Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Oświetlenie salonu

Tu rolę światła trudno przecenić. Ma znaczenie czysto funkcjonalne, ale z jego pomocą można też podkreślić urodę salonowych dekoracji. Równie ważne jak meble, decyduje o kolorycie i przestrzennym odbiorze wnętrza. Wreszcie – co najważniejsze – buduje domowy nastrój.

WIĘCEJ ZNACZY... WIĘCEJ

Ta przewrotna parafraza sentencji słynnego modernisty Miesa van der Rohe w przypadku oświetlenia strefy dziennej domu ma silne uzasadnienie. W salonie jedno źródło światła to za mało.

 

Pokój dzienny, niezależnie od metrażu, pozostaje pomieszczeniem wielofunkcyjnym. A wypoczynek z książką wymaga przecież innego oświetlenia, niż budowanie z dziećmi kolejki na podłodze, spotkanie towarzyskie czy choćby sprzątanie. Jeszcze wyżej zawiesza nam poprzeczkę salon pełniący też funkcję jadalni, z uwagi na konieczność oświetlenia stołu. Wreszcie to tutaj najczęściej eksponujemy pamiątki czy dzieła sztuki, których urodę warto podkreślić odpowiednią iluminacją.

 

Im więcej komponentów składa się na system salonowego oświetlenia, tym więcej możliwości budowania adekwatnego do potrzeb chwili nastroju. Bardzo rozbudowany schemat to także wiele punktów sterowania. By nie pogubić się w gąszczu włączników, warto zastosować tzw. instalację inteligentną, która pozwala zaprogramować złożone układy – sceny świetlne – i sterować nimi w prosty sposób za pomocą pilota lub niewielkiego ściennego panelu. Jeśli połączymy ją z systemem ściemniaczy, obok wygody dodatkową korzyścią będzie oszczędność energii.

fot. mesmetric.com

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny