Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Planujemy garderobę

Garderoba ma same zalety. Porządkuje przestrzeń, pozwala zaoszczędzić miejsce w salonie czy sypialni, pomaga nam się odnaleźć w natłoku nagromadzonej odzieży. Sprzyja też konsumpcyjnej dyscyplinie: ten, kto wie co ma, wie również, czego mu nie potrzeba.

LUKSUSOWY MAGAZYN

Garderoba to znak czasów. Jeszcze niedawno ani nam było w głowie poświęcać na nią metraż sypialni czy łazienki; dziś wiemy już, że lepiej spać na mniejszej przestrzeni, zyskując w zamian komfort przechowywania coraz większej liczby sztuk odzieży, w którą obrastamy jako pełni zapału konsumenci. Dlatego coraz chętniej przeznaczamy na garderobę stosunkowo dużą powierzchnię.

 

Pomieszczenie pod zabudowę powinno mieć min. 5 m2 przy szerokości 2,4–2,5 metra oraz wejście umieszczone pośrodku ściany. Jeśli ściany po obu stronach drzwi zabudujemy od podłogi po sufit, uzyskamy wówczas blisko 11 m2 szaf, które mogą już zaspokoić potrzeby dwóch osób pod warunkiem, że ich modowe aspiracje nie dorównują możliwościom księżnej Windsoru. Szafy powinny mieć głębokość 50-60 cm. W płytszych nie zmieszczą się wieszaki, głębsze zaś będą zbyt trudne do spenetrowania, zwężą też przestrzeń centralną, niezbędną by wygodnie otwierać drzwi, przebierać się i poruszać po pomieszczeniu.

 

Powyższe kryteria to oczywiście warunki minimum, bo garderoba im większa, tym lepsza. Do dużej wstawimy lustrzany tryptyk, który pozwoli dokładnie skontrolować strój, zmieści się w niej także toaletka. Jeśli jednak nie stać nas na wydzielenie odrębnego pomieszczenia, z pewnością warto zabudować pojemną szafą jedną – i to najdłuższą – ścianę w sypialni.

fot. Elfa

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny