozwiązanie - markiza

To jedna z najpopularniejszych osłon słonecznych. Zapewnia cień nie tylko na tarasie, ale również w przylegających do niego pomieszczeniach. Przyda się zwłaszcza nad dużymi przeszkleniami, szczególnie na południowej elewacji, gdzie promieniowanie słoneczne jest odczuwalne najmocniej.

Wykonanie zadaszenia nad tarasem pozwoli na korzystanie z jego uroków również w czasie niepogody
Wykonanie zadaszenia nad tarasem pozwoli na korzystanie z jego uroków również w czasie niepogody, a przylegającemu do niego pomieszczeniu zapewni ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. (fot. Markilux)

Markiza składa się z aluminiowej rury nawojowej i wysięgnika, do których przymocowane jest poszycie. Po zwinięciu materiał może pozostawać zupełnie odsłonięty, być schowany w tzw. półkasecie albo całkowicie ukryty w pełnej kasecie aluminiowej. W tym ostatnim wariancie poszycie jest najlepiej chronione przed czynnikami atmosferycznymi. Oczywiście materiał jest impregnowany fabrycznie, ewentualnie pokrywany wodoodporną folią. Dzięki temu nie tylko zatrzymuje promieniowanie słoneczne, ale też zapewnia schronienie w czasie deszczu. Ale uwaga - mokrej markizy nie wolno pozostawiać w postaci zwiniętej. Po deszczu trzeba ją koniecznie wysuszyć.

Grafika: Elementy konstrukcji i poszycia markizy
Elementy konstrukcji i poszycia markizy

Markizy dostępne są w bardzo różnych rozmiarach, pozwalających osłonić nawet kilkanaście metrów kwadratowych tarasu. Jak wspomniano, nie trzeba jednak zacieniać wszystkich miejsc - te, w których stoją kwiaty w donicach lub rozkłada się dmuchany basen dla dzieci, najlepiej zostawić odsłonięte.

Markizę mocuje się za pomocą kołków. Nie jest problemem przytwierdzenie jej do ściany jedno- i trójwarstwowej, a także do spodu balkonu lub krokwi dachowych. Ten pojawia się wtedy, gdy ściany domu są dwuwarstwowe (a to najpopularniejsze rozwiązanie w naszym kraju). W takim przypadku nie można użyć zwykłych kołków rozporowych, bo narażona na wyrwanie z przegrody przez silny wiatr osłona musi być zakotwiona nie w ociepleniu, a w warstwie nośnej ściany.

Dlatego trzeba zastosować specjalny system mocowania - po wykonaniu otworów w murze, umieszcza się w nich perforowane tuleje, następnie aplikuje żywicę, a potem osadza wewnątrz pręt gwintowany ze stali ocynkowanej. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilne zamocowanie. Jednak amatorowi może być trudno ocenić, jakie mocowanie będzie wystarczająco solidne. A duża markiza zachowuje się na wietrze podobnie jak żagiel i na elementy mocujące działają naprawdę duże siły. Natomiast wyrwanie części z nich może skończyć się zniszczeniem całej konstrukcji.

Grafika: Sposób montażu markizy do ocieplonej elewacji
Sposób montażu markizy do ocieplonej elewacji

Markizy mogą mieć różne wyposażenie, wpływające na komfort ich użytkowania. Jednym z nich jest napęd, przydatny zwłaszcza do sterowania większymi modelami, które trudno obsługiwać ręcznie. Rozwijanie i zwijanie ich za pomocą pilota lub łącznika zamontowanego na ścianie jest zdecydowanie bardziej wygodne. Osłony elektryczne można dodatkowo wyposażyć w automatykę pogodową. Dzięki czujnikowi wiatrowemu i słoneczno-wiatrowemu, markiza będzie się automatycznie rozwijać i zwijać - w zależności od panujących w danym momencie warunków pogodowych.

Tego typu zadaszenia można również wyposażyć np. w mechanizm regulujący kąt nachylenia przesłony, który umożliwia szybką zmianę kąta nachylenia i dostosowanie położenia do kąta padania promieni słonecznych. Jeżeli planujemy wypoczywać również wieczorem, możemy zainwestować w model z oświetleniem - punktowym albo w postaci listwy. Ze względu na wypoczynek w chłodniejsze dni, warto rozważyć zakup promiennika ciepła, który mocuje się pod konstrukcją markizy i uruchamia pilotem.

Różowa markiza tarasowa
Poszycie markizy powinno być nieprzemakalne, odporne na blaknięcie i rozerwanie przez wiatr, a także łatwe w czyszczeniu. (fot. Markilux)
Markiza tarasowa z oświetleniem punktowym
Markiza tarasowa z oświetleniem punktowym. (fot. Markilux)
Napęd to bardzo wygodne rozwiązanie, ułatwiające obsługę markizy
Napęd to bardzo wygodne rozwiązanie, ułatwiające obsługę markizy. (fot. Somfy)
Czujnik słońca, który rejestruje intensywność nasłonecznienia, a następnie otwiera lub zamyka markizę zgodnie z ustawieniami użytkownika
Przydatnym wyposażeniem jest automatyka pogodowa. Na zdjęciu czujnik słońca, który rejestruje intensywność nasłonecznienia, a następnie otwiera lub zamyka markizę zgodnie z ustawieniami użytkownika. (fot. Sukces Technology Group (Yooda)

Zadaszenie tarasu - zrób to sam

Osoby mające wprawę w majsterkowaniu i dysponujące podstawowymi narzędziami stolarskimi i budowlanymi mogą zdecydować się na samodzielne wykonanie lekkiej konstrukcji, stanowiącej oparcie dla zadaszenia.

Do tego celu najlepiej użyć ostruganych drewnianych krawędziaków, które można kupić w składach budowlanych. Elementy te wymagają zabezpieczenia przed owadami i grzybami, konieczne jest też wstępne pomalowanie ich lakierem ochronnym. Łączenia najłatwiej wykonać przy użyciu stalowych złączy ciesielskich oraz gwoździ lub wkrętów.

Sposób osadzenia konstrukcji w podłożu zależy od materiału, z jakiego wykonany jest taras. W betonie podpory mocuje się za pomocą stalowych kotew. Ich użycie jest konieczne, bo drewno nie może stykać się z podłożem. Na tarasie drewnianym stosuje się kątowniki ciesielskie, przy czym spody słupków trzeba nasączyć impregnatem. Osłona z papy jest potrzebna wtedy, gdy słupy sięgają do betonowych elementów nośnych pod drewnianą podłogą tarasu.

Schemat budowy: Lekka konstrukcja zadaszenia tarasu
Lekka konstrukcja zadaszenia tarasu.

Podobnie jak w przypadku markizy, wyzwaniem jest zamocowanie konstrukcji do ściany dwuwarstwowej, w której mur osłonięty jest warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Aby zapewnić solidne oparcie, w ociepleniu można wyciąć kanał i wstawić w tym miejscu drewnianą belką, na której oprze się dach. Taki sposób wiąże się jednak z ryzykiem powstania liniowego mostku termicznego, dlatego w ociepleniu można umieścić co ok. 1 m punktowe podpory w formie drewnianych klocków. Albo wykonać punktowe mocowania wykorzystując kotwy chemiczne, podobnie jak to opisano wcześniej.

Schemat zamocowania zadaszenia do ściany dwuwarstwowej
Schemat zamocowania zadaszenia do ściany dwuwarstwowej.
Schemat: Dwa sposoby osadzenia słupka zadaszenia: przy użyciu kotwy (a), za pomocą kątownika (b)
Dwa sposoby osadzenia słupka zadaszenia: przy użyciu kotwy (a), za pomocą kątownika (b).

Pokrycie najlepiej wykonać z przezroczystych płyt z poliwęglanu albo z PVC. Stosowane dawniej lite płyty faliste nie wyglądają zbyt nowocześnie. Aby zapewnić szybki spływ wody opadowej, dach powinien mieć przynajmniej 15% spadek. Niezbędnym elementem jest blaszany fartuch ochronny przy ścianie domu z przylegającym zadaszeniem, chroniący elewację przed zachlapaniem i podciekaniem wody pod pokrycie. Rynny do odprowadzenia wody nie są niezbędne, ale wzdłuż brzegu tarasu warto ułożyć przynajmniej pas ze żwiru, zabezpieczający przed rozmywaniem gruntu.

Zadaszenie powinno mieć spadek przynajmniej 15%, co zapewni szybki spływ wody opadowej
Zadaszenie powinno mieć spadek przynajmniej 15%, co zapewni szybki spływ wody opadowej. (fot. Perfecta)
Poliwęglan to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych na zadaszenia tarasów
Poliwęglan to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych na zadaszenia tarasów. Przezroczysty dach nadaje konstrukcji lekkości. (fot. Gutta)
Oryginalny sposób zacienienia tarasu - za pomocą pasów materiału rozpiętych na konstrukcji
Oryginalny sposób zacienienia tarasu - za pomocą pasów materiału rozpiętych na konstrukcji. (fot. zaglesloneczne.eu)
Pergola z rozkładanym dachem z materiału
Pergola z rozkładanym dachem z materiału, który - według deklaracji producenta - wytrzymuje wiatr wiejący z prędkością do 120 km/godz. (fot. Tarasola)
Nowoczesna rama z belkowaniem pełni funkcję ażurowej przesłony nad tarasem i stanowi efektowną ozdobę bryły domu
Nowoczesna rama z belkowaniem pełni funkcję ażurowej przesłony nad tarasem i stanowi efektowną ozdobę bryły domu. (fot. Biuro Projektów ARCHON+)
Boczny ekran zapewnia dodatkową ochronę przed słońcem i wiatrem
Boczny ekran zapewnia dodatkową ochronę przed słońcem i wiatrem. (fot. Pergoletta)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Gotowe zadaszenia - ile to kosztuje?

To propozycja być może najefektowniejsza, ale i najdroższa. O ile bowiem najtańszą markizę kupimy za 600-800 zł, a na prostą konstrukcję wykonaną samodzielnie wydamy mniej więcej dwa razy tyle, to ceny gotowych zadaszeń zaczynają się od 2-3 tys. zł (a w sprzedaży są też modele za 20 tys. zł i więcej).

Gotowa konstrukcja zadaszenia tarasu
Zakup gotowej konstrukcji to duża oszczędność czasu. Jej montaż trwa zwykle tylko kilka godzin. (fot. Aluna)

Wybór w tym segmencie jest ogromny. Producenci oferują konstrukcje z drewna (tańszego krajowego i droższego egzotycznego), stali lub aluminium. Zadaszenie może być pełne lub przezroczyste, proste albo wypukłe, w postaci gontów bitumicznych, blachy, płyt poliwęglanu, szkła hartowanego, PVC itp. W sprzedaży są też pergole - w wersji klasycznej podtrzymujące rośliny pnące albo nowoczesnej - z rozkładanym dachem. Niektóre zadaszenia mają dodatkowo przesuwne ścianki zabezpieczające odpoczywających na tarasie przed silnym wiatrem i zacinającym deszczem.

Wybór konstrukcji jest kwestią indywidualną. Jedni stawiają na lekkie zadaszenia, inni na masywne bryły z przykryciem ograniczającym dostęp światła do wnętrz. Ważne jednak, by pełniło ono swoje podstawowe funkcje (ochrona przed słońcem i deszczem), a przy tym dobrze komponowało się z bryłą domu.

Zadaszenie tarasu powinno być dopasowane do bryły domu
Zadaszenie tarasu powinno być dopasowane do bryły domu. (fot. Nexhed)

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Markilux

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA