Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Schody

Można narzekać, że męczące, niewygodne i niebezpieczne dla dzieci, ale trzeba się z nimi pogodzić. A jeszcze lepiej – dostrzec zalety sytuacji. Przecież konieczność budowy schodów to jednocześnie szansa na posiadanie unikalnej ekspresyjnej rzeźby we własnym domu!

WARTOŚĆ DODANA

Czasem traktujemy je jak zło konieczne; zwłaszcza wtedy, gdy przemierzamy je po raz piąty, bo znów zapomnieliśmy telefonu czy okularów. Ci z nas, którzy wcześniej mieszkali w bloku, łatwo zapominają, że schody były dla nich jednym z symboli sielskiego życia we własnym domu. I rzeczywiście, choć z ich posiadaniem łączą się pewne niedogodności, trudno odmówić im architektonicznego potencjału. Możemy je ukryć w klatce schodowej, co zapewni nam lepszą izolację akustyczną między kondygnacjami.

 

Jeśli z piętra czy poddasza korzystamy incydentalnie, warto schody "odciąć", by zatrzymać na dole więcej ciepła. Coraz częściej jednak rezygnujemy z tych pozytywów, doceniając aranżacyjne możliwości, jakie zyskujemy dzięki odsłonięciu schodowej konstrukcji. Umieszczenie jej w salonie wymaga naprawdę rozległego wnętrza; w przeciwnym razie pokój dzienny stanie się... dużym korytarzem: schody przytłoczą go i zaburzą jego rekreacyjny charakter. Istnieje jednak kilka rozwiązań kompromisowych. Bieg schodowy może stać się narzędziem podziału, jeśli umieścimy go np. pomiędzy salonem a jadalnią.

 

Klatkę schodową sąsiadującą z pokojem dziennym możemy też na niego otworzyć, usuwając fragment ściany. Takie wewnętrzne okno doda salonowi przestrzenności, doświetli go, a przy okazji może stać się ciekawym miejscem ekspozycji dla ozdób, rzeźb czy domowych roślin.

fot. Marchewka

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny