Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Urządzamy sypialnię

Spędzamy w niej jedną trzecią życia, w dodatku nie w pełni świadomie. A jednak zarówno wystrój, jak i rozwiązania funkcjonalne, które wybierzemy do naszej sypialni, mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie przez całą dobę.

NOCNY AZYL

Choć sypialnia nie należy do pomieszczeń reprezentacyjnych, warto jej planowaniu poświęcić szczególną uwagę. Tu nie ogranicza nas moda; jedynym istotnym warunkiem są nasze potrzeby i najbardziej osobiste sentymenty. Wprawdzie ilu Polaków, tyle gustów, ale w odniesieniu do miejsca nocnego wypoczynku można ustalić podstawowe kryteria udanej aranżacji.

 

Pierwsze z nich to wygoda; w tej kategorii nic nie zastąpi dużego łóżka z ergonomicznym materacem. Kolejnym jest poczucie bezpieczeństwa i łącząca się z nim potrzeba przytulności – warunek łatwego zapadania w sen. Taki nastrój osiągniemy stosując naturalne, nietoksyczne i miłe w dotyku materiały oraz harmonijną paletę barw. Nie muszą to być polecane skądinąd do sypialni brązy; ważne, by kolory były "nasze" – bliskie osobistej estetyce, działające zbawiennie na samopoczucie. Jeśli lubimy zestawienia kontrastowe, nie musimy z nich rezygnować, lepiej jednak wprowadzić je w sypialnianych tekstyliach: zasłonach, pościeli czy narzutach, które łatwo wymienić. W kreowaniu kameralnego klimatu niezastąpione są też strukturalne tapety, wykładziny i dywany. Wybierajmy jednak te, które nie powodują alergii.

 

Równie istotnym warunkiem sukcesu jest funkcjonalność. Sypialnię warto urządzić tak, by korzystanie z niej wymagało jak najmniej wysiłku. Rano najwygodniej przykryć pościel narzutą, jeśli jednak musimy ją składać, wybierzmy łóżko z łatwo otwieranym pojemnikiem. Przydatnym rozwiązaniem są regulowane zagłówki, które pozwalają poczytać przed snem w wygodnej pozycji, pooglądać telewizję, a nawet – korzystając z oferowanych często w komplecie z łóżkiem nadstawek – popracować pod kołdrą z laptopem.

fot. Zimmer + Rohde

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny