Porównanie 7 modeli markiz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Porównanie 7 modeli markiz

Markizy zapewniają na tarasach i balkonach przyjemny cień. Powinny być odporne na działanie warunków atmosferycznych, estetyczne i - z uwagi na dużą wagę (markiza o wymiarach 500 × 350 cm waży około 50 kg) - solidnie zamocowane.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Ile kosztują markizy? Zobacz redakcyjne porównanie
 • Jakie rozróżniamy typy markiz?
 • Z czego składa się typowa markiza?
 • Jakie są sposoby montażu markiz?
 • W jakie elementy dodatkowe powinniśmy wyposażyć markizy?
 • Jaką powierzchnię tarasu zacienić?

Redakcyjne porównanie 7 modeli markiz

TYPY MARKIZ STOSOWANE W BUDOWNICTWIE JEDNORODZINNYM

Markizy stosowane w budownictwie jednorodzinnym dzieli się na kilka typów:

 • tarasowe - przeznaczone są do ochrony tarasów przed słońcem i deszczem. To najczęściej spotykany model;
 • balkonowe - montowane w celu zacieniania i ochrony przed opadami balkonów;
 • fasadowe - w przeciwieństwie do dwóch powyższych typów, chronią przed przegrzewaniem tylko wnętrza domu. Montuje się je do okien - podobnie jak rolety;
 • markizolety - to odmiana wyrobów fasadowych wyposażona w ruchomy wysięgnik, pozwalający na regulację stopnia ich pochylenia, a w efekcie ilością światła wpadającą do pomieszczenia.

Jak widać, markizy stanowią bardzo zróżnicowaną grupę produktową. Różnią się przeznaczeniem, wielkością, budową i sposobem montażu.

Elementy konstrukcji i poszycia markizy
Markiza składa się z poszycia, wysięgnika i rury nawojowej, która może być ukryta w kasecie.

BUDOWA MARKIZ

Typowa markiza wykonana jest kilku elementów. Najważniejszym jest akrylowe lub poliestrowe poszycie. Materiał może być zaimpregnowany lub pokryty folią, dzięki czemu jest odporny na płowienie i podmuchy wiatru, a także zatrzymuje wodę i - co najważniejsze - promienie słoneczne.

W sprzedaży są markizy z materiału samooczyszczającego się pod wpływem deszczu. W takim przypadku odpada problem z myciem osłony (zazwyczaj robi się to myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym).

Tkanina jest rozpięta na wysięgniku i na rurze nawojowej, która jest połączona z mechanizmem sterującym pracą markizy. Po zwinięciu materiał może być odsłonięty (markiza bez kasety), ukryty w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowany w pełnej kasecie aluminiowej, co zapewnia tkaninie najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

SPOSÓB MONTAŻU MARKIZ

Standardową markizę można zamontować na trzy sposoby. Przytwierdzenie osłony do krokwi dachowych i do spodu balkonu wymaga zastosowania specjalnych wieszaków i wkrętów. Dzięki wskazówkom zawartym w instrukcji dołączonej do produktu nie powinno to stanowić problemu dla osoby mającej wprawę w majsterkowaniu. Łatwy jest też montaż markizy do ściany jedno- lub trójwarstwowej - wystarczy użyć odpowiednio dobranych kołków rozporowych.

Bardziej wymagające jest zamocowanie markizy na przegrodzie dwuwarstwowej. W takim wariancie - ze względu na grubą warstwę ocieplenia - nie da się osadzić w warstwie nośnej muru zwykłych kołków. Niezbędne jest użycie perforowanych tulei, które umieszcza się w głębokich otworach, sięgających do warstwy nośnej. Do tulei aplikuje się żywicę, a następnie osadza wewnątrz pręt gwintowany ze stali ocynkowanej. Taki system mocowania gwarantuje, że nawet podczas silnych podmuchów wiatru, przy których markiza zachowuje się podobnie do żagla, osłona nie oderwie się od ściany.

Sposób zakotwienia markizy w ścianie ocieplonej styropianem
W przypadku ścian dwuwarstwowych, markizę trzeba zakotwić nie w ociepleniu, a w warstwie nośnej ściany. Służą do tego specjalne długie tuleje, mocowane na żywicę.

WYPOSAŻENIE MARKIZ

Komfort użytkowania markizy w dużym stopniu zależy od dodatkowych elementów, w jakie jest ona wyposażona. Najważniejsze z nich to:

 • sterowanie - napęd przyda się szczególnie do obsługi większych i cięższych osłon - mniejszymi można bez problemu sterować za pomocą mechanizmu korbowego. Markizami elektrycznymi steruje się podobnie jak roletami – przy użyciu pilota bądź za pomocą łącznika ściennego;

 • automatyka pogodowa - można ją zastosować w osłonach z napędem. Markiza z czujnikiem pogodowym automatycznie rozwija się i zwijać w zależności od warunków atmosferycznych - nasłonecznienia, siły wiatru, opadów itp.;

 • mechanizm regulujący kąt nachylenia markizy - za pomocą korby można łatwo zmienić kąt nachylenia osłony, dostosowując jej położenie do kąta padania promieni słonecznych;

 • drugi wał nawojowy - znajduje się w przedniej rurze wysięgowej markizy. Opadające z niego dodatkowe poszycie daje cień na kolejnej części tarasu;

 • oświetlenie - umożliwia komfortowy wypoczynek na tarasie również po zmroku. Oświetlenie może być punktowe lub w postaci listew;

 • promiennik ciepła - przyda się w chłodniejsze dni. Promiennik umieszcza się pod konstrukcją osłony i uruchamia pilotem.

Zobacz, jak działa czujnik pogodowy:

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jaką powierzchnię tarasu zacienić?

Markizy mogą mieć bardzo różne rozmiary: 3, 5, 7 m długości (w sprzedaży są też produkty 12-metrowe) i zazwyczaj 3-5 m szerokości. Pozwala to zacienić nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych tarasu. Najlepiej jednak wybrać nieco mniejszą markizę, która zacieni tylko jego część.

W ten sposób pozostawimy sobie wybór - część domowników będzie mogła wypoczywać w cieniu, część na słońcu - opalając się czy kąpiąc w dmuchanym basenie. Trzeba też pamiętać, że słońca potrzebują kwiaty w donicach, które ewentualnie zaplanujemy na tarasie.

Wybierając markizę najlepiej udać się do firmy oferującej doradztwo techniczne. Specjaliści pomogą dopasować szerokość osłony do stopnia nasłonecznienia tarasu i powierzchni, jaką chcemy zacienić.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Naja Prodex

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje