Urządzamy sypialnię

Urządzamy sypialnię

Spędzamy w niej jedną trzecią życia, w dodatku nie w pełni świadomie. A jednak zarówno wystrój, jak i rozwiązania funkcjonalne, które wybierzemy do naszej sypialni, mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie przez całą dobę.

NOCNY AZYL

Choć sypialnia nie należy do pomieszczeń reprezentacyjnych, warto jej planowaniu poświęcić szczególną uwagę. Tu nie ogranicza nas moda; jedynym istotnym warunkiem są nasze potrzeby i najbardziej osobiste sentymenty. Wprawdzie ilu Polaków, tyle gustów, ale w odniesieniu do miejsca nocnego wypoczynku można ustalić podstawowe kryteria udanej aranżacji.

 

Pierwsze z nich to wygoda; w tej kategorii nic nie zastąpi dużego łóżka z ergonomicznym materacem. Kolejnym jest poczucie bezpieczeństwa i łącząca się z nim potrzeba przytulności – warunek łatwego zapadania w sen. Taki nastrój osiągniemy stosując naturalne, nietoksyczne i miłe w dotyku materiały oraz harmonijną paletę barw. Nie muszą to być polecane skądinąd do sypialni brązy; ważne, by kolory były "nasze" – bliskie osobistej estetyce, działające zbawiennie na samopoczucie. Jeśli lubimy zestawienia kontrastowe, nie musimy z nich rezygnować, lepiej jednak wprowadzić je w sypialnianych tekstyliach: zasłonach, pościeli czy narzutach, które łatwo wymienić. W kreowaniu kameralnego klimatu niezastąpione są też strukturalne tapety, wykładziny i dywany. Wybierajmy jednak te, które nie powodują alergii.

 

Równie istotnym warunkiem sukcesu jest funkcjonalność. Sypialnię warto urządzić tak, by korzystanie z niej wymagało jak najmniej wysiłku. Rano najwygodniej przykryć pościel narzutą, jeśli jednak musimy ją składać, wybierzmy łóżko z łatwo otwieranym pojemnikiem. Przydatnym rozwiązaniem są regulowane zagłówki, które pozwalają poczytać przed snem w wygodnej pozycji, pooglądać telewizję, a nawet – korzystając z oferowanych często w komplecie z łóżkiem nadstawek – popracować pod kołdrą z laptopem.

fot. Zimmer + Rohde

Pozostałe artykuły z tego numeru
Salon w ogrodzie
Taras, choć jego procentowy udział w powierzchni domu zwykle jest niewielki, bywa jednym z głównych motywów podjęcia budowy. Łączy dom z ogrodem, a rodzinnym i towarzyskim spotkaniom zapewnia wyjątkową scenerię. Warto urządzić go tak, by móc wykorzystać wszystkie te atuty.
Salon w ogrodzie
Kominki
Z nim czujemy się we wnętrzu lepiej. Żywy ogień ma magiczną zdolność poprawiania naszego samopoczucia, czego dowodzą wyniki badań opinii posiadaczy domów. Ale kominek ma przecież wiele innych zalet, a także – nieograniczoną liczbę wariantów estetycznych.
Kominki
Domowe urządzenia techniczne
Bez nich nie dalibyśmy sobie rady w dzisiejszej rozpędzonej rzeczywistości. Domowe instalacje i systemy dbają o naszą wygodę, bezpieczeństwo, a nawet zdrowie. Producenci zaś troszczą się o to, by mechanizmy ich działania ukryć pod osłoną atrakcyjnego designu.
Domowe urządzenia techniczne
Dekoracja okna
Dobrać dekorację okna tak, by podkreślała styl wnętrza i walory widoku, chroniła przed nadmiarem słońca, a jednocześnie sama w sobie była atrakcyjną kompozycją, to sztuka. Nie warto tego zadania lekceważyć, bo udana okienna oprawa jest wisienką na aranżacyjnym torcie.
Dekoracja okna
Pokój dla dziecka
Urządzanie pokoju dziecięcego to przyjemność, ale także wyzwanie. Jego wystrój i wyposażenie mają przecież zaspokajać potrzeby małego człowieka, a te... wciąż się zmieniają. Choć trwałość niełatwo pogodzić z elastycznością, efekt może okazać się wart zachodu.
Pokój dla dziecka
Planujemy garderobę
Garderoba ma same zalety. Porządkuje przestrzeń, pozwala zaoszczędzić miejsce w salonie czy sypialni, pomaga nam się odnaleźć w natłoku nagromadzonej odzieży. Sprzyja też konsumpcyjnej dyscyplinie: ten, kto wie co ma, wie również, czego mu nie potrzeba.
Planujemy garderobę
Schody
Można narzekać, że męczące, niewygodne i niebezpieczne dla dzieci, ale trzeba się z nimi pogodzić. A jeszcze lepiej – dostrzec zalety sytuacji. Przecież konieczność budowy schodów to jednocześnie szansa na posiadanie unikalnej ekspresyjnej rzeźby we własnym domu!
Schody
Wybieramy drzwi
Wymagamy od nich sprzecznych kompetencji: mają dzielić, a jednocześnie łączyć. I choć pracują od rana do wieczora oczekujemy, że będą cicho. A przy tym wszystkim mają jeszcze cieszyć oczy urodą! Nowoczesne drzwi są jednak na nasze wymagania szeroko otwarte.
Wybieramy drzwi
Oświetlenie salonu
Tu rolę światła trudno przecenić. Ma znaczenie czysto funkcjonalne, ale z jego pomocą można też podkreślić urodę salonowych dekoracji. Równie ważne jak meble, decyduje o kolorycie i przestrzennym odbiorze wnętrza. Wreszcie – co najważniejsze – buduje domowy nastrój.
Oświetlenie salonu
Kolory w salonie
Studzą lub podgrzewają emocje. Silnie działają nie tylko na nas, ale także na otaczającą nas przestrzeń. A w dodatku umieją poprawiać nam humor. Kolory – niedrogie i skuteczne designerskie narzędzie na wyciągnięcie ręki.
Kolory w salonie
Ściany i podłogi w salonie
Dziś okazują się równie ważne, jak meble i dekoracje. Bo do roli przegród dzielących dom na strefy, dodaliśmy im funkcję estetyczną. A ponieważ ściany z natury działają w dużej skali, potrafią określić styl i nastrój wnętrza skuteczniej, niż niejedna lampa czy fotel.
Ściany i podłogi w salonie
Planujemy przestrzeń dzienną
Chcemy by nas reprezentował, zapewniając jednocześnie poczucie swobody. Wymagania wobec salonu rosną, gdy poza wypoczynkową musi on spełniać także inne funkcje. W dodatku jak żadne inne wnętrze, powinien zaspokajać potrzeby wszystkich domowników. Czy to możliwe?
Planujemy przestrzeń dzienną
Kuchenne AGD
W tej drużynie niektórzy się wyróżniają, a inni chowają za drzwiczkami zabudowy lub w czeluściach szuflady. Jednak – bez względu na to, czy duże czy małe – każde urządzenie AGD ma swoje zadanie.
Kuchenne AGD
Oświetlenie kuchni
Podczas codziennych kuchennych „dyżurów” prawie go nie zauważamy. Wszystko staje się nagle jasne, kiedy wyłączą prąd lub przepali się jakaś żarówka. Światło w kuchni jest bezcenne!
Oświetlenie kuchni
Zlewozmywaki i baterie
W dobie wygodnych zmywarek zlewozmywak i bateria wciąż są niezastąpione. Stanowią ogromną pomoc, która jest tym większa, im lepiej dobrana jest ta kuchenna para.
Zlewozmywaki i baterie
Dekoracja stołu
Umiejętne nakrycie stołu procentuje niemal od razu. Potrawy smakują jakby lepiej, a goście właściwie odbierają charakter posiłku. Zainwestujmy więc w nie trochę czasu i wysiłku.
Dekoracja stołu
Meble kuchenne
Szafki kuchenne są jak crème brûlée – pod apetyczną skorupką kryje się zaskakujące, wspaniałe wnętrze. Zanim jednak zaczniemy delektować się deserem, trzeba wybrać się na zakupy, które w przypadku mebli nie będą przypominały szybkiej wizyty w cukierni.
Meble kuchenne
Ściany i podłogi w kuchni
Kiedyś w kuchniach królowały płytki. Dziś mają one silną konkurencję. Panele, cegła, kamień, farby, szkło, a nawet tapety. Wszystkie efektowne, oryginalne i odporne na kuchenne rewolucje kończące się czyszczeniem.
Ściany i podłogi w kuchni
Planujemy kuchnię
Realizowany ze smakiem i wyczuciem, ale też z precyzyjnym odmierzaniem i obliczaniem. Tak w skrócie można określić korzystanie z przepisu na kuchnię idealną, w której praca będzie przebiegała sprawnie i szybko.
Planujemy kuchnię
Hydromasaż
Kto z nas nie chciałby poczuć się czasem dopieszczony i zrelaksowany serią zabiegów regenerujących? Na szczęście tego rodzaju doznania możemy dziś mieć na wyciągnięcie ręki. Wanny z hydromasażem, masujące panele i wielofunkcyjne kabiny tylko czekają, by zadbać o naszą kondycję i samopoczucie.
Hydromasaż
Grzejniki łazienkowe
Po co nam grzejniki, skoro powszechnie stosowanym w łazience rozwiązaniem jest instalacja podłogowa? Bo mogą być ciepłe nawet latem, gdy wyłączamy ogrzewanie, bo zastępują wieszaki, a czasem półki lub lustra. Ale również dlatego, że bywają niezwykle efektowne.
Grzejniki łazienkowe
Oświetlenie łazienki
W łazience ma nam zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Ale światło ma także wiele innych zdolności. Uwypukla faktury, wydobywa detale, pogłębia lub tłumi kolory. Bez niego nie ma też mowy o nastroju. Warto potraktować je równie starannie, jak w salonie.
Oświetlenie łazienki
Meble i akcesoria łazienkowe
Meblowanie łazienki to dziś zajęcie równie wymagające, jak urządzanie salonu. Poprzeczkę podnoszą narażenie na kontakt z wodą, preparatami czyszczącymi i wysoka wilgotność powietrza. Na szczęście dzięki urodzie szafek, akcesoriów i dodatków, zadanie to możemy zaliczyć do przyjemności.
Meble i akcesoria łazienkowe
Baterie łazienkowe
Epoka prostych kranów odeszła w przeszłość. Dziś baterie zadziwiają nas fantazyjnymi formami i niecodzienną kolorystyką, ale potrafią też zaskoczyć dodatkowymi funkcjami i niezwykłą ergonomią.
Baterie łazienkowe
Umywalki, sedesy, bidety
Bez nich łazienka nie istnieje. Do umywalki i miski WC coraz częściej dołącza też nieobowiązkowy, ale bardzo przydatny bidet. Nieodzowność podstawowych urządzeń sanitarnych nie musi jednak oznaczać sprowadzenia ich do czystej funkcji. Dziś wszystkie trzy mogą być także ozdobą.
Umywalki, sedesy, bidety
Wanny i kabiny prysznicowe
Wanna czy prysznic? Źle postawione pytanie. Istotniejsze jest, ile miejsca możemy przeznaczyć na osobistą strefę kąpielową. Bo dziś nawet na wyjątkowo skromnej powierzchni możemy cieszyć się jednym i drugim wariantem kąpieli, nie rezygnując z komfortu i użytecznych innowacji.
Wanny i kabiny prysznicowe
Ściany i podłogi w łazience
Kiedyś łazienka mogła być albo praktyczna, albo piękna. Dziś bez trudu łączymy wodoodporność i higienę z efektownym wyglądem – nowoczesne okładziny ścienne i farby łazienkowe pozwalają sprostać najbardziej wyrafinowanym wymaganiom estetycznym i użytkowym.
Ściany i podłogi w łazience
Planujemy łazienkę
Ma być ergonomiczna, efektowna i wyposażona w nowinki techniczne. Chcemy się w niej nie tylko wygodnie umyć, ale także skutecznie odprężyć. Łazienka awansowała dziś z pozycji pomieszczenia o funkcji higienicznej do rangi świątyni oczyszczającego relaksu.
Planujemy łazienkę
Planujemy łazienkę
Ma być ergonomiczna, efektowna i wyposażona w nowinki techniczne. Chcemy się w niej nie tylko wygodnie umyć, ale także skutecznie odprężyć. Łazienka awansowała dziś z pozycji pomieszczenia o funkcji higienicznej do rangi świątyni oczyszczającego relaksu.
Planujemy łazienkę
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz