Kostka granitowa - koszt ułożenia i wzory jak ułożyć kostkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kostka granitowa - koszt ułożenia i wzory jak ułożyć kostkę?

Granit to naturalna skała magmowa, która z wielu powodów stanowi idealny materiał na wszelkiego rodzaju posadzki. Jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a fakt, że nigdy się go nie barwi sprawia, że nie traci swoich walorów estetycznych pod wpływem warunków pogodowych. To właśnie pochodzenie wulkaniczne zapewnia mu odporność na skrajne temperatury, a obecność wielu minerałów i struktura gwarantują piękną teksturę i wygląd.

aktualizacja: 2021-08-02 09:15:22

Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

Kostka granitowa doskonale nadaje się do tworzenia alejek, chodników, podjazdów, uroczych skwerów czy wszelkich nawierzchni, od których wymagamy nie tylko trwałości, ale i estetycznego wyglądu. Wybór kostki granitowej daje też, poza wspomnianymi zaletami technicznymi, ogromne pole do popisu w kwestii finalnego wyglądu nawierzchni.

Kostki dostępne są nie tylko w różnych rozmiarach, ale również w rozmaitych kolorach. Sama skała występująca w naturze przyjmuje różne barwy w zależności od zawartości skaleni potasowych i innych minerałów, dlatego też warianty aranżacyjne zwiększają się poprzez możliwość wyboru między granitem szarym, czarnym, rudym.

Jakie są rodzaje kostki granitowej?

Wzory kostki granitowej są uzależnione przede wszystkim od specyfiki obróbki granitu. Jej rodzaje dzielimy na surowo-łupaną, cięto-łupaną albo ciętą kostkę granitową. Najpopularniejszym rodzajem jest surowo-łupana kostka, która przybiera kształt sześcianu lub prostopadłościanu. Ma szerokie zastosowanie w ozdobnych aranżacjach oraz atrakcyjną cenę.

Kostka cięto-łupana przybiera nieregularny kształt, dlatego dzięki niej można kreować imitacje starego bruku oraz liczne dekoracje w ogrodach przydomowych.

Cięta kostka granitowa jest pozbawiona gładkości, dlatego ma właściwości antypoślizgowe i doskonale sprawdza się jako nawierzchnia skwerów czy podjazdów, gdzie nawet podczas silnych opadów zapewnia prawidłową przyczepność.

Najmniejszym dostępnym rozmiarem kostki granitowej jest 40x60 mm. Nadaje się do pokrycia nawierzchni alejek i chodników, po których będą przemieszczali się wyłącznie piesi. Im większy nacisk na nawierzchnię, tym większa powinna być kostka granitowa, dlatego też kostki o wymiarach 150x170 mm produkuje się seryjnie i stosuje na ulicach czy parkingach, na które bez obaw mogą wjeżdżać nawet samochody ciężarowe.

Średnie rozmiary znajdujące się pomiędzy tymi skrajnościami świetnie sprawdzą się na drogach, po których jeżdżą tylko samochody osobowe, podjazdach na terenie prywatnych posesji czy ścieżkach ogrodowych.

Jak ułożyć kostkę granitową?

Układanie kostki granitowej nie wymaga pomocy fachowców, ale wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym i czasochłonnością. Odpowiednie instrukcje pozwolą na wykonanie tej czynności samodzielnie. Zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie kostki, należy dokładnie rozważyć, jaki rozmiar jest konieczny w danym przypadku.

Mała kostka zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku podjazdów, po których będą poruszały się samochody osobowe. Duży nacisk doprowadzi do braku stabilności, a po czasie również do rozejścia się kostek. Jeśli nie chcemy w przyszłości inwestować w naprawę podjazdu, już na początku wybierzmy na niego kostkę o średnim rozmiarze.

W zależności od wielkości kostki należy przygotować wykop na odpowiednią głębokość, a także na warstwę odsączającą, jeśli kładziemy kostkę na nieprzepuszczalnym podłożu. Powierzchnia odsączająca powinna mieć od 10 do 20 centymetrów grubości i składać się z piasku, dzięki któremu kostki będą stabilne.

Następną warstwę stanowi podbudowa z tłucznia bazaltowego lub granitowego, którą należy mechanicznie zagęścić. Dopiero teraz za pomocą młotka brukarskiego można przystąpić do wbijania każdej kostki granitowej w podłoże. Kostki granitowe powinny delikatnie wystawać ponad powierzchnię, ponieważ z czasem delikatnie osiądą.

Jaka jest cena kostki granitowej? 

Cena kostki granitowej zależna jest od koloru skały. Najmniejsze rozmiary szarej i szaro-rudej kostki kosztują od 200 do 300 złotych za tonę. Czarny granit w tych samych rozmiarach może być nawet dwa razy droższy. Duże rozmiary mają zazwyczaj tę samą cenę, jednak ich wydajność jest znacznie mniejsza.

O ile tona najmniejszej kostki wystarczy na niemal 9 metrów kwadratowych nawierzchni, o tyle tona kostki o wymiarach 150x170 mm pokryje już tylko 2,5 metra kwadratowego. Dlatego w ogólnym rozrachunku zdecydowanie bardziej opłaca się wykorzystywanie małej kostki granitowej, o ile tylko brukowana powierzchnia nie będzie narażona na nacisk zbyt wielkich ciężarów, takich jak samochody ciężarowe czy bardzo ciężkie maszyny.

Redakcja BD
fot. otwierająca: pl.depositphotos.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje