Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Grzejniki łazienkowe

Po co nam grzejniki, skoro powszechnie stosowanym w łazience rozwiązaniem jest instalacja podłogowa? Bo mogą być ciepłe nawet latem, gdy wyłączamy ogrzewanie, bo zastępują wieszaki, a czasem półki lub lustra. Ale również dlatego, że bywają niezwykle efektowne.

MOC MOCY

W przypadku grzejników łazienkowych lepiej dysponować jej zapasem, niż mieć jej zbyt mało; niedogrzany salon kąpielowy nie ma wiele wspólnego z luksusem. Jeśli jednak wnętrze wyposażone jest w podłogową instalację wodną lub maty grzewcze, możemy do obliczeń podchodzić mniej rygorystycznie. Zadaniem grzejnika nie jest wówczas samodzielne ogrzanie pomieszczenia, za to świetnie sprawdzi się w roli uzupełniającej, np. przy dosuszaniu wilgotnych ręczników.

 

Tam, gdzie nie ma podłogówki, musimy dobierając moc grzejników wziąć pod uwagę klika czynników: sposób docieplenia domu, liczbę i szczelność okien, a także usytuowanie pomieszczenia w budynku. W łazience z dwiema ścianami szczytowymi, zlokalizowanej od północy, będziemy potrzebować urządzeń o większym potencjale grzewczym.

 

Wybór sposobu zasilania grzejnika powinien zależeć od jego planowanej funkcji. Te wodne są efektywne i tańsze w eksploatacji, ale przestają się przydawać gdy wiosną rezygnujemy z ogrzewania domu, dlatego najlepiej zdadzą egzamin jako dodatkowe źródła ciepła. Modele zasilane prądem zapewniają nam niezależność, a dzięki niższej bezwładności łatwiej z ich pomocą zapanować nad łazienkową temperaturą, są jednak znacznie mniej ekonomiczne, bo bardziej energochłonne.

fot. Cordivari

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny