Wylanie betonowej płyty i wykończenie jej płytkami ceramicznymi to technologia stosowana od lat. Mimo że świetnie znana wykonawcom, wielu z nich wciąż popełnia błędy. Efektem jest odspajająca się od podłoża posadzka. Aby tego uniknąć, trzeba zastosować odpowiednie materiały i starannie prowadzić roboty budowlane.
Po wytyczeniu i wyrównaniu terenu, usypujemy warstwę piasku i dokładnie zagęszczamy podłoże. Następnie wylewamy betonową płytę o grubości ok. 10 cm. Należy zastosować beton o klasie co najmniej C12/15. Kolejnym krokiem jest umieszczenie hydroizolacji - w postaci papy lub folii. Następnie tworzy się warstwę wyrównawczo-spadkową o grubości co najmniej 4 cm, wykorzystując beton lub masę posadzkową. Jak wspomniano, taras musi mieć min. 2% spadek, dlatego jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to należy odpowiednio ukształtować kolejną warstwę.
Bardzo ważne jest ułożenie izolacji podpłytkowej z elastycznej zaprawy wodoszczelnej lub płynnej folii. Zapobiega ona wnikaniu przez spoiny i mikropęknięcia wody w betonowe podłoże oraz przenikaniu pod kafelki wilgoci z gruntu.
Na tak przygotowanym podłożu układa się płytki tarasowe. Zaprawę nakłada się zębatą pacą - zarówno na podłoże, jak i na kafelki. Jeżeli klej nie będzie rozprowadzony równomiernie, pod posadzką zostaną puste przestrzenie, w których będzie zatrzymywać się woda. Po usunięciu nadmiaru kleju, który pojawi się po dociśnięciu płytek do podłoża, można przystąpić do fugowania. Fugi powinny mieć min. 5 mm szerokości.
Zarówno zaprawa klejowa, jak i fuga, muszą być elastyczne. Pomoże to zniwelować naprężenia konstrukcji, które powstają na skutek zmian temperatury. Z tego samego powodu należy wybrać płytki o niezbyt dużych rozmiarach - o boku 20-30 cm.
Na taras najlepiej nadają się produkty antypoślizgowe, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie. Koniecznie muszą być mrozoodporne.
- Jak montować palisadę betonową?
- Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?
- Jak stworzyć zacienione miejsce wypoczynku na tarasie i w ogrodzie?
- Markiza sterowana ręcznie czy automatycznie?
Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi
- piasek - 2 t × 30 zł/t = 60 zł;
- beton klasy C12/15 - 2 m³, 270 zł/m³ = 540 zł;
- hydroizolacja - 20 m² × 50 zł/m² = 1000 zł;
- warstwa spadkowa - beton klasy C12/15 0,8 m³ × 270 zł/m³ = 270 zł;
- elastyczna zaprawa uszczelniająca - 20 m² × 40 zł/m² = 800 zł;
- elastyczna zaprawa klejąca - 20 m² × 6 zł/m² = 120 zł;
- płytki gresowe mrozoodporne - 20 m² × 60 zł/m² = 1200 zł;
- elementy wykończeniowe (fuga elastyczna, silikon uszczelniający itp.) - 300 zł.
Łącznie: ok. 4290 zł
Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Sposób wykonania tarasu na betonowej płycie, wykończonego płytkami ceramicznymi