- Ile kosztują markizy? Zobacz redakcyjne porównanie
- Jakie rozróżniamy typy markiz?
- Z czego składa się typowa markiza?
- Jakie są sposoby montażu markiz?
- W jakie elementy dodatkowe powinniśmy wyposażyć markizy?
- Jaką powierzchnię tarasu zacienić?
Redakcyjne porównanie 7 modeli markiz
TYPY MARKIZ STOSOWANE W BUDOWNICTWIE JEDNORODZINNYM
Markizy stosowane w budownictwie jednorodzinnym dzieli się na kilka typów:
- tarasowe - przeznaczone są do ochrony tarasów przed słońcem i deszczem. To najczęściej spotykany model;
- balkonowe - montowane w celu zacieniania i ochrony przed opadami balkonów;
- fasadowe - w przeciwieństwie do dwóch powyższych typów, chronią przed przegrzewaniem tylko wnętrza domu. Montuje się je do okien - podobnie jak rolety;
- markizolety - to odmiana wyrobów fasadowych wyposażona w ruchomy wysięgnik, pozwalający na regulację stopnia ich pochylenia, a w efekcie ilością światła wpadającą do pomieszczenia.
Jak widać, markizy stanowią bardzo zróżnicowaną grupę produktową. Różnią się przeznaczeniem, wielkością, budową i sposobem montażu.
BUDOWA MARKIZ
Typowa markiza wykonana jest kilku elementów. Najważniejszym jest akrylowe lub poliestrowe poszycie. Materiał może być zaimpregnowany lub pokryty folią, dzięki czemu jest odporny na płowienie i podmuchy wiatru, a także zatrzymuje wodę i - co najważniejsze - promienie słoneczne.
W sprzedaży są markizy z materiału samooczyszczającego się pod wpływem deszczu. W takim przypadku odpada problem z myciem osłony (zazwyczaj robi się to myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym).
- Jak zamocować słup drewniany do betonu?
- Jak montować palisadę betonową?
- Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?
- Jak stworzyć zacienione miejsce wypoczynku na tarasie i w ogrodzie?
Tkanina jest rozpięta na wysięgniku i na rurze nawojowej, która jest połączona z mechanizmem sterującym pracą markizy. Po zwinięciu materiał może być odsłonięty (markiza bez kasety), ukryty w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowany w pełnej kasecie aluminiowej, co zapewnia tkaninie najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
SPOSÓB MONTAŻU MARKIZ
Standardową markizę można zamontować na trzy sposoby. Przytwierdzenie osłony do krokwi dachowych i do spodu balkonu wymaga zastosowania specjalnych wieszaków i wkrętów. Dzięki wskazówkom zawartym w instrukcji dołączonej do produktu nie powinno to stanowić problemu dla osoby mającej wprawę w majsterkowaniu. Łatwy jest też montaż markizy do ściany jedno- lub trójwarstwowej - wystarczy użyć odpowiednio dobranych kołków rozporowych.
Bardziej wymagające jest zamocowanie markizy na przegrodzie dwuwarstwowej. W takim wariancie - ze względu na grubą warstwę ocieplenia - nie da się osadzić w warstwie nośnej muru zwykłych kołków. Niezbędne jest użycie perforowanych tulei, które umieszcza się w głębokich otworach, sięgających do warstwy nośnej. Do tulei aplikuje się żywicę, a następnie osadza wewnątrz pręt gwintowany ze stali ocynkowanej. Taki system mocowania gwarantuje, że nawet podczas silnych podmuchów wiatru, przy których markiza zachowuje się podobnie do żagla, osłona nie oderwie się od ściany.
WYPOSAŻENIE MARKIZ
Komfort użytkowania markizy w dużym stopniu zależy od dodatkowych elementów, w jakie jest ona wyposażona. Najważniejsze z nich to:
- sterowanie - napęd przyda się szczególnie do obsługi większych i cięższych osłon - mniejszymi można bez problemu sterować za pomocą mechanizmu korbowego. Markizami elektrycznymi steruje się podobnie jak roletami – przy użyciu pilota bądź za pomocą łącznika ściennego;
- automatyka pogodowa - można ją zastosować w osłonach z napędem. Markiza z czujnikiem pogodowym automatycznie rozwija się i zwijać w zależności od warunków atmosferycznych - nasłonecznienia, siły wiatru, opadów itp.;
- mechanizm regulujący kąt nachylenia markizy - za pomocą korby można łatwo zmienić kąt nachylenia osłony, dostosowując jej położenie do kąta padania promieni słonecznych;
- drugi wał nawojowy - znajduje się w przedniej rurze wysięgowej markizy. Opadające z niego dodatkowe poszycie daje cień na kolejnej części tarasu;
- oświetlenie - umożliwia komfortowy wypoczynek na tarasie również po zmroku. Oświetlenie może być punktowe lub w postaci listew;
- promiennik ciepła - przyda się w chłodniejsze dni. Promiennik umieszcza się pod konstrukcją osłony i uruchamia pilotem.
Zobacz, jak działa czujnik pogodowy:
Jaką powierzchnię tarasu zacienić?
Markizy mogą mieć bardzo różne rozmiary: 3, 5, 7 m długości (w sprzedaży są też produkty 12-metrowe) i zazwyczaj 3-5 m szerokości. Pozwala to zacienić nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych tarasu. Najlepiej jednak wybrać nieco mniejszą markizę, która zacieni tylko jego część.
W ten sposób pozostawimy sobie wybór - część domowników będzie mogła wypoczywać w cieniu, część na słońcu - opalając się czy kąpiąc w dmuchanym basenie. Trzeba też pamiętać, że słońca potrzebują kwiaty w donicach, które ewentualnie zaplanujemy na tarasie.
Wybierając markizę najlepiej udać się do firmy oferującej doradztwo techniczne. Specjaliści pomogą dopasować szerokość osłony do stopnia nasłonecznienia tarasu i powierzchni, jaką chcemy zacienić.
Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Tomasz Jasieński - Przedstawiciel firmy WAREMA