Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu na gruncie o powierzchni 20 m2 (4x5 m), wykończonego płytkami ceramicznymi.

aktualizacja: 2020-05-11 07:08:47

Wylanie betonowej płyty i wykończenie jej płytkami ceramicznymi to technologia stosowana od lat. Mimo że świetnie znana wykonawcom, wielu z nich wciąż popełnia błędy. Efektem jest odspajająca się od podłoża posadzka. Aby tego uniknąć, trzeba zastosować odpowiednie materiały i starannie prowadzić roboty budowlane.

Po wytyczeniu i wyrównaniu terenu, usypujemy warstwę piasku i dokładnie zagęszczamy podłoże. Następnie wylewamy betonową płytę o grubości ok. 10 cm. Należy zastosować beton o klasie co najmniej C12/15. Kolejnym krokiem jest umieszczenie hydroizolacji - w postaci papy lub folii. Następnie tworzy się warstwę wyrównawczo-spadkową o grubości co najmniej 4 cm, wykorzystując beton lub masę posadzkową. Jak wspomniano, taras musi mieć min. 2% spadek, dlatego jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to należy odpowiednio ukształtować kolejną warstwę.

Bardzo ważne jest ułożenie izolacji podpłytkowej z elastycznej zaprawy wodoszczelnej lub płynnej folii. Zapobiega ona wnikaniu przez spoiny i mikropęknięcia wody w betonowe podłoże oraz przenikaniu pod kafelki wilgoci z gruntu.

Na tak przygotowanym podłożu układa się płytki tarasowe. Zaprawę nakłada się zębatą pacą - zarówno na podłoże, jak i na kafelki. Jeżeli klej nie będzie rozprowadzony równomiernie, pod posadzką zostaną puste przestrzenie, w których będzie zatrzymywać się woda. Po usunięciu nadmiaru kleju, który pojawi się po dociśnięciu płytek do podłoża, można przystąpić do fugowania. Fugi powinny mieć min. 5 mm szerokości.

Zarówno zaprawa klejowa, jak i fuga, muszą być elastyczne. Pomoże to zniwelować naprężenia konstrukcji, które powstają na skutek zmian temperatury. Z tego samego powodu należy wybrać płytki o niezbyt dużych rozmiarach - o boku 20-30 cm.

Na taras najlepiej nadają się produkty antypoślizgowe, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie. Koniecznie muszą być mrozoodporne.

Układanie płytek ceramicznych na tarasie
Podczas układania płytek ceramicznych na tarasie, zaprawę klejącą należy aplikować zarówno na płytkę, jak i na podłoże. Dzięki temu pod posadzką nie powstaną puste przestrzenie, w których mogłaby gromadzić się woda. (fot. Kreisel)

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

  • piasek - 2 t × 30 zł/t = 60 zł;
  • beton klasy C12/15 - 2 m³, 270 zł/m³ = 540 zł;
  • hydroizolacja - 20 m² × 50 zł/m² = 1000 zł;
  • warstwa spadkowa - beton klasy C12/15 0,8 m³ × 270 zł/m³ = 270 zł;
  • elastyczna zaprawa uszczelniająca - 20 m² × 40 zł/m² = 800 zł;
  • elastyczna zaprawa klejąca - 20 m² × 6 zł/m² = 120 zł;
  • płytki gresowe mrozoodporne - 20 m² × 60 zł/m² = 1200 zł;
  • elementy wykończeniowe (fuga elastyczna, silikon uszczelniający itp.) - 300 zł.

Łącznie: ok. 4290 zł

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Sposób wykonania tarasu na betonowej płycie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Kwi 2021, 09:11

17 godzin temu, Gość Marek napisał: Nie dziwie się ze skoro układacie gres na kleju to wymyślacie bezsensowne warstwy podnosząc koszty wykonania... To się zarejestruj, i napisz, jak byś to zrobił taniej.

time image

Gość Marek

11 Kwi 2021, 15:34

Nie dziwie się ze skoro układacie gres na kleju to wymyślacie bezsensowne warstwy podnosząc koszty wykonania...

time image

Gość pbd.biz.pl

11 Cze 2013, 08:25

tu pani redaktorce chodziło bardziej o to aby wilgoc nie przechodziła przez płytki w dół. to co pani r opisała to trochę specyfikacji hydroizalcji i warstw na balkonach i tarasach.

time image

Gość mhtyl

07 Cze 2013, 15:35

Cytat mhtyl niby co miała by dać i co izolować od czego ta izolacja???Zwróć uwagę na fugach jakie chcesz zastosować (czym szersza tym lepsza minimum 5 mm) i kleju!!! A płytki to niby nie będą odpadać?Nie chodzi u fugi ...

time image

Gość pbd.biz.pl

07 Cze 2013, 11:37

mhtyl niby co miała by dać i co izolować od czego ta izolacja???Zwróć uwagę na fugach jakie chcesz zastosować (czym szersza tym lepsza minimum 5 mm) i kleju!!!

time image

Gość mhtyl

06 Cze 2013, 15:15

Cytat Witam,składy budowalne i markety nie są zadnym wiarygodnym żródełem informacji o cenach robocizny!!!Najdroższą czynnikiem jest tu roboicizna!!!Nie trzeb tych wszystkich warstw etc.Wystarczy mocny beton i zbrojenie oraz spadek 1% - ...

time image

Gość pbd.biz.pl

06 Cze 2013, 14:07

Witam,składy budowalne i markety nie są zadnym wiarygodnym żródełem informacji o cenach robocizny!!!Najdroższą czynnikiem jest tu roboicizna!!!Nie trzeb tych wszystkich warstw etc.Wystarczy mocny beton i zbrojenie oraz spadek 1% - oczywiście od budynku!!!Żadna hydroizoalcja nie jest ...

time image

06 Cze 2013, 13:42

Ilu ludzi tyle wersji. To, że ktoś zrobił to za taką cenę nie znaczy, że zrobił to źle.

time image

06 Cze 2013, 13:02

Szanowni Państwo, ceny nie są wzięte z sufitu, a ze składów budowlanych, marketów itp.Oczywiście taras można wykonać na wiele sposób, lepiej i gorzej, np. na warstwę spadkową zamiast zwykłej mieszanki betonowej można użyć specjalnych zapraw szybkotwardniejących - dalsze prace ...

time image

Gość tarasowiec

06 Cze 2013, 12:06

za taki artykuł w 1948 to na Syberię wysyłali

time image

Gość pbd.biz.pl

06 Cze 2013, 12:03

Gratuluję wiedzy ale kolezanka najpierw niech pojezdzi popyta się prawdziwych fachowców jak się wykonuje i z jakich materiłałów taras na gruncie, ja bym Pania za ten artykuł zdymisjonował!!!Świardczy to także o wysokim poziomie merytorycznym całgo serwisu!!!

time image

Gość mhtyl

10 Maj 2013, 20:50

Cytat Witam. Jestem w szoku! Jak budowałem dom i liczyłem wszystkie złotówki starając się jednak o dobre wykonanie to w tej cenie o ile pamiętam to nawet samego betonu nie wylałem nie mówiąc już o całej reszcie, płytkach, hydroizolacji ...

time image

Gość inwestor

10 Maj 2013, 20:44

Witam. Jestem w szoku! Jak budowałem dom i liczyłem wszystkie złotówki starając się jednak o dobre wykonanie to w tej cenie o ile pamiętam to nawet samego betonu nie wylałem nie mówiąc już o całej reszcie, płytkach, hydroizolacji itp. Minęło już 7 lat i wszystko się trzyma. ...

time image

Gość paprok

10 Maj 2013, 20:06

Pani Moniko. Poproszę o telefon do tego fachowca który taką robotę wykona za 100 zł z metra. Już ma u mnie pracę. Będę nieźle żył z różnicy między sumą jaką za tą robotę musi zapłacić klient a kwotą, którą zapłacę temu wspaniałemu wykonawcy.SKĄD PANI WZIĘŁA TAKIE ...

time image

Gość Kafelkarz

09 Maj 2013, 06:46

Ceny to pobożne życzenia autorki.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje