Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Wybieramy drzwi

Wymagamy od nich sprzecznych kompetencji: mają dzielić, a jednocześnie łączyć. I choć pracują od rana do wieczora oczekujemy, że będą cicho. A przy tym wszystkim mają jeszcze cieszyć oczy urodą! Nowoczesne drzwi są jednak na nasze wymagania szeroko otwarte.

ELEMENT UKŁADU

Rzadko stają się głównym tematem naszych rozważań. Drzwi wydają się koniecznym, ale mało istotnym składnikiem wyposażenia i wystroju wnętrza. Tymczasem warto im poświęcić trochę uwagi; nasze zaangażowanie zaprocentuje komfortem użytkowym i satysfakcją estetyczną. Ze "skrzydlatym zagadnieniem" najlepiej zmierzyć się już na etapie projektowania domu, gdy zmiany łatwo wprowadzić za pomocą komputerowej myszki.

 

Nawet w projektach opracowanych przez profesjonalistów otwory drzwiowe nie zawsze usytuowane są optymalnie. Sprawdźmy, czy skrzydła otwierają się w dobrą stronę, czy po otwarciu nie kolidują ze sobą, a także – czy między nimi a ścianą znajdzie się miejsce na komodę lub regał (to szczególnie ważne w pokoju dziecięcym, gabinecie i sypialni). Być może też w niektórych obszarach domu ze względów estetycznych lub funkcjonalnych lepiej sprawdzą się drzwi przesuwne niż rozwierane. Jeśli tak, warto zawczasu zdecydować się na odpowiedni model. Nieco tańsze naścienne potrzebują sporo miejsca na ścianie, na którą będą się nasuwały. Drzwi ukryte w ścianie wymagają zaprojektowania i wykonania już na etapie prac murarskich specjalnej kasety.

 

Ciekawą propozycją są nieco już zapomniane drzwi składane. Trudno je znaleźć w sklepie (poza typowo gospodarczymi drzwiami harmonijkowymi, zdającymi egzamin np. w pralni lub spiżarni). Złożony z czterech segmentów elegancki model dwuskrzydłowy można wykonać na zamówienie, choć trzeba się liczyć z wysokimi kosztami. Zaletą takich drzwi, poza unikalnym wyglądem, jest elastyczność przestrzenna, jaką zapewniają: zamontowane między jadalnią a salonem lub salonem a gabinetem, pozwolą nam kształtować strefę dzienną zgodnie z potrzebą chwili.

fot. Porta

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny