Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Kominki

Z nim czujemy się we wnętrzu lepiej. Żywy ogień ma magiczną zdolność poprawiania naszego samopoczucia, czego dowodzą wyniki badań opinii posiadaczy domów. Ale kominek ma przecież wiele innych zalet, a także – nieograniczoną liczbę wariantów estetycznych.

MIEJSCE DLA PŁOMIENIA

Poszukajmy go już na etapie projektowania domu. Tradycyjny kominek to element potężny gabarytowo i wagowo; wymaga kanału dymowego zakończonego kominem, fundamentu, a także sporo miejsca. Dla uzyskania odpowiedniego ciągu fragment kanału – mający najczęściej postać grubej stalowej rury – musi być bowiem nad komorą paleniska zagięty i odchylony od pionu. Stąd właśnie nad kominkami pokaźne „czapy”, często błędnie uznawane za niefunkcjonalną ozdobę.

 

By zyskać trochę miejsca, sam komin warto ukryć w ścianie, a takie decyzje podejmuje się wspólnie z architektem, jeszcze przed budową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście model przyścienny, umieszczony w salonie. Takie usytuowanie ma wielkie zalety: kominek jest dobrze wyeksponowany, łatwo też przy nim zgromadzić rodzinę i gości.

 

Rozważmy jednak warianty odbiegające od stereotypu – palenisko dwustronne, oddzielające salon od jadalni bądź jadalnię od kuchni, kominek będący jednocześnie tarasowym grillem, a także usytuowany zupełnie nietypowo: w gabinecie lub na przykład między sypialnią a łazienką. Każdy z tych wariantów przełamie schemat i wniesie do naszego domu wiele świeżości. A my, pracując, kąpiąc się lub zasypiając w towarzystwie wesołych płomieni, na pewno nie pożałujemy!

fot. sielskoanielsko.com.pl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny