Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu na gruncie o powierzchni 20 m2 (4x5 m), wykończonego płytkami ceramicznymi.

aktualizacja: 2020-05-11 07:08:47

Wylanie betonowej płyty i wykończenie jej płytkami ceramicznymi to technologia stosowana od lat. Mimo że świetnie znana wykonawcom, wielu z nich wciąż popełnia błędy. Efektem jest odspajająca się od podłoża posadzka. Aby tego uniknąć, trzeba zastosować odpowiednie materiały i starannie prowadzić roboty budowlane.

Po wytyczeniu i wyrównaniu terenu, usypujemy warstwę piasku i dokładnie zagęszczamy podłoże. Następnie wylewamy betonową płytę o grubości ok. 10 cm. Należy zastosować beton o klasie co najmniej C12/15. Kolejnym krokiem jest umieszczenie hydroizolacji - w postaci papy lub folii. Następnie tworzy się warstwę wyrównawczo-spadkową o grubości co najmniej 4 cm, wykorzystując beton lub masę posadzkową. Jak wspomniano, taras musi mieć min. 2% spadek, dlatego jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to należy odpowiednio ukształtować kolejną warstwę.

Bardzo ważne jest ułożenie izolacji podpłytkowej z elastycznej zaprawy wodoszczelnej lub płynnej folii. Zapobiega ona wnikaniu przez spoiny i mikropęknięcia wody w betonowe podłoże oraz przenikaniu pod kafelki wilgoci z gruntu.

Na tak przygotowanym podłożu układa się płytki tarasowe. Zaprawę nakłada się zębatą pacą - zarówno na podłoże, jak i na kafelki. Jeżeli klej nie będzie rozprowadzony równomiernie, pod posadzką zostaną puste przestrzenie, w których będzie zatrzymywać się woda. Po usunięciu nadmiaru kleju, który pojawi się po dociśnięciu płytek do podłoża, można przystąpić do fugowania. Fugi powinny mieć min. 5 mm szerokości.

Zarówno zaprawa klejowa, jak i fuga, muszą być elastyczne. Pomoże to zniwelować naprężenia konstrukcji, które powstają na skutek zmian temperatury. Z tego samego powodu należy wybrać płytki o niezbyt dużych rozmiarach - o boku 20-30 cm.

Na taras najlepiej nadają się produkty antypoślizgowe, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie. Koniecznie muszą być mrozoodporne.

Układanie płytek ceramicznych na tarasie
Podczas układania płytek ceramicznych na tarasie, zaprawę klejącą należy aplikować zarówno na płytkę, jak i na podłoże. Dzięki temu pod posadzką nie powstaną puste przestrzenie, w których mogłaby gromadzić się woda. (fot. Kreisel)

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

  • piasek - 2 t × 30 zł/t = 60 zł;
  • beton klasy C12/15 - 2 m³, 270 zł/m³ = 540 zł;
  • hydroizolacja - 20 m² × 50 zł/m² = 1000 zł;
  • warstwa spadkowa - beton klasy C12/15 0,8 m³ × 270 zł/m³ = 270 zł;
  • elastyczna zaprawa uszczelniająca - 20 m² × 40 zł/m² = 800 zł;
  • elastyczna zaprawa klejąca - 20 m² × 6 zł/m² = 120 zł;
  • płytki gresowe mrozoodporne - 20 m² × 60 zł/m² = 1200 zł;
  • elementy wykończeniowe (fuga elastyczna, silikon uszczelniający itp.) - 300 zł.

Łącznie: ok. 4290 zł

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Sposób wykonania tarasu na betonowej płycie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Kwi 2021, 09:11

17 godzin temu, Gość Marek napisał: Nie dziwie się ze skoro układacie gres na kleju to wymyślacie bezsensowne warstwy podnosząc koszty wykonania... To się zarejestruj, i napisz, jak byś to zrobił taniej.

time image

Gość Marek

11 Kwi 2021, 15:34

Nie dziwie się ze skoro układacie gres na kleju to wymyślacie bezsensowne warstwy podnosząc koszty wykonania...

time image

Gość pbd.biz.pl

11 Cze 2013, 08:25

tu pani redaktorce chodziło bardziej o to aby wilgoc nie przechodziła przez płytki w dół. to co pani r opisała to trochę specyfikacji hydroizalcji i warstw na balkonach i tarasach.

time image

Gość mhtyl

07 Cze 2013, 15:35

Cytat mhtyl niby co miała by dać i co izolować od czego ta izolacja???Zwróć uwagę na fugach jakie chcesz zastosować (czym szersza tym lepsza minimum 5 mm) i kleju!!! A płytki to niby nie będą odpadać?Nie chodzi u fugi ...

time image

Gość pbd.biz.pl

07 Cze 2013, 11:37

mhtyl niby co miała by dać i co izolować od czego ta izolacja???Zwróć uwagę na fugach jakie chcesz zastosować (czym szersza tym lepsza minimum 5 mm) i kleju!!!

time image

Gość mhtyl

06 Cze 2013, 15:15

Cytat Witam,składy budowalne i markety nie są zadnym wiarygodnym żródełem informacji o cenach robocizny!!!Najdroższą czynnikiem jest tu roboicizna!!!Nie trzeb tych wszystkich warstw etc.Wystarczy mocny beton i zbrojenie oraz spadek 1% - ...

time image

Gość pbd.biz.pl

06 Cze 2013, 14:07

Witam,składy budowalne i markety nie są zadnym wiarygodnym żródełem informacji o cenach robocizny!!!Najdroższą czynnikiem jest tu roboicizna!!!Nie trzeb tych wszystkich warstw etc.Wystarczy mocny beton i zbrojenie oraz spadek 1% - oczywiście od budynku!!!Żadna hydroizoalcja nie jest ...

time image

06 Cze 2013, 13:42

Ilu ludzi tyle wersji. To, że ktoś zrobił to za taką cenę nie znaczy, że zrobił to źle.

time image

06 Cze 2013, 13:02

Szanowni Państwo, ceny nie są wzięte z sufitu, a ze składów budowlanych, marketów itp.Oczywiście taras można wykonać na wiele sposób, lepiej i gorzej, np. na warstwę spadkową zamiast zwykłej mieszanki betonowej można użyć specjalnych zapraw szybkotwardniejących - dalsze prace ...

time image

Gość tarasowiec

06 Cze 2013, 12:06

za taki artykuł w 1948 to na Syberię wysyłali

time image

Gość pbd.biz.pl

06 Cze 2013, 12:03

Gratuluję wiedzy ale kolezanka najpierw niech pojezdzi popyta się prawdziwych fachowców jak się wykonuje i z jakich materiłałów taras na gruncie, ja bym Pania za ten artykuł zdymisjonował!!!Świardczy to także o wysokim poziomie merytorycznym całgo serwisu!!!

time image

Gość mhtyl

10 Maj 2013, 20:50

Cytat Witam. Jestem w szoku! Jak budowałem dom i liczyłem wszystkie złotówki starając się jednak o dobre wykonanie to w tej cenie o ile pamiętam to nawet samego betonu nie wylałem nie mówiąc już o całej reszcie, płytkach, hydroizolacji ...

time image

Gość inwestor

10 Maj 2013, 20:44

Witam. Jestem w szoku! Jak budowałem dom i liczyłem wszystkie złotówki starając się jednak o dobre wykonanie to w tej cenie o ile pamiętam to nawet samego betonu nie wylałem nie mówiąc już o całej reszcie, płytkach, hydroizolacji itp. Minęło już 7 lat i wszystko się trzyma. ...

time image

Gość paprok

10 Maj 2013, 20:06

Pani Moniko. Poproszę o telefon do tego fachowca który taką robotę wykona za 100 zł z metra. Już ma u mnie pracę. Będę nieźle żył z różnicy między sumą jaką za tą robotę musi zapłacić klient a kwotą, którą zapłacę temu wspaniałemu wykonawcy.SKĄD PANI WZIĘŁA TAKIE ...

time image

Gość Kafelkarz

09 Maj 2013, 06:46

Ceny to pobożne życzenia autorki.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje