Kostka granitowa - koszt ułożenia i wzory jak ułożyć kostkę?

Kostka granitowa - koszt ułożenia i wzory jak ułożyć kostkę?

Granit to naturalna skała magmowa, która z wielu powodów stanowi idealny materiał na wszelkiego rodzaju posadzki. Jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a fakt, że nigdy się go nie barwi sprawia, że nie traci swoich walorów estetycznych pod wpływem warunków pogodowych. To właśnie pochodzenie wulkaniczne zapewnia mu odporność na skrajne temperatury, a obecność wielu minerałów i struktura gwarantują piękną teksturę i wygląd.

Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

Kostka granitowa doskonale nadaje się do tworzenia alejek, chodników, podjazdów, uroczych skwerów czy wszelkich nawierzchni, od których wymagamy nie tylko trwałości, ale i estetycznego wyglądu. Wybór kostki granitowej daje też, poza wspomnianymi zaletami technicznymi, ogromne pole do popisu w kwestii finalnego wyglądu nawierzchni.

Kostki dostępne są nie tylko w różnych rozmiarach, ale również w rozmaitych kolorach. Sama skała występująca w naturze przyjmuje różne barwy w zależności od zawartości skaleni potasowych i innych minerałów, dlatego też warianty aranżacyjne zwiększają się poprzez możliwość wyboru między granitem szarym, czarnym, rudym.

Jakie są rodzaje kostki granitowej?

Wzory kostki granitowej są uzależnione przede wszystkim od specyfiki obróbki granitu. Jej rodzaje dzielimy na surowo-łupaną, cięto-łupaną albo ciętą kostkę granitową. Najpopularniejszym rodzajem jest surowo-łupana kostka, która przybiera kształt sześcianu lub prostopadłościanu. Ma szerokie zastosowanie w ozdobnych aranżacjach oraz atrakcyjną cenę.

Kostka cięto-łupana przybiera nieregularny kształt, dlatego dzięki niej można kreować imitacje starego bruku oraz liczne dekoracje w ogrodach przydomowych.

Cięta kostka granitowa jest pozbawiona gładkości, dlatego ma właściwości antypoślizgowe i doskonale sprawdza się jako nawierzchnia skwerów czy podjazdów, gdzie nawet podczas silnych opadów zapewnia prawidłową przyczepność.

Najmniejszym dostępnym rozmiarem kostki granitowej jest 40x60 mm. Nadaje się do pokrycia nawierzchni alejek i chodników, po których będą przemieszczali się wyłącznie piesi. Im większy nacisk na nawierzchnię, tym większa powinna być kostka granitowa, dlatego też kostki o wymiarach 150x170 mm produkuje się seryjnie i stosuje na ulicach czy parkingach, na które bez obaw mogą wjeżdżać nawet samochody ciężarowe.

Średnie rozmiary znajdujące się pomiędzy tymi skrajnościami świetnie sprawdzą się na drogach, po których jeżdżą tylko samochody osobowe, podjazdach na terenie prywatnych posesji czy ścieżkach ogrodowych.

Jak ułożyć kostkę granitową?

Układanie kostki granitowej nie wymaga pomocy fachowców, ale wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i czasochłonnością. Odpowiednie instrukcje pozwolą na wykonanie tej czynności samodzielnie. Zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie kostki, należy dokładnie rozważyć, jaki rozmiar jest konieczny w danym przypadku.

Mała kostka zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku podjazdów, po których będą poruszały się samochody osobowe. Duży nacisk doprowadzi do braku stabilności, a po czasie również do rozejścia się kostek. Jeśli nie chcemy w przyszłości inwestować w naprawę podjazdu, już na początku wybierzmy na niego kostkę o średnim rozmiarze.

W zależności od wielkości kostki należy przygotować wykop na odpowiednią głębokość, a także na warstwę odsączającą, jeśli kładziemy kostkę na nieprzepuszczalnym podłożu. Powierzchnia odsączająca powinna mieć od 10 do 20 centymetrów grubości i składać się z piasku, dzięki któremu kostki będą stabilne.

Następną warstwę stanowi podbudowa z tłucznia bazaltowego lub granitowego, którą należy mechanicznie zagęścić. Dopiero teraz za pomocą młotka brukarskiego można przystąpić do wbijania każdej kostki granitowej w podłoże. Kostki granitowe powinny delikatnie wystawać ponad powierzchnię, ponieważ z czasem delikatnie osiądą.

Jaka jest cena kostki granitowej? 

Cena kostki granitowej zależna jest od koloru skały. Najmniejsze rozmiary szarej i szaro-rudej kostki kosztują od 200 do 300 złotych za tonę. Czarny granit w tych samych rozmiarach może być nawet dwa razy droższy. Duże rozmiary mają zazwyczaj tę samą cenę, jednak ich wydajność jest znacznie mniejsza.

O ile tona najmniejszej kostki wystarczy na niemal 9 metrów kwadratowych nawierzchni, o tyle tona kostki o wymiarach 150x170 mm pokryje już tylko 2,5 metra kwadratowego. Dlatego w ogólnym rozrachunku zdecydowanie bardziej opłaca się wykorzystywanie małej kostki granitowej, o ile tylko brukowana powierzchnia nie będzie narażona na nacisk zbyt wielkich ciężarów, takich jak samochody ciężarowe czy bardzo ciężkie maszyny.

Redakcja BD
fot. otwierająca: pl.depositphotos.com

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz